En Zeki Köpek Irkları

0 124

En Zeki Köpek Irkları

İnsanlık tarihinin en eski ve en sadık dostu olan köpekler zaman içinde bekçilik, avcılık, çobanlık gibi yardımcı görevlerde bulunmuşlardır. Günümüzde hala bu görevlerine devam eden köpekler olsa da insanlar olarak teknolojinin gelişmesi ile asosyalleştiğimiz birbirimizden uzaklaştığımız son yıllarda köpeklerin en önemli görevi gerçek bir dost olmaktır.

En zeki köpek ırkları başlıklı yazımızda sizler için en akıllı ve zeki köpek ırklarını araştırıp bulduk ve paylaşmaya çalıştık. Evcil hayvan kategorisinde tercih edebileceğiniz verdiğiniz talimatları en iyi şekilde algılayıp size uyum sağlayan köpek ırklarını anlatmaya çalışalım;

En Zeki Köpek Irkları Nelerdir ?

1) Border Collie

Border Collie

En popüler ve zeki köpek ırklarından birisi olan Border Collie ırkı köpekler İngiltere ve İskoçya sınırlarında yaşayan köpek ırklarından birisidir. En önemli özelliklerinden birisi oldukça zeki ve akıllı olmalarıdır. Bunun dışında oldukça hareketli yapıları vardır. Çevrelerinde olup biten olaylara ve kişilere karşı oldukça meraklıdırlar. Bitmek bilmeyen enerjileri ile sizi yorabilirler. Çevresindeki olaylara karşı son derece uyarlı olan bu köpek ırkının ortalama ömür süresi 10 ile 17 yıl arasında değişmektedir.

Poodle

2) Poodle ( Kaniş)

Sevimliliği ve şirinliği ile dikkat çeken poodler Aşman kökenli bir köpek ırkıdır. Almanya dışında Fransa’da da ün kazanan bir köpek ırkıdır ve özellikle burada çok tutulmuştur. Poodlerlerin ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Bu ırktaki köpekler zeki ve son derece akıllıdırlar. Verilen talimatları bu açıdan kolayca anlarlar.  Bu özelliklerinden dolayı eğitimleri konusunda çok zorluk çekmezsiniz. Son derece aktif ve enerjik yapıya sahiptirler. Renk olarak siyah, beyaz, krem rengi, samur, gri, kırmızı ve kahverengi olanları vardır. Boy olarak 24 cm’den başlayıp 45 cm’e kadar çıkabilirler.

Alman Çoban Köpeği

3) Alman Çobanı Köpeği

Alman çobanı köpekleri Almanya kökenli bir köpek türüdür Bizim ülkemizde kurt köpeği olarak bilinir. Bu tür köpeklerin en büyük özelliklerinden birisi son derece kıvrak bir zekaya sahip olmalarıdır. İyi bir eğitimle ev dışında başka amaç ve yerlerde de kullanılabilirler. Örneğin suçluları yakalamak için polislerin yararlandığı köpeklerden birisidir. Zeki olmalarının yanı sıra bu tür köpeklerin diğer mizaç özellikleri olarak sahiplerine itaatkar olmaları gelir. Sahiplerine bağlı iyi bir ev köpeği olarak yetiştirilebilirler. Bu tür köpekler son derece meraklıdır. Çevik ve güçlü yapıları ile atik ve enerji doludurlar. Korku bilmeden her şeye kolayca atılabilirler. Evinizi koruma konusunda sadık bir bekçi olarak bu tür köpeklerden yararlanabilirsiniz.

Golden Retriever

4) Golden Retriever

Av köpeği olarak bilinen bu tür köpek ırkları popüler olan evcil köpek türlerinden birisidir. Ailelerin en çok tercih ettiği köpek türlerinden birisidir. Bunun nedeni bu tür köpeklerin zeki ve oldukça akıllı olmalarıdır. Eğitim konusunda sizi zorlamazlar. Zekaları sayesinde kolayca verdiğiniz eğitimleri kısa sürede alabilirler. Cana yakın özellikleri ile çocuklu aileler içinde tercih edilebilir özellikte köpek türleridir. Sadık ve güvenilir yapıları vardır. Sahibine bağlı olan  bu köpek türleri iyi bir aile köpeği olarak tercih edilebilir. Tüy rengi olarak siyah, koyu sarı, krem rengi, altın sarısı, açık dore gibi pek çok renkte olanları vardır. En çok yaygın olanları siyah renkte olanlarıdır.

Doberman Pincsher

5) Doberman Pinscher

Doberman köpek ırkı Almanya kökenli olan köpek ırkların birisidir. Ortalama ömür süreleri bu tür köpeklerin 10 ile 13 yıl arasında değişmektedir. Karakter özelliklerine baktığımızda ilk dikkat çeken özelliklerinden birisi olan zeki olmaları ilk sırada gelmektedir. Bunun dışında sahiplerine bağlı olan bu köpekler itaatkar yapıları ile sevilmektedir. Son derece cesur bir yapıya sahiptirler. Bir tehlike anında sizi ve sevdiklerinizi düşünmeden korumak için ortaya atılır. Enerjik ve atik bir yapıya sahiptirler. Kendin emin hareketleri vardır. Sahiplerine karşıda sadıktırlar. Renk olarak siyah, beyaz, kırımız mavi, fawn gibi pek çok renkte olanları bulunmaktadır.

Shetland Çoban Köpeği

6) Shetland Çoban Köpeği

İskoçya’da ünlü olan bu köpek ırkı köpek severler tarafından beğenilen ırklardan birisidir. Yaşadıkları yer İskoçya’dır. Mizaç olarak bu köpek ırklarını incelediğimizde zeki ve sevecen özellikleriyle dikkat çekmektedirler. Yaşadıkları olaylara ve çevresindekilere karşı duyarlıdırlar. Kendileri ile barışık ve hayat dolu bir yapıya sahiptirler. Yalnızlıktan şikayet eden kişiler için iyi bir ev arkadaşı olabilirler. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Zeki ve akıllı yapıları sayesinde kolay bir şekilde eğitilebilirler. Aktif ve atik yapıları ile gün içinde sizi biraz uğraştırabilirler. Sahiplerine karşı son derece bağlıdırlar. Bu tür köpekler çekingen yapıdadırlar. Bu bakımdan bir yabancı ile karşılaştıklarında önce çekimser davranışlar içerisinde bulunabilirler. Yeni ortam ve kişilere alışmaları zaman alabilir.

Labrador Retriever

7) Labrador Retriever

Bu tür köpek ırkları sağlam ve güçlü yapıları ile bilinirler. Zeki ve akıllı olan bu ırktaki köpeklerin eğitimleri kolaydır. Kıvrak zekaları sayesinde pek çok şeyi kolayca kavrayabilirler. Çevik ve atik bir yapıya sahiptirler. İnsanlarla olan ilişkilerinde nazik bir karakter özelliği gösterirler. Canayakın yapıları ile kendilerini kolayca sevdirirler. Çocuklu ailelerin çocuklarına arkadaş olması için tercih edebileceği cinste köpek ırklarından birisidir. Sakin ve uyumlu yapıları ile de iletişim konusunda sıkıntı çıkarmazlar. Bu tür köpeklerin yaşam sürelerine baktığımızda 10 yıldan 14 yıla kadar sürebilen yaşam sürelerine sahip olduklarını öğrenmekteyiz. Renk olarak siyah, sarı ve çikolata renginde olanları vardır.

Papillon

8) Papillon

İspanyol tipi bir tür köpek olan bu ırk köpekler güzel bir süs köpeğidir. Büyüleyici güzellikteki fiziki yapısıyla dikkat çekmektedirler. Kulak kısımlarındaki uzun ve saçaklı saçları ile sıra dışı bir görünüme sahiptirler. Mizaç özelliklerini incelediğimizde ilk olarak tabi ki zeki ve akıllı olmaları ilk sırada gelmektedir. Hem zeki ve de fizik olarak etkileyici olan bu köpekler hayvan severlerin dikkatini çekmektedir. Zeki olmalarının yanı sıra dost canlısı yapıya sahiptirler. Çocuklu alilerin çocukları için tercih edebileceği harika bir ev köpeği olarak düşünülebilirler. Bu tür köpekler kendileri ile barışık ve mutlu bir yapıya sahiptirler. Atik ve enerjik yapıları ile tam bir oyuncudurlar. Sizi bu konuda yorabilirler ama evde çocuğunuz varsa onun için iyi bir oyun arkadaşı olabilirler.

Rottweiler

9) Rottweiler

Alman ırkı köpek cinsidir. Bekçi ve koruma köpeği olarak genelde tercih edilen köpek ırklarından birisi olarak bilinir. Bu tür köpeklerin ortalama yaşam ömürleri 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Mizaçlarına baktığımızda iyi huylu ve itaatkar yapıları ile sahipleri tarafından en çok aranılan özelliklere sahiptirler. Sahiplerine sadık yapıda bir köpek ırkıdır. Sakin ve cesur yapıları vardır. Bir tehlike anında soğukkanlı duruşlarını koruyarak kendilerine öne atmaktan çekinmezler. Bu açıdan evinizi ve ailenizi korumak için iyi bir ev köpeği olarak düşünülebilir. Renk olarak ten rengi, siyah ve mahogany renkte olanları genelde yaygındır.

Avusturalya Çoban Köpeği

10) Avustralya Çoban Köpeği

Zeki köpek ırkların birisi olan Avustralya Çoban Köpeği bilinmektedir. ABD’ de yer alan çiftliklerde bu tür köpekler genelde yetiştirilmektedir. Ortalama yaşam sürelerine baktığımızda bu tür köpeklerin yaşam süreleri 13 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Mizaç yapıları olarak zeki olmalarının yanı sıra bu tür köpekler iyi huylu bir karaktere sahiptirler. Sevecen ve cana yakın özellikleriyle kendilerini kolayca sevdirirler. Koruyucu bir yapıya sahiptirler. Sahiplerini ve çevresini korumak konusunda cesur hareketlerden çekinmezler. Gün boyunca aktif bir yapıdadırlar. Bu tür köpeklerin tüy renklerin genelde siyah, black tricolor, kırmız, kırmızı merle, red tircolr gibi çeşitli tüy rengimde olanları bulunmaktadır.

Cevap bırakın