Muhabbet Kuşu Sahibine Nasıl Alıştırılır?

0 18

Muhabbet Kuşu Sahibine Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşu bakımı keyifli evcil hayvanlardan birisi muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının sahiplerine alışması diğer hayvanlara göre çok daha kısa sürede olmaktadır. Cana yakın olmaları, sosyal ve hareketli olmaları ve konuşabilme özelliğinden dolayı da sık tercih edilmektedirler. Muhabbet kuşlarının sahibine alışması için dikkat edilmesi gerekli bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde muhabbet kuşlarının kısa sürede sahiplerine alışması beklenir.

Muhabbet Kuşlarının Sahiplerine Çabuk Alışması İçin Neler Yapılabilir?

Kuşunuzun ortama alışması için ona zaman tanıyın

Muhabbet kuşunuz evinize geldiğinde farklı bir ortam ve kişilerle karşılaşacağı için ilk etapta çekingen bir tutum sergileyebilir. Bu durum geçici olacağı için birkaç gün sabırla bekleyin. Bu sürede kuşunuzu kafeste tutabilirsiniz. Kuşunuz bulunduğu konumdan hem bulunduğu odanın durumunu hem de sizi tanımaya ve keşfetmeye çalışacaktır. Kafesin ardından kuşunuzla konuşabilirsiniz. Parmağınızı uzatarak onun karnını okşayabilir ve bu şekilde ona güven aşılayabilirsiniz. 

Kuşunuza ufak dokunuşlarla yaklaşın

Kuşunuzun size olan güvenini kazanması için ona yavaş yavaş kendinizi alıştırabilirsiniz. Bunun için kuşunuza yavaş yavaş dokunun, onu sevin. Ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçının. Özellikle kuşlardan korkan kişiler ısırılma korkusuyla ani hareketler yapabilirler. Bu durumda dikkatle olmaya çalışın. Kuşunuzla konuşurken de sakin ve tatlı bir ses tonuyla kuşunuzla konuşmaya çalışın. Sert konuşmalardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

Kafesi Aynı Yerde Olsun

Sık sık kafesin yerini değiştirmekten kaçının. Aynı sabit yerde kuşunuzun kafesini bulundurun. Kuşunuzun huzurlu ve rahat olması için güneş gören yerde kuşunuzun kafesini bulundurun. Örneğin pencere kenarı kuşunuzun kafesi için ideal bir yer olabilir. Tabi pencereyi açarken dikkat etmeniz çok önemlidir. Kuşunuzun kafesini açarken pencereyi önce kapamayı unutmayın.

Kuşunuzu Elinizle Besleyebilirsiniz

Kuşunuzun size çabuk alışması için uygulanabilecek yöntemlerden birisi de elinizle kuşunuza yem yedirmektir. Kuşunuz elinizden yemeye başladıysa bu size güven duyduğunun işaretidir. Bu şekilde kuşunuzu elinizle besleyerek onun size daha çabuk alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kuşunuzun güven duyabileceği bir ortam oluşturun

Kuşunuzun mutlu ve huzurlu bir şekilde olması için bulunduğu ortamın onu mutlu etmesi gerekir. Bunun için kuşunuza bazı olanaklar sunabilirsiniz. Örneğin kuşunuzun bulunduğu kafeste oyuncak, salıncak, ayna gibi onu çeşitli aktivitelere yönlendirecek ürünler koyabilirsiniz. Böylece kuşunuzun stresten uzak güvenli bir ortamda yaşamanın mutluluk ve huzurunu yaşayacaktır. Bu şekilde kuşunuzun psikolojik açıdan daha sağlıklı bir yaşam içinde yaşamını sürdürecektir.

Muhabbet Kuşunuzla İlgilenin

Muhabbet kuşunuzun size alışmasında en büyük etkenlerden birisi ona ayıracağınız zamandır. Kuşunuza ne kadar çok zaman ayırır ve onula ne kadar çok ilgilenirseniz kuşunuzun size alışması ve size güven duyması o kadar çabuk olacaktır. Muhabbet kuşunuzla her gün belirli saatlerde mutlaka ilgilenin. Ona olan sevginizi ve ilginizi göstermek için onunla konuşabilir, onu elinizle besleyebilir, ufak dokunuşlarla ona güven aşılayabilirsiniz. 

Muhabbet Kuşunuzun Kafesi Sizin Bulunduğunuz Ortamda Olsun

Muhabbet kuşları insanlarla birlikte olmakta hoşlanan sosyal hayvanlardır. Onlara sadece acıktıklarına yem vermek muhabbet kuşu bakımı için yeterli olmayacaktır. Onunla ilgilenmek, konuşmak ve ona yakın olmak kuşunuzun en büyük ihtiyaçlarından birisidir. Sosyalleşmeyi sevdikleri için yalnız kalmaktan bu tür kuşlar asla hoşlanmazlar. Bu açıdan kuşunuzun kafesi sizin evinizde en çok vakit geçirdiğiniz bir yerde olmalıdır. Kuşunuzun çeşitli sesleri duyması ve kalabalık bir ortamda bulunması onu mutlu edecektir. Evin içinde oturma odaları evin en çok zaman geçirildikleri yerler olduğu için kuşunuzun kafesini oturma odasına koyabilirsiniz.

Muhabbet kuşu bakımı ile ilgili, hoşunuza gidebilecek diğer makalelerimiz;


Cevap bırakın