Kedilerde Tüy Bakımı

0 28

Kediler yapıları gereği tüy bakımının gereklerinin pek çoğunu kendi başına yapabilmektedirler. Her gün saatlerce kendini yalayan bu minikler doğal ortamında olmadıkları için bazı problemlerle karşılaşabilmekteler. Bizler de bu konuda onlara yardım etmeli, tüy bakımlarında yardımcı olmalıyız.

Kediler normalde doğada kendilerini yalayarak ve farklı yerlere sürtünerek tüy bakımlarını yapmaktadırlar fakat ev ortamında bunun çok az bir kısmını gerçekleştirebilmektedirler. Hatta okurlarımızdan en çok aldığımız sorulardan birisi de “kedim tüy yumağı kustu, ne yapmalıyım?” sorusudur. Kedilerin tüy yumağı kusması normaldir. Zamanla midesine biriken tüyü kusmakta ve kendini rahatlatmaktadır. Siz bu konuda kedinize tüy bakımı yaparak yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin tüy uzunluğuna göre haftada bir veya birkaç gün kedilerinizi mutlaka taramalısınız. Petshoplarda satılan taraklar bu iş için idealdir. Kedilerin tüylerini tararken çok bastırmadan ve onu rahatsız etmeden taramalıyız. Tarağı bastırarak kedinin derisine zarar vermemeliyiz. Kedilerin tüylerini mümkün mertebe tüyün yattığı yönün tersine taramamız çok daha iyi olacaktır. Tararken hem kedinizin deri hastalığı olup olmadığını da gözlemlemeniz herhangi bir hastalığı önceden tespit etmenizi kolaylaştıracaktır. Tarakta biriken tüyleri de sık sık toplayarak kedinizi taramanıza devam edebilirsiniz.

Kedilerin çoğu taranmaktan hoşlansa da bazıları sevmeyebilir. Bu tip durumlarda onu zorlamamalı taraktan korkutmamalıyız. Petshoplarda ve internet üzerinde pek çok tarak çeşidi bulunabilmektedir. Siz de kedinize en uygun olanı seçtiğinizden emin olana kadar iyi bir araştırma yapmalısınız.

Kedilerde Tüy Bakımının Faydaları

Bir kedinin tüyleri parlak ve gürse o kedi sağlıklıdır. Bu genelleme çok fazla doğruluk payı içermektedir. Kedilerin yediği mama bile tüylerinin parlaklığında etkilidir. O yüzden sadece kedinizi tarayarak değil yediği yiyeceklere ve sağlığına dikkat ederek de tüylerini güzelleştirebilirsiniz. Kedilerde tüy bakımının faydalarını söyleyecek olursak;

  • Kedinizin psikolojisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Kedinizin tüy dökülmeleri azalacak ve daha gür daha parlak tüylere sahip olacaktır.
  • Halılara, kıyafetlere, koltuklara yapışan kedi tüyleri azalacaktır.
  • Kedinizin midesine kaçan tüylerde azalma olacak, kediniz daha huzurlu ve sağlıklı hissedecektir.
  • Kedinizin deri hastalığına yakalanma şansı azalacaktır.

Benzer Makalelerimiz;

Cevap bırakın