Akvaryuma En Çok Yakışan 5 Balık Türü

0
2117

Akvaryuma En Çok Yakışan 5 Balık Türü

Akvaryumda balık beslemek pek çok kişinin severek yaptığı en güzel uğraşlardan birisidir. Dünyamızın bilindiği gibi üçte ikisi sularla kaplıdır. Suda yaşayan canlılar olarak balıkların yaşamımızda büyük önemi vardır. Suda yaşayan pek çok balık türü vardır. Deniz ya da göllerde yaşayan balıklar insanların dikkatini çekmiş ve e ortamında da balık bakılmasına önem verilmiştir. Yazımızda akvaryuma uyumlu bakılabilecek en uygun balık türlerinden bahsetmeye ve bu konuda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Akvaryumda beslenilebilecek pek çok balık türü bulunmaktadır. Makalemizde akvaryuma en çok yakışan 5 balık türü ve özelliklerinden bahsedeceğiz.  Bu kadar çok balık türü içinde sizin için en güzel ve en sağlıklı ve kolay bir şekilde bakılabilecek balık türlerini seçtik. En çok bilinen akvaryum balıkları içinde benekli çöpçü balığı, kılıçkuyruk, cüce gurami, cam kedi balığı, cüce vatoz, gökkuşağı balığı, japo balığı, sarı prenses, kavgacı siyam balığı, öpüşen gurami, inci gurami gibi balıklardır. Bunlar içinde size en çok beğenilen ve akvaryuma yakışan balıklardan bahsetmeye çalışacağız.

Ay Moli

Akvaryuma En Çok Yakışan 5 Balık

Orta Amerika bölümünde yaşayan bu balık türü barışçıl balık türüne sahiptir. Ay moli balık türü yosun, kuru yem gibi gıdalarla beslenmektedir. 20 ve 28 derece arasındaki sıcaklıkta yaşayabilen ay moli balık türünde su sertliğinin de 10 ile 25 arasında olması yeterlidir. Ay moli balıklar akvaryumda genelde üst tarafta bulunurlar ve hareketli bir yapıya sahip balık türleridir. Tropikal olarak yaşayan balıklardır. Ay moli balık türü ılımlı bir balık türüdür Yüzgeçlerinden erkek mi yoksa dişimi oldukları seçilir. Dişilerin karın bölgesi üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur. Erkelerinkinde ise ince uzun çıkıntılar bulunur.

Kılıçkuyruk

Orta Amerika’nın hafif akıntı nehirlerinde yaşayan bir balık türüdür. Hem etçil hem de otçul olarak yaşayabilen bir balık cinsidir. Davranış biçimi olarak barışçıl olarak davranan bir balık türüdür. Bu balıkların cinsiyet ayrımları kuyruk ve alt yüzgeçlerinden yapılmaktadır. Kuyruğu kılıç şeklinde olan erkektir. Bu balık türü de beslenme konusunda yem ayırt etmezler. Yosunu çok severler.

Platy

Orta Amerika’nın Atlantik tarafında yaşayan balık türüdür. Barışçıl bir balık türüdür. Kaliteli kuru yem ve yosunlar ile beslenirler. 20 ve 26 derecedeki sıcaklık yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için yeterlidir. Bu sevimli balık türünün cinsiyet ayrımı şöyle yapılır; Erkek olanların karın bölgesinde gonopod organı bulunur. Dişilerde ise üçgen yüzgeç bulunur. Canlı doğuranlarla akvaryumda barışçıl bir şekilde yaşayabilir. Bu balık türünün 2 çift halinde tutulması önerilir. Yemleme konusunda pek seçici değillerdir. Kaliteli şekilde beslenmeleri yeterlidir.

Japon Balığı

Akvaryumda en çok bakılan ve tercih edilen balık türüdür. Diğer balık türlerine göre yaşam şansı akvaryumda daha kolay ve uzun olan bir balık türüdür. Bu açıdan akvaryumda balık besleyenler japon balığını genelde ilk sırada tercih etmektedir. Japon balıkları barışçıl bir balık türüdür. Üreme olarak düz şekilde yumurta dökerler. Çok sayıda aynı anda pek çok yumurtaları olabilmektedir. 20 cm kadar boyları uzayabilir. Orta sertlikteki bir su da rahatça yaşayabilirler.

Kristal Köpekbalığı

Güney Doğu Asya kesiminde yaşayan bir balık türüdür. Barışçıl bir balık türüdür. Orta sertlikte suda yaşayabilir. Kendi türleri içinde kavgaları aratabilir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilirler. Ilık sularda normal hareketlerini sergileyebilirler. Genelde sosyal bir balık türü oldukları için akvaryumda ilgiyi üzerlerine çekebilen bir balık türüdür. Bu açıdan sevilerek tercih edilirler.

Bize destek olmak için paylaşır mısınız ?

CEVAP VER