Köpek Sahibi Olmak İçin Uygun Muyum?

0 22

Köpek Sahibi Olmak İçin Uygun Muyum?

Köpek sahiplenmeden hatta herhangi bir canlının bakıcısı olmayı düşünmeden önce düşünmeniz gereken buna uygun ya da yeterli olup olmadığınız Yazımızda sizin için koşulları derledik bakalım uygun musunuz?

Elbette dört ayaklı her zaman size sadık hatta ve hatta aşık olacak sevimli bir canlı ile yaşamak istersiniz. Peki buna uygun musunuz? Siz uygun olsanız bile yaşadığınız yer buna elverişli mi? Hadi bakalım sahiplenmeden önce gözden geçirmeniz gereken detaylar neler:

En önemlisi alerjiniz var mı?

Beslenme ürünleri, sağlık giderleri, seyahatlerinizde size eşlik edecek ise ekstra işlemler gibi harcamaları karşılayabilecek maddi imkana sahip misiniz? Basit gibi görünse de aşılar ve mamalar hiç ucuz değil özellikle öğrenciyseniz üzerine oldukça düşünmelisiniz.

Çocuğunuz var mı? Sahipleneceğiniz köpeğin cinsi ile çocuklar anlaşabiliyor mu?

Başka evcil dostlarınız var mı? Kıskandırmamak ve tanıştırma aşaması da çok önemli.

Bulunduğunuz çevre dolaştırmaya uygun mu?

Saatlerce yalnız kalıp komşuları rahatsız etmesine, tek başına olduğu için endişelenmesine, tuvalet ihtiyacını mecburen eve yapmasına, aç ya da susuz kalmasına sebep olacak sosyal veya iş yaşantınız var mı?

Onu sevebileceğinize emin misiniz?

Sorumluluk sahibi misiniz?

Enerjiniz var mı?

Sadece gösteriş için değil gerçekten ama gerçekten tüm benliğinizle ilgilenebilecek misiniz? Çünkü o size tüm benliği ile bağlanacak buna hazır mısınız?

Eviniz nasıl? Mesela riskli durumlar şunlar olabilir:

  • Kolay ulaşılır elektrik kabloları.
  • Yavru köpeğin sıkışabileceği ve düşebileceği pencere, balkon veya merdiven gibi yerler.
  • Temizlik ürünleri, e-sigara kartuşları, evde kullanılan ilaçlar, kimyasal gübreler, keskin aletler, bitki ilaçları ve böcek öldürücüler dahil erişilebilir toksik maddeler.
  • Bahçede yavru köpeğin kaçabileceği delikler ve boşluklar, zehirli bitkiler.
  • İncir, Siklamen, Çobanpüskülü, Ökse otu, Deve tabanı, Sarısabır, Nergis, Sümbül, Süsen, Açelya, Ormangülü, Zakkum ve Tatlı Bezelye gibi zehirli bitkiler.

 

Cevap bırakın