British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

0 52

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Dünyada en ünlü kedilerden birisi olan British Shorthair kedisi kendisine has özelliklerle ayrıcalıklı kedi türlerinden birisidir. Fiziki özellikleri ve kişilik yapısıyla dikkatleri çeken bu tür kediler avlanma yetenekleriyle de kendilerini göstermektedirler. Bu kedi ırkları dünyada az bulunan ırklardan birisi olduğu için evcil hayvan satın almak isteyen kişiler için ilgi uyandırmaktadır.

British Shorthair Özellikleri

 • Sevimliliği ve güzelliği ile insanda hayranlık uyandıran şirinliğe sahip kedi türleridir.
 • Kişiliği ile sakin bir yapıya sahip oldukları için uyumlu yapısı ile karşısındakini etkileme özelliğine sahiptir.
 • Yuvarlak bir görünüme sahip olan bu kedilerin vücudu iri yapılıdır.
 • Heybetli görünümleriyle ‘’beni sahiplen’’ dedirtircesine kendisini kolayca karşısındaki sevdirebilmektedir.
 • Omuzları büyükçe ve geniştir. Bu hali onların heybetli görünümünü daha da arttırmaktadır.
 • Bacakları kısa ama oldukça kuvvetlidir. Hızlı bir şekilde avlarını kuvvetli bacaklarıyla kolayca koşarak yakalayabilmektedir.British Shorthair Özellikleri
 • Tüyleri genelde kısadır. Bu açıdan tüy bakımı konusunda zorlanmadan bakım yapabilirsiniz.
 • Tüylerinin rengini incelediğimizde gözler genellikle beyaz, siyah, mavi, lila, krem ve tarçın renkte olabilir.
 • Göz rengi olarak turuncu ve mavi renkte olabilmektedir.
 • Yumuk yapısı ile dokunulduğunda yumuşacık bir his uyandırmaktadır.
 • Kişisel özelliklerini incelediğimizde bu tür kedilerin sakin bir yapıda olduğunu belirtmiştik. Bu sakinlikleri onların pek çok kişi ve ortama rahatça uyum gösterebilmesini sağlamaktadır.
 • Evcil hayvan olarak insanlarla iletişimi oldukça iyidir. Bu açıdan çocuklu evler için tercih edilebilir özellikte bir kedi türüdür.
 • Bu tür kediler sakin yapıda oldukları için fazla hareketli bir yapıya sahip değillerdir. Bu da onların hızlı bir şekilde kilo almalarını sağlamaktadır. Kilo aldıkları zaman fazla kilolarını vermeleri zor olmaktadır Ayrıca fazla kilo nedeniyle kilo sorunundan kaynaklı bazı hastalıklara yakalanma olasılıkları da yüksektir.
 • Bu kedi ırklarının bakım ve beslenmelerine dikkat ettiğinizde uzun yıllar sizinle birlikte yaşayabilir.

British Shorthair Kedilerinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Tüm sevimliliği ve şekerliği ile gönülleri feth eden British Shorthair kedilerinin olumlu ve bazı olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Olumlu özellikleri olarak fiziki görünümleri ve sakinlikleri ile kendisini kolay sevdirebilen kedi türüdür. Uyumlu yapıda ve pozitif olmaları pek çok ortama uyum sağlayabilmeleri açısından iyi bir özelliktir. Bu özellikleri onların çocuklu aileler tarafından kabullenmelerini de sağlamaktadır. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak isteyen kişiler için bu kedi ırkı ideal bir ırk olarak düşünülebilir. Bu tür kediler yalnızlıktan da çok şikayet etmezler. Bir süre yalnız kalabilirler ama bu onları uzun süre ihmal edebileceğiniz anlamını taşımaz. İnsancıl ve sosyal karakterleri nedeniyle ilgi odağı olmayı da severler ama aşırı sıkmamak koşuluyla. Sahibiyle iyi ilişkiler kurarak onunla vakit geçirmekten de oldukça hoşlanırlar.

British Shorthair kedilerinin olumsuz yönlerinden bahsedecek olursak; bu kedi türleri nadir bulunan ırklardan oldukları için pahalı cinstendirler. Bu bakımdan bu tür kedilere sahip olmak istiyorsanız belli bir bedel ödemek durumunda kalacağınızı bilmelisiniz. Bu tür kediler aldıkları kilolarla başları devamlı derttedir. Buna önlem alınmazsa obez olabilirler ve bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu da onların yaşam kalitelerinin düşmesine neden olabilir. Bu tür kediler ilgiyi sevdikleri için onları satın aldığınızda onlar için harcayacak zamanınız olması gerektiğini bilmelisiniz. Kendi haline bırakır ve kedinizle fazla ilgilenmezseniz uzun süren yalnızlık onları mutsuz edebilir ve strese girmelerine neden olabilir. Bu açıdan kedinizle düzenli ilgilenmeli ve onunla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bu tür kedilerin olgunlaşma süreleri de uzundur. 5 yıla kadar bu olgunlaşma süresi devam edebilir. Üretim amaçlı olarak bu kedileri sahiplenenlerin olgunlaşmaları için bir süre beklemeleri gerekebilir.

