Gerçek Hayvan Sever Kimdir?

0 33

Gerçek Hayvan Sever Kimdir?

İnsanlarımız malesef gerçek hayvan sever ve gerçek olmayan yani sahte hayvan sever olarak ikiye ayrılmaktadır. Gerçek hayvan sever; havada, karada, suda gördüğü her canlıya elinden geldiğince destek olabilen, sevgisini gösterebilen bireydir. Sahte hayvan severi, sadece parayla satın aldığı evcil hayvanını sevmekle yükümlü birey olarak tanımlayabiliriz.

Hepimiz paralar pullar oturduğumuz yerden taşarak, lüks villaların içinde dünyaya gelmiyoruz. Dünyanın bu adaletsizliği maalesef sevimli dostlarımız için de geçerli. Kimisi satın alınıp sokağa bırakılıyor, kimisi zaten sokakta dünyaya gözlerini açıyor ve acımasızlıklara doğuştan gebe kalıyor. Peki biz bilinçli bireyler olarak bu tatlı mı tatlı sevimli sokak hayvanlarımız için neler yapabiliriz hep beraber kafa yoralım.

Satın Alma Sahiplen!

Eğer ki derdimiz bir cana sahip çıkmak, onu yol arkadaşımız yapmak ise ilk olarak işe satın almayıp sahiplenerek başlamalıyız. Bazı şehirlerimizde düzenlenen ‘’Satın Alma Sahiplen’’ kampanyası büyük ilgi görmüş birçok evsiz barksız dostumuza sıcak yuvanın kapılarını aralamıştır. Sizde; ‘’Irk, cins fark etmez, hayvan sever affetmez!  ‘’ diyenlerdenseniz şehrinizde ya da çevre illerinizdeki bu kampanyaları takip edebilir, kendinize bir can daha ekleyebilirsiniz.

Evinizin Önüne Bir Kap Yemek Ya Da Su!

Evinizde sevimli dostunuz için hazırladığınız yemekten bir tabak fazla çıkarıp sokaktaki arkadaşına verebilirsiniz. ‘’Benim evde beslediğim bir evcil hayvanım yok.’’ diyenlerden iseniz öğünlerinizden arta kalan yemekleri, sokaktaki canlarla paylaşabilir ya da bir kap su koyabilirsiniz. ‘’Evimin önünde böyle bir şansım yok. ’’ diyor iseniz de marketten bir paket mama alıp mahallenizin belli başlı köşelerine bırakarak sokak hayvanlarının yüzlerinde oluşacak gülümsemeye sebep olabilirsiniz.

Unutmamalıyız ki nefes aldığımız sürece nerede, nasıl, hangi koşullarda olursa olsunlar hayvanlar bizim en yakın dostlarımız bize emanet edilmiş canlardır. Onlar bir şeylerden eksik kalırlarsa, gülümsemeleri eksik kalır. Buna sebep olmak istemeyiz değil mi?

Cevap bırakın