Kedilerin Beden Dili

0
676

Tıp insanlarda olduğu gibi kedilerin beden dili de en önemli iletişim yöntemlerinden biridir. Kedinizi daha iyi anlayabilmeniz için gelin beden dillerini beraber inceleyelim.

Kedilerin Kuyruğu Yukarıdaysa

Kuyruğu yukarıda olan kediniz sizi görüdüğüne sevindiğini ya da meraklı olduğunu gösteriyordur.

kedilerde vücut dili

Kedilerin Kuyruğu Aşağıdaysa ve Kabarıksa

Kedinizin kuyruğunun aşağıya doğruysa korktuğunu veya tehdit edildiğini ifade etmektedir. Kuyruğu düz ama açısı aşağıya doğu ise; korkmuş ve saldırıya hazırlanmıştır. Kuyruğunun tüyleri farklı yönlere doğru kabarmışsa tehdit altında veya heyecanlıdır.

kedilerde vücut dili2

Kedilerin Kuyruğunu Hızla Aşağı – Yukarı Yapması

Kediniz kuyruğunu sertçe aşağı yukarı sallıyorsa yalnız kalmak istiyordur fazla üzerine gitmişsinizdir ve devam ederseniz ısırılma ve tırmalanma ile karşılaşabilirsiniz.

kedilerde vucut dili 3

Kedilerin Kuyruğunu Havada Titremesi

Kedinizin kuyruğu havada titretiyorsa çiftleşme dönemindedir ve karşı tarafa çiftleşme sinyalleri gönderiyordur. Size doğru yönelmiş ve aşağı doğru titretiyorsa heyecanlı ve sizi gördüğüne mutlu olmuştur.

kediler vücut dili4

Kedilerin Kuyruğunu Yerde Sallaması

Kediniz kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyorsa sizin onu sevdiğinizi anlamıştır. Kuyruğunu yere indirmişse; korku yada suçluluk hissediyordur. Kuyruğunun sert bir şekilde bir yandan diğer yana sallıyorsa; Genellikle kızgındır ya da oyun istiyordur.

kediler vucut dili5

Kedilerin Kuyruğunun Ucunun Kıvrık Olması

Kedinizin kuyruğu havada ve uç kısmı Ters L şeklinde ise size etmek istiyordur. Kuyruğu havada ve ucu kıvrıksa bu mutlu olduğunu gösterir.

kediler vucut dili6

Kedilerin Yere Sırt Üstü Yatması

Kediniz yere sırt üstü yatmış bir de ellerini oynatıyorsa mutluluktan havalara uçtuğunun ve sizi oyuna çağırdığının göstergesidir.

kediler vucut dili7

Kedilerin Kulaklarını Geriye Doğru Yatırması

Kediniz eğer kulaklarını geriye doğru yatırmış ise tehlike içerisinde olduğunu düşünüyordur. Gözlerini pür dikkat açtıysa bu korktuğu anlamına gelmektedir.

kediler vucut dili8

Kedilerin Kulaklarını Dikleştirmesi

Eğer kediniz kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı gözlüyorsa bu etrafında gelişen olayları anlamaya çalıştığı anlamına gelir. Vücudu N şeklinde ve kuyruğu havada ise tehdit altında hissediyor ve saldırmaya hazırlanıyordur.

kediler vcut dili 9

Kedilerin Tırnaklarını Yere Geçirmesi

Kediniz küçükse yeni oluşan tırnaklarını yere geçirmesi kaşındığının göstergesidir. Kediniz yetişkin ve tırnaklarını yere geçiriyorsa ‘ rahat bir yer buldum uyuyorum! ‘ demek istiyordur.

kediler vucut dili10

Kediler Neden Elimizi Isırır

Kedinizle beraber oynarken elinizi ısırması oyundan zevk aldığını gösterir.

kediler vucut dili11

Kedilerin Kuyruğunu Yavaşça İleri – Geri Yapması

Eğer kediniz nasıl hissettiği hakkında bir karar verme aşamasındaysa kuyruğunu yavaşça ileri ve geri yaparlar karar vermesi için ona yardımcı olmanızı bekliyordur.

 

 

Bize destek olmak için paylaşır mısınız ?