Kanaryaların Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

0 1.619

Kanaryaların Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

Kanaryalar kuş cinsleri içinde bakılması keyifli ve eğlenceli bir kuş türüdür. Kafes kuşları içinde en çok bilinen ve ötüşü ile kendisini hayran bırakan bir kuş türüdür. Genelde sarı renktedirler. Sarı rengin hemen tüm tonlarını taşıyan kanaryaların pek çok çeşidi ve aynı zamanda özelliği vardır. Kanaryalar içinde yabani tarzda olanlarının ötüşüşü diğer türlerine göre çok daha güzeldir. Kanaryalar büyüdüklerinde 20 cm’e yakın bir boy uzunluğuna sahip olabilirler. Tek seferde bir tek kanarya 7 taneye kadar yumurta yapabilme özelliği vardır. Kanaryalar pek çok şeyle beslenebilen kuşlardır Kanaryaların bir önemli özelliği yemek yemeyi çok sevdikleridir. Bir gün aç kalırlarsa ölme derecesine gelebilirler. Bu bakımdan yemelerine çok dikkat etmelidir. Su da kanaryalar için önemli bir besindir. Kanaryalar bu açıdan uzun süre aç kalmaya dayanamazlar. Kanaryaların beslenmesi için özel kanarya mamaları bulunmaktadır. Bu mamalarla kanaryalarınızı en iyi şekilde besleyebilirsiniz. Mama dışında kanaryaların beslenmesinde şalgam tohumu, marul, elma yumurta sarısı, brokoli, sebze, meyve gibi protein ağırlıklı besin maddeleri de bulunmaktadır.

Kanaryalar Diğer Kuş Türlerine Göre Daha Kolay Bakılmaktadır

Kanaryalar diğer kuş türlerine göre bakımları çok daha kolay bir şekilde olabilen kuş türüdür. Doğada tek başına yaşayan kanaryaların ortalama ömrü 8 yıl gibi bir süredir. Evde iyi bir şekilde bakılan kanaryalar ise 15 yıla kadar yaşayabilirler. Kanaryalar yem dışımda evde bulunan pek çok sebze ve meyve ile de kolayca beslenebilirler. Sindirimi kolay, vitamin ve mineral açısından zengin gıdaları kanaryalar için rahatlıkla verebilirsiniz. Kanaryalar sıcak ülke kuşu olduğu için fazla soğuğa gelemezler. Bu bakımdan kanaryaları çok üşütmemek gerekir. Kanaryalar oldukça hareketli kuşlar oldukları için onların rahat hareket etmelerini sağlamalısınız. Bunun için küçük kafesler yerine kanaryalarınız için daha büyük kafeleri tercih etmeniz daha ideal olacaktır. Böylece kuşunuzun hareket kabiliyeti kısıtlanmamış olur. Kanaryanızın arada kafesin, açarak onun özgür kalıp hareket kabiliyetini geliştirmesine fırsat tanıyabilirsiniz. Psikolojik olarak kuşunuzun rahatlaması için kuşunuzu arada serbest bırakmayı ihmal etmeyin.

Kanarya Üretim Ayları

Kanaryaları kızışma ayları bahar aylarında genelde daha çok artmaktadır. Kanaryalardan bol yumurta ve verim almak isteyen kişiler bol ışıklı ve yeterli derece bir ısıda kanaryalara yazın yaklaştığını hissettirerek onların kızışmasını sağlayabilirler. Mart ve Nisan ayı gibi aylar özellikle kanaryalardan üretim sağlamak için en uygun aylardır. Bu aylarda kanaryalardan uygun şekilde verim alabilirsiniz. Kanaryalardan kaliteli üretim sağlamak için bulundukları zaman kadar kuş seçimi de önemlidir. Bu açıdan seçilen kanarya çiftinin sağlıklı ve çiftleşmeye uygun şekilde olması önemlidir. Kanaryaların aynı tür ve ilk dereceden akraba olmamasına dikkat etmek önemlidir. Farklı türden kanaryalar daha sağlıklı bir şekilde çiftleşebilir ve bu türlerden daha sağlıklı kanarya elde edilebilir. Kanaryanın çiftleşmeye hazır olduğu zamanlar bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler şunlardır; Kanaryalarınızın tüyleri oldukça düzgün ve canlı bir şekilde olabilir, sürekli hareket halinde olabilir, Çiftleşme zamanı gelen erkek kanaryanın ötüşü daha kuvvetlidir. Dişi kanaryada aynı şekilde erkek kanaryanın ötüşüne karşılık verecektir. Çiftleşmesi tamamlanan erkek kanarya kafasını tavana doğru dikerek vıcırdar ve daha sonra normal bir şekilde ötüşüne devam ederse kanaryaların çiftleşmesi tamamlanmış olur. Çiftleşmeden sonra kanarya yuvalığı hazırlayabilirsiniz. Çiftleşme olduktan sonra dişi kanarya bir haftaya yakın bir süre sonra sabah vakti yumurtlamaya başlar.  Yumurtlayan kanarya için kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Yumurtlama ara ile olacağı için ilk yavrunun diğer yavruların yumurtalarına zarar vermemesi için bu yumurtalar yerine sahte yumurtalar koyabilirsiniz. Gerçek yumurtaları da pamuk içinde bekletebilirsiniz. Daha sonra yavrular dünyaya gelince yerlerine koyabilirsiniz.

https://www.evcildunyasi.net/2020/04/16/kanarya-yavrulari-nasil-beslenir/
Cevap bırakın