Köpeklerde Parazit İçin Doğal Tedavi

0 254

Köpek Parazitlerine Karşı Doğal Çözümler

Pire, kene, bit ve iç parazitler yaşayabilmek için zayıf, hasta, iyi beslenmemiş hayvanları seçerler. Bunu çözmek için pahalı ilaçlar, çeşitli kimyasallar, tasmalar kullanmaya gerek olmayabilir, bu petshopları ya da veterinerleri zengin etmekten başka bir işe yaramaz çünkü problemi doğal yollarla da çözebilirsiniz.

Beslenme: İşe köpeğinizin bağışıklığını kuvvetlendirecek şekilde beslenmesini değiştirerek başlayın. Hayvanlarınıza her gün hazır mama yerine doğal, çiğ beslenme diyeti uygulayın. Bu onların bağışıklıklarını dış parazitlere karşı kuvvetlendirir. Parazitlerle savaşmada böylece %99’unu halletmiş olursunuz. Sağlıklı bir hayvanda da bit ve pire barınmaz. Pek çok çiğ beslenme taraftarı hayvanlarında pire, kene görmediklerini anlatıyorlar.

Kediler için zehirleyici olsa da 25-30 kg bir köpek için mamasına 1 ya da 2 diş sarımsak ezerek verebilirsiniz.

İçsel pire uzaklaştırıcılar: Sarımsak tenine sininice köpeğinizden pireler uzak duracaktır tıpkı siz de rahatsız olduğuuğunuz gibi bu parazitleri de köpeğinizden uzaklaştıracaktır.

Bir tatlı kaşığı doğal elma sirkesini köpeğinizin içme suyuna atarsanız bu köpeğinizin derisini bit, pire ve kenelere karşı itici yapacaktır. Eğer köpeğiniz elma sirkeli suyu sevmiyorsa o zaman yarım sirke, yarım su karışımı yaparak sprey şişesine koyup köpeğinizin üzerine sıkın.

CITRUS uzaklaştırıcı: Bir limonu dörde kesin üzerine yarım litre (2 bardak) taze kaynamış sıcak su koyun. Bir gece bekletin. Ertesi gün solüsyonu sprey şişesine koyarak köpeğinizin tüm vücuduna, kulak arkasına, kafasına, gözlerine dikkat ederek, koltuk altlarına, kuyruk ucuna kadar sıkın. Genital organlarına gelmemesine dikkat edin.

Aromaterapi uzaklaştırıcı: Baz olarak 10ml saf badem yağı üzerine 10 damla lavanta esans yağı ve 5 damla sedir ağacı yağı ekleyin. İyice sallayın. Pireleri uzak tutmak için haftada en az iki kez hazırlanan karşımdan 1-2 damla köpeğin tüm vücuduna yayın.

Kendi pire tasmanızı yapın: Köpeğinizin kumaş tasmasına ya da köpek bandanasına birkaç damla ökaliptus esans yağı, çay ağacı (tea tree) esans yağı, citronella esans yağı, lavanta esans yağı veya geraniyum esans yağlarından birini iyice sürün. Haftada bir uygulamayı unutmayın. Hazır alacaksanız bitki özlü pire tasmaları kullanın. Kimyasal içerikli tasmaları kullanmayın. Köpekler için yeşil renkli bitkisel pire tasması çoğu petshopta bulunabiliyor.

Evinizde: Pireler zamanlarının çoğunu mobilyaların kuytu köşelerinde rahatsız edilmeden bir köpek geçip de üzerine atlamak için bekleyerek geçirirler. Köpeğinizin yatağını 40 derecede sabunlu suda yıkarsanız, pireler bundan sağ çıkamazlar. Eğer son durulamaya ökaliptus esans yağı eklerseniz ev tozu akarlarını da pirelerin yanı sıra öldürecektir.

Köpeklerde Parazit İçin Doğal Tedavi yazımızın sonuna geldik, benzer makalelerimize bakabilirsiniz.

 

Cevap bırakın