Köpeklerde Tuvalet Egitimi Nasil Verilir

0 20


Yeni köpek alan ya da almayı düşünen her insanin aklını kurcalayan bir sorundur tuvalet eğitiminin nasıl verileceği. Öncelikle köpeğinize tuvalet eğitimi vermeden önce köpeğinize nasıl yasam alanı oluşturmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Yasam alanını oluşturdunuz ve köpeğiniz orada yaşamaya alıştı artık mamasını suyunu orada yiyor orada yatıp uyuyor ama tuvaletini çıkar çıkmaz dışarı yapıyor işte şimdi bu durumu tersine çevirmemizin zamanı.

Öncelikle yaşam alanımızın zeminini hasta altı bezi ile kaplıyoruz, ( köpekler için satılan tuvalet eğitim pedleri de var ancak arada hiç bir fark olmamasına rağmen fiyat daha pahalı) ilk basta tamamını kaplamakta fayda var. İlk 3 gün köpeğimiz sadece orada yaşıyor ve tuvaletini yapacağı zemin olarak pede alışıyor. Daha sonra yasam alanı içinde sadece bir tane ped bırakıyoruz yani diğer pedleri kaldırıyoruz ancak köpeğimiz orada yaşamaya devam ediyor. ( Eğer hala pedin dışına yapmaya devam ederse tekrar tüm zemini ped ile kaplayıp bu sefer en azından 3 gün daha aynı şekilde devam etmemizde fayda var. )

Köpeğimiz tuvaletini pede yapmaya alıştıktan sonra yavaş yavaş önce yaşam alanının bulunduğu odada serbest bırakıyoruz burada önemli olan yaşam alanının içindeki pede rahatlıkla ulaşabilmesi köpeğimizin. Ancak burada serbest bırakmaktan kasıt sürekli olarak değil köpeğimizin göz önünde olduğu yani takip edebileceğimiz zamanlar. Benim köpek sahiplerine önerim başlangıçta 45 dakika yerinde 15 dakika dışarıda olarak çalışmaları. Eğer ki köpeğimiz dışarıya tuvaletini yaparsa anında yerine kapatıyoruz ancak gidip pedine yaparsa sözlü ve ödül maması ile ödüllendiriyoruz köpeğimizi. ( Burada önemli olan sadece gözümüzün önünde olduğu zamanlar bu çalışmayı yapmamız, siz evde yokken ya da ilgilenemeyeceğiniz zamanlarda yerinde kalması daha sağlıklı, bir de ödül mamasını kolay ulaşabileceğiniz bir yerde tutmanız çok önemli, çünkü yaptıktan bir dakika sonra ödüllendirmenizin ya da cezalandırmanızın bir faydası olmayacak. )

45 dakikaya 15 dakika da oda içerisinde tuvaletini yerine yapmaya başladığı zaman köpeğimiz bir sonraki aşamaya geçebiliriz bu aşama da köpeğimizi kademe kademe tüm evin içinde serbest bırakıyoruz. Önce pedinin bulunduğu oda ve koridor sonra yavaş yavaş tüm odalar.

Peki köpeğimiz evin içerisinde tuvaletini pede yapmayı öğrendi ama biz köpeğimizi dışarıya alıştırmak istiyoruz bunun için ne yapmamız gerekiyor? Gelin makalemizin kalanında da bu konuyu inceleyelim.

Köpekleri Tuvaletini Dışarıya Yapmaya Alıştırmak

Köpeğiniz sürekli pede yapıyor tuvaletini ancak siz ped toplamaktan sıkıldınız artık dışarıya yapsa da rahat edeyim diyorsunuz değil mi? Aslında hiçte rahat etmeyeceksiniz, bir yasa olmasa da sokakta köpeğinizin dışkısını poşete alıp çöpe atmanız temiz ve sağlıklı bir çevre de yaşamamız açısından oldukça önemli bir kural. Tabii bu kural için önce köpeğinizin tuvaletini dışarıya yapmaya alışması gerekiyor, gelelim dışarıya nasıl alıştıracağımıza.

Öncelikle köpeğinizin yemek yedikten ve su içtikten ne kadar zaman sonra tuvaletini yaptığını gözlemlemeniz gerekli. Daha sonra mamasını ve suyunu önünden kaldırıyorsunuz. Köpeğimizin mama ve su saatleri düzenli olmalı, yavru köpeklerde günde 3 sefer mama vermeniz sağlıklı suyu ise daha sık en azından günde 5 sefer vermenizi öneririm. ( Zaten köpeğimiz tuvaletini dışarıya yapmaya alıştıktan sonra suyu önünde bırakacağız. )

Köpeğimizi gözlemledik ve ne kadar zaman sonra tuvaletini yaptığını öğrendik şimdi artık işimiz sadece uygulama kısmına geldi burada önemli olan o zaman dilimini aşmadan önce köpeğimizi dışarı çıkartmak ve yanımızda köpeğimizin sevdiği bir ödül bulundurmak. Köpeğimiz istediğimiz alana tuvaletini yaptığı zaman onu 1 parça ödül vererek ve sözlü olarak överek motive ediyoruz.

Eğer dediklerimi disiplinli bir şekilde uygularsanız köpeğiniz tuvaletini dışarıