Doberman Pinscher

0 51

Doberman Pinscher

Doberman Pinscher Cinsi

Bu tür köpekler enerjik ve atletik yapıya sahip köpek türüdür. Sahipleri ve çocuklarla arası iyi olmasına rağmen yabancılara karşı aynı durum söz konusu değildir. Yabancılara karşı mesafeli olmayı tercih ederler. İnatçı yapıları biraz zorlasa da iyi bir eğitimle istenilen seviyede olabilirler. Cesur yapıları ile sizi koruma ve sahiplenme konusunda iyi bir dost olabilirler.

Doberman Eğitimi

Doberman eğitimleri diğer köpeklere nazaran biraz daha zor ve riskli olabilir. Bu tür köpeklerle sağlıklı iletişim kurabilmek için eğitimlerinin mutlaka verilmesi gerekir. Eğitimleri verilirken kesinlikle vurma gibi eylemlerde bulunulmaması gerekir. Sabırlı ve tutarlı davranışlarınızla bir müddet sonra istenilen şekilde bu tür köpekleri eğitebilirsiniz. Çevik ve kaslı vücutlarıyla saldırgan tutum içinde olabilirler. Bu tür köpekler zeki oldukları için verilen komutları çabuk anlarlar. Bu da eğitim konusunda size kolaylık sağlayabilir. Saldırgan ve zor bir köpek ırkı olmalarına rağmen sahiplerine olan bağlılıkları nedeniyle en çok tercih edilen köpek ırklarından birisidir.

Doberman Bakımı

Bu tür köpeklerinin bakımlarının düzenli yapılması gerekir. Tırnak bakımı, tüy bakımı gibi bakımlarının yapılması gerekir. Tartar tehlikesine karşı dişlerinin düzenli şekilde fırçalanması önemlidir. Sağır olma ve körlük hastalığına yakalanma riskleri olabilir. Obezite ve kan hastalığı gibi hastalıklarda görülebilir. Bu bakımdan satın alınmadan önce iyi bir veteriner kontrolünden geçmeleri gerekir. Sağlıklı gelişimleri için mama seçiminin de kaliteli olması gerekir.

Doberman Karakter Yapısı

Karakter yapılarını incelendiği bu tür köpeklerinin eğitimleri zor olsa da sahiplerine olan bağlılıkları nedeniyle tercih edilebilir türden köpeklerdir. Biraz saldırgan tutumları vardır. Bu korkutucu olsa da iyi bir eğitimle istenilen seviyeye gelebilirler. Enerjileri yüksek olduğu için iyi bir egzersize ihtiyaç duyabilirler. Yabancılara karşı genelde mesafeli tutum içindedirler.

 

Doberman Karakter Özellikleri

Enerji İhtiyaçları Yüksek
Egzersiz ihtiyaçları Yüksek
Oyunculukları İyi
Başka köpeklerle iletişimleri Orta
Başka petlerle iletişimleri Orta
Çocuklarla iletişimleri Orta
Yabancılara davranışları Mesafeli
Eğitebilirlik durumları Yüksek
Koruma özellikleri Yüksek

 

Doberman Tüy Yapısı

Bu tür köpeklerin tüy yapıları kısa ve düz yapıdadır. Bu açıdan tüy bakımları çok zor değildir. Tüy rengi olarak kahverengi, taba, siyah ve karışık renklerde olabilir. Genel olarak en çok rastlanan tüy rengi olarak siyah ve ten rengidir. Tüy dökmeleri orta seviyededir.

Doberman Egzersiz İhtiyacı

Doberman köpeklerinin egzersiz ihtiyaçlarına baktığımızda bu tür köpeklerin bu ihtiyaçları üst seviyededir. Fazla enerjik yapıda olduklarından düzenli şekilde egzersize ihtiyaç duyarlar. Günlük olarak oyun oynayabilir, yürüyüş yaptırabilir ve çeşitli aktiviteler yaptırabilirsiniz.

Doberman Yaşam Ortamı

Yaşam ortamlarına baktığımızda bu tür köpeklerin hem ev hem de dışarıdaki ortama uyum sağladıkları görülmüştür. Soğuğa karşı vücut yapıları duyarlı olduğu için çok soğuk ortamlarda bırakılmaları doğru olmayabilir. Bahçe ortamında uygun koşullarda yaşamaları sağlanabilir.

Doberman Kökeni

İlk olarak bu köpek türü 19. Yüzyıl sonlarına doğru Louis Deobermann tarafından yetiştirilir. Bu kişi koruma amaçlı olarak bu köpeği tercih etmiştir. Sonraki zamanlarda bu köpek ırkı çok popüler olmaya başlamıştır. Amerika’da çok ithal edilen bir köpek türü olarak ortaya çıkmıştır. Güçlü ve cesur yapıları sayesinde polis köpeği olarak özellikle sık tercih edilmekteydi. Sonraki dönemlerde ise gösteri köpeği olarak da tercih edilmeye başlamışlardır. Zaman için popüleritesi oldukça artan bu köpek ırkı Amerika’da en çok popüler olan köpek ırkları arasında yer almayı başarmıştır. Şimdi ise evlerde evcik ev hayvanı olarak tercih edilmekte ve bu amaçla pek çok kişi tarafından sahiplenilmektedirler.

Merak ettiğiniz diğer köpek ırkları ile ilgili bilgileri de köpek ırkları kategorimizde bulabilirsiniz.

Kaynak: FCI

 

 

 

Cevap bırakın