İlk Kez Köpek Sahiplenenlere Tavsiyeler

0 25

 

Tırnak, tüy, hijyen en önemli konular, siz de yeni köpek sahiplendiyseniz eğer yapmanız gerekenleri sizin için derledik. Herhangi bir ırkta, cinste, boyda olabilir bunlar hiç önemli değil uyulması gereken kurallar, izlenmesi gereken prosedürler tüm cinslerde geçerlidir.

Yavru köpeğin yıkanması

Kısa kestirdiğiniz tüyler sadece kirlendiğinde, kısa tüylü yavru köpekler yılda ortalama iki kez ve uzun tüylü yavru köpekler ise yaklaşık üç ayda bir yıkanabilir.

Köpeğiniz yüzmeyi seviyorsa, yüzme sonrasında tüyleri durulanmalıdır. Tüylerin üzerinde kalan nehir ve deniz suyundan gelen parçacıklar tahrişe neden olabilir, dikkatli durulama bunu önleyecektir.

Tüm düğümlerden ve dolaşmalardan kurtulmak için tüyleri iyice fırçalayarak banyo işlemine başlayın. Ardından tüyleri tümüyle ıslatın, şampuanı dökün ve köpürtün, köpeğin gözlerine veya kulaklarına girmemesine dikkat edin. Tahrişi önlemek veya derinin doğal pH dengesini bozmamak için yavrulara özel bir şampuanla birlikte ılık su kullanılmalıdır.

Birkaç dakika etki etmesini bekledikten sonra bol suyla durulayın. Köpek ıslaklıktan kurtulmak için kafasını sallamak isteyeceğinden, başını en son durulamak iyi bir fikirdir.

 

Banyodan sonra yavru köpeğin kurutulması

Banyodan sonra, yavru köpeğinizi havluyla iyice kurulayın ve tamamen kuruyana kadar ılık bir odada tutun. Yaz aylarında alternatif olarak, çamur içinde yuvarlanmayı sevmediği sürece, yavruyu bahçeye veya yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Köpek rahatsız olmuyorsa saç kurutma makinesi kullanılabilir, ancak köpeği yakmamaya özen gösterilmeli ve aynı zamanda tüyleri fırçalanmalıdır.

Yavru köpeğinizin tüylerindeki katran nasıl temizlenir

Köpeğin tüylerine katran bulaşması durumunda, yüksek derecede toksik oldukları için yağ bazlı temizlik ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Etkilenen bölgelere bitkisel yağ sürün, katranı çözmesi için birkaç dakika bekleyin, ardından köpeği yıkayın.

Yavru köpeğin tırnaklarının kesilmesi

Köpekler iki tür tırnağa sahiptir: ön patideki tırnaklar ve arka patideki tırnaklar. İkisi de sürekli uzar. Arka patilerdeki tırnaklar doğal olarak yıpranır, ancak çok uzarsa kesilmesi gerekir.

Tüm yavruların uygun tırnak bakımına ihtiyacı vardır. Genelde yavru köpeklerin tırnaklarının kesilmesine gerek yoktur, ancak tırnakların yere çarpması ile çıkardığı sesi duyabiliyorsanız, onları kesebilirsiniz. Veteriner hekiminizden en iyi teknikleri göstermesini isteyin.

Yavru köpeğin fırçalanması ve taranması

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerin tüyleri uzar ve dökülür. Dış mekanda yaşayan köpekler, tüylerini yılda iki kez (ilkbahar ve sonbaharda) gün ışığındaki değişimlere göre döker. İç mekanda yaşayan köpekler, ışıktaki değişikliklerden etkilenmez. Bu nedenle, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki dönemde artan bir şekilde yıl boyunca tüy dökerler. Düzenli fırçalama ve yıkama, güçsüz tüylerin dökülmesine yardımcı olur. Sıklık ve kullanılan ekipmanın türü, tüylerin yapısına bağlı olarak değişecektir.

Tüyleri kısa kesilmiş yavruların fırçalanması

Kısa kesilmiş tüyler düzenli bakım gerektirmezken, ara sıra fırçalanması gerekir. Ölü deri ve tüyler, lastik fırça ile taranarak uzaklaştırılır. Kalıntılar daha sonra tüm vücut üzerinde tüylerin çıkış yönünde gezdirilen bir kıl fırça kullanılarak giderilebilir. Nemli bir güderi bez ile tüylere parlaklık kazandırılabilir.

Kısa veya orta uzunlukta tüyleri olan köpek yavrularının bakımı

Bu köpekler, hem alt hem de üst kattan oluşan tüylerinin yoğunluğu nedeniyle daha sık olarak, en az haftada bir kez fırçalanmalıdır. Ölü tüyleri ve deriyi olabildiğince uzaklaştırmak için bir köpek tarağı ile tüylerin çıkışının aksi yönünde tarama yapın. Kalıntılar daha sonra tüylerin çıkış yönünde gezdirilen bir kıl fırça kullanılarak giderilebilir.

Kuyrukta ve patilerde geniş dişli bir tarak kullanılabilir. Kalın telli bir yapıya sahip tüylerin yılda dört ila beş kez inceltilmesi gerekebilir. Doğru şekilde, tüylerin çıkış yönünde yapıldığında bu işlem hiç acı verici değildir.

Uzun tüylü köpek yavruların fırçalanması

Güzel görünüşüne rağmen, uzun tüylü kürkler günlük fırçalama gerektirir. Bu, örneğin Afgan Tazılarında günde bir saat kadar sürebilir. Tüylerdeki düğümlenmeleri ve dolaşmaları açmak için tüylerin çıkış yönüne doğru bir köpek tarağı kullanın. Tüylerin uzun olması deriyi çekebilir, bu nedenle yavrunun zarar görmemesi için özen gösterilmelidir.

Yorkshire Terrier ve Afgan Tazısı gibi ipeksi tüyleri olan köpeklerde kıl fırça kullanmak, kürke parlaklık katacaktır.

Rough Collie gibi tüylerinde bol alt katman olan köpeklerin kürkündeki kirleri çıkarmak için bir tel fırça kullanılabilir.

Geniş dişli bir tarak diz arkasındaki tüyleri açmak için kullanılabilir.

Tüm bakım aletleri her kullanımdan sonra temizlenmeli ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Tel fırçaları, iyice silerek ve bitkisel yağa batırılmış bir bez ile ovarak paslanmaya karşı koruyun.

Yavru köpeklerin ağız bakımı

Köpekler, çoğunlukla insanların ağızlarına müdahale etmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle, yavru köpeği küçükken buna alıştırmak iyi bir yöntemdir.

Diş etleri pembe olmalıdır. Dişlerin etrafında kızarıklık bulunması, iltihaplanma ve hastalık belirtisidir. Acı veriyorsa iştah kaybına neden olabilir veya köpeğinizin mamasını kavrayıp çiğneyememesine yol açabilir. Bu durumda, köpeğin dişleri veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Yavru köpeğin dişlerinin fırçalanması

Yavru köpeğinize diş bakımı uygulamanın en iyi yolu, köpekler için özel tasarlanan bir diş fırçası ve diş macunu ile haftada birkaç kez fırçalamaktır.

Kullanılabilecek diğer bir alternatif de çiğneme sırasında köpeğin dişleri üzerinde mekanik etki oluşturarak plak ve tartar oluşumunu yavaşlatan çiğneme çubuklarıdır. İdeal olarak, plak ve tartar oluşumunu önlemek üzere köpeğe haftada iki üç kez bu çiğneme çubuklarından verilebilir. Hangi türün köpeğinize en uygun olduğunu öğrenmek isterseniz veteriner hekiminize danışın.

Yavru köpeğin kulaklarının temizlenmesi

Köpeklerin kulakları dik veya düşük olmak üzere iki çeşittir. Düşük kulaklı köpeklerin kulak kanalı daha az hava aldığı için daha sık kontrol edilmelidir.

Kulaklar, veteriner hekimin tavsiye edeceği özel formüllü bir solüsyonla temizlenebilir. Aplikatörün ucunu kulak kanalına yerleştirerek hafifçe bir veya iki damla solüsyon damlatın. Ardından, kulağın ucundan çekerek kulağın tabanına otuz saniye boyunca çok hafifçe masaj yapın. Kulak kepçesini pamukla silmeden önce köpeğinizin başını sallamasını önleyin. Önerilen solüsyona göre kullanım farklılık gösterebilir , veteriner hekiminiz size doğru yolu gösterecektir.

Yavru köpeğin gözlerini temiz tutma

Gözler parlak ve nemli olmalı, mukoza soluk pembe renkte olmalıdır. Yavru köpeğinizin gözlerindeki herhangi bir akıntıyı temizlemeniz önemlidir. Ancak tüyleri gözlerinin etrafına geldiğinde her zaman bir miktar renk değişimi olacaktır. Bu renk değişimi, gözlerin ürettiği nemi tüylerin emmesinden kaynaklanır.

Gözlerin etrafında kir veya çamur biriktiğinde ya da gözün nemi sebebiyle oluşan renk değişimi olduğunda bunlar pamuk ve ılık suyla temizlenir.

 

Cevap bırakın