Kedilerin Beden Dili

0 115

Tıp insanlarda olduğu gibi kedilerin beden dili de en önemli iletişim yöntemlerinden biridir. Kedinizi daha iyi anlayabilmeniz için gelin beden dillerini beraber inceleyelim.

Kedilerin Kuyruğu Yukarıdaysa

Kuyruğu yukarıda olan kediniz sizi görüdüğüne sevindiğini ya da meraklı olduğunu gösteriyordur.

Kedilerin Kuyruğu Aşağıdaysa ve Kabarıksa

Kedinizin kuyruğunun aşağıya doğruysa korktuğunu veya tehdit edildiğini ifade etmektedir. Kuyruğu düz ama açısı aşağıya doğu ise; korkmuş ve saldırıya hazırlanmıştır. Kuyruğunun tüyleri farklı yönlere doğru kabarmışsa tehdit altında veya heyecanlıdır.

Kedilerin Kuyruğunu Hızla Aşağı – Yukarı Yapması

Kediniz kuyruğunu sertçe aşağı yukarı sallıyorsa yalnız kalmak istiyordur fazla üzerine gitmişsinizdir ve devam ederseniz ısırılma ve tırmalanma ile karşılaşabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruğunu Havada Titremesi

Kedinizin kuyruğu havada titretiyorsa çiftleşme dönemindedir ve karşı tarafa çiftleşme sinyalleri gönderiyordur. Size doğru yönelmiş ve aşağı doğru titretiyorsa heyecanlı ve sizi gördüğüne mutlu olmuştur.

Kedilerin Kuyruğunu Yerde Sallaması

Kediniz kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyorsa sizin onu sevdiğinizi anlamıştır. Kuyruğunu yere indirmişse; korku yada suçluluk hissediyordur. Kuyruğunun sert bir şekilde bir yandan diğer yana sallıyorsa; Genellikle kızgındır ya da oyun istiyordur.

Kedilerin Kuyruğunun Ucunun Kıvrık Olması

Kedinizin kuyruğu havada ve uç kısmı Ters L şeklinde ise size etmek istiyordur. Kuyruğu havada ve ucu kıvrıksa bu mutlu olduğunu gösterir.

Kedilerin Yere Sırt Üstü Yatması

Kediniz yere sırt üstü yatmış bir de ellerini oynatıyorsa mutluluktan havalara uçtuğunun ve sizi oyuna çağırdığının göstergesidir.

Kedilerin Kulaklarını Geriye Doğru Yatırması

Kediniz eğer kulaklarını geriye doğru yatırmış ise tehlike içerisinde olduğunu düşünüyordur. Gözlerini pür dikkat açtıysa bu korktuğu anlamına gelmektedir.

Kedilerin Kulaklarını Dikleştirmesi

Eğer kediniz kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı gözlüyorsa bu etrafında gelişen olayları anlamaya çalıştığı anlamına gelir. Vücudu N şeklinde ve kuyruğu havada ise tehdit altında hissediyor ve saldırmaya hazırlanıyordur.

Kedilerin Tırnaklarını Yere Geçirmesi

Kediniz küçükse yeni oluşan tırnaklarını yere geçirmesi kaşındığının göstergesidir. Kediniz yetişkin ve tırnaklarını yere geçiriyorsa ‘ rahat bir yer buldum uyuyorum! ‘ demek istiyordur.

Kediler Neden Elimizi Isırır

Kedinizle beraber oynarken elinizi ısırması oyundan zevk aldığını gösterir.

Kedilerin Kuyruğunu Yavaşça İleri – Geri Yapması

Eğer kediniz nasıl hissettiği hakkında bir karar verme aşamasındaysa kuyruğunu yavaşça ileri ve geri yaparlar karar vermesi için ona yardımcı olmanızı bekliyordur.

 

 

Cevap bırakın