Bu tür kediler her ne kadar uysal be sakim yapıda olsalar da eve yabancı biri geldiğinde olumsuz tavırlarda bulunabilirler. Aşırı kucağa alınmak ve fazla sıkılmaktan da hiç hoşlanmazlar. Sevgi ve ilgiyi kararında almaktan hoşlanırlar.British Shorthair

British Shorthair Karakter Özellikleri

British Shorthair karakter özellikleri incelendiğinde yazımızın başından beri belirttiğimiz gibi sakin ve sabırlı kedilerdir Yüzleri devamlı gülüyormuş gibidir. Canayakın tavırları ile oldukça sempatik görünümde kedi türleridir. İlgi odağı olmaktan hoşlandıkları gibi özgürlüklerine de çok düşkündürler. Bağısız hareket etmeyi severler. Bu tür kediler çok fazla sıcaktan hoşlanmazlar. Yazın kendilerini serinletecek bir şey ararlar. Bu bakımdan yazın kedinizin serinlemesini sağlamak için onu belli aralıklara banyo yaptırabilirsiniz. Çocuklara karşı saldırgan tutum içinde değillerdir. Bu da kedi sahibi olmak isteyen çocuklu aileler için bir avantajdır. İlgi görmek istediklerinde yanına gelir ve kıvrılırlar. Yalnız kalmak istedikleri zamanda bir köşeye çekilip yalnızlığın tadını çıkarmak isterler. Bu konuda onların ne istediğini iyi anlayarak isteklerine olumlu karşılık vermeniz kedinizin huzurlu ve mutlu bir şekilde yanınızda hayatını devam ettirmesi açısından önemlidir.

British Shorthair Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair bakımı konusunda da bazı püf noktalara dikkat etmeniz onların daha sağlıklı bakımları konusunda yardımcı olacaktır. Bu tür kedilerin sağlıklı yaşamları için düzenli şekilde bakımlarına dikkat etmek önemlidir. Örneğin haftada en bir kez olmak üzere tüylerinin mutlaka taranması gerekir. Tüy dökümünü azaltmak ve ölü tüylerini de yok etmek için tüylerinin düzenli aralıklarla taranmasına önem verilmelidir. Havalar ısınmaya başladığında ara sıra banyo yaptırmanız onun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı şekilde hayatlarına devam etmeleri için beslenmelerinin de doğru şekilde yapılması önemlidir. Gelişimleri ve sağlıkları içim kaliteli kediBritish Shorthair Bakımı mamalarını tercih etmelisiniz. Yaşına uygun olacak şekilde mama seçimi yaparak doğru beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Tırnaklarının bakımına da önem verin. Düzenli bir şekilde tırnaklarını keserek mikroplara karşı önlem alın. Kedilerin tüylerinin ve tırnaklarının bakımını yaptırmak için kedi kuaförleri bulunmaktadır. Bu tür bakımlarını kendiniz yaptırmakta zorlanıyorsanız kedinizi kuaföre götürebilirsiniz.

Bu kediler oyun oynamaktan zevk alırlar. Oyuncakları ile sık oynadıkları için oyuncaklarını da arada dezenfekte etmekte yarar vardır. Duru su ya da sirke katılmış su ile kedinizin oyuncaklarını kolayca dezenfekte edebilirsiniz. Deterjan kullanımı kedinizin hassas cildine zarar verebilir. Bu açıdan gerek oyuncaklarının temizliğinde gerekse tuvaletini yaptığı kabın temizliğinde deterjan kullanımından uzak durun. Kedinizin rutin aşılarını takip ederek zamanı geldiğinde kedinizin aşılarının yapılmasını da ihmal etmeyin. Aşılar kedinizi ve sizi bir tam hastalıklara karşı koruyacaktır. Bu açıdan kedinizin zamanı geldiğinde aşılarını yaptırmayı unutmayın.

British Shorthair Kedilerinin Sağlıkları

British Shorthair kedilerinin sağlık durumlarını incelediğimizde genel olarak sağlıklı oldukları düşünülmektedir. Yeterli ve doğru bakım ile 20 yıla yakın süre sizinle yaşamaları mümkün olabilir. Mikrop ve parazitlere karşı korunmaları için aşılarının düzenli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Bu tür kedilerin tüm bunların yanı sıra bilmeniz gereken bazı kalıtsal hastalıkları da bulunmaktadır. Örneğin bu kediler fazla kilo almaya meyilli oldukları için bir takım sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Polistik böbrek hastalığı ve hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı bu tür kedilerde en sık rastlana kedi hastalıklarındandır. Kedinizi sahiplenirken tüm olumsuz durumlara karşı iyi bir veterinere götürmenizde yarar vardır. Hekim kontrolü ile kedinizin daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın