Kediler İçin Diyet Uygulamaları Nelerdir?

38

Kediler İçin Diyet Uygulamaları Nelerdir?

Obezlik sorununu sadece insanlar yaşamamaktadır. Kediler içinde obezlik ve şişmanlık durumu söz konusudur. Kediler rahat olmayı ve hep uyumayı severler. Ancak günlük rutin hayatlarında yapmaları gereken bazı aktiviteleri yerine getirmediklerinde kilo almaları kaçınılmazdır. Birde üstüne sahiplerinin kedileri sağlıksız ve bol porsiyon ile beslemeleri sevimli kedi lakaplarının ton ton kedi lakaplarına geçmesine neden olmaktadır.

Kedilerin mutluğunu görmek şüphesiz her insanı mutlu eder. Bu sebeple kedilerin mutlu olduğunu görmek için sürekli ödül bisküvileri ve en sevdikleri mamaları verenler kedilerinin acı gerçek ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Şişmanlamaya başlayan kedilerin eski formuna geri döndürmek mümkündür. Yalnız kedi sahiplerinin kedilerine karşı daha disiplinli ve otoriter olması gerektiği unutulmamalıdır ve kediler için diyet uygulamaları nelerdir bilmelidir.

Kedi Zayıflamaz İse Ne Olur?

Kedi olması gereken kiloda fazla kilo almış ise mutlaka diyet programına girmelidir. Aksi takdirde zaman içinde bazı hastalıkların sahibi olacaktır. Bu hastalıklar;

  • Diyabet
  • Artrit
  • Deri sorunları
  • İdrar sistemi sorunları
  • Kalp sorunları
  • Daha yüksek kanser riskidir.

Tüm hastalıklardan korunmak ve ya kurtulmak için mutlaka veteriner kontrolünde zayıflamalıdır. Veterinerler kedilerin cinsine ve yaşına göre kaç kiloda olmaları gerektiği konusunda bilgi verecektir. Aynı zamanda kedilerin iç mekânda mı yoksa dış mekânda mı zaman geçirdiğini de göz önünde bulunduracaktır.

Kedilerin Zayıflaması İçin Ne Yapılır?

Kedinizin kilo aldığını ve gittikçe de obez kedi olma yolunda ilerlediğini fark ettiyseniz ilk olarak besleme alışkanlığını değiştirmelisiniz. Tabi tüm kedi diyeti uygulamasına başlamadan önce mutlaka veteriner kontrolünde olması önemlidir. Kedinizin olması gereken ideal kilosunu en iyi veterineri bilmektedir. Size bu konuda doğru mama önerileri ve kedi egzersizler önerecektir.

Mama paketlerinin üzerindeki kalori miktarına bakmanız kedinizin günlük alması gerek kalori miktarının takibi için kolay olacak bir detaydır. Veterinerinizin önerdiği bir diyet mama ile kedinizi beslemeniz ise size daha çok kolaylık sağlayacaktır. Tabi bu durum kedinizin hiç hoşuna gitmez. Alıştığı lezzetten farklı bir lezzete geçmek onu zorlayacak ve doymadığını anlatmak için kediniz sizden daha fazla mama isteyecektir. Ama siz bu durumla karşılaştığınızda daha çok sabırlı ve kararlı olun.

Kediye diyet uygularken psikolojinin de yerinde olması ve zarar görmemesi çok önemlidir. Bu sebeple kediniz sizden mama istediğinde onu kucağınıza alın ve daha fazla ilgi gösterin.

Kediler Neden Aşırı Kilo Alır?

Sevimli ev arkadaşımız ve ailemizin bir parçası olan kediler zaman içinde fazla kilo almış ise bunu sebebi genelde yanlış ve fazla beselemeden kaynaklıdır. Ancak kedilerin kısırlaştırılması da kedilerin iştahının %30 artmasına neden olmaktadır. Bu durumda kediye verilen mamanın öğündeki miktarı azaltılmalıdır. Çünkü kediyi besleyenler kedilerin daha fazla beslenme isteğine karşı koyamadıkları bir gerçektir.

Bazı mamaların kalorisi yüksektir. Ancak beslenme kabına konulan mama miktarı sahiplerin gözüne az göründüğü için olması gereken miktardan fazlasını ekledikleri zaman kediler yüksek kalori alırlar. Zaman içinde bu miktar gittikçe artar ve kediler obezliğe doğru ilerler.

Diğer bir faktör ise kedilere salam, sosis, sucuk gibi ilenmiş bol yağlı gıdaların verilmesidir. Bu gıdalar insanlar için bile sakıncalı iken kedilerin bunlar ile beslenmesi vücutlarına yağ depolamış olmaları anlamına gelmektedir.

Kedilerin sağlıklı ve uzun süre aileleri ile yaşaması için doğru olan beslenme alışkanlıklarını bilmek ve bu beslenme düzenine sadık kalmak önemlidir. Bir kedinin ortalama yaşama süresi 14 yıldır. Ancak bu süre doğru, sağlıklı besleme ve düzenli bakımları ile 20 yıla kadar uzamaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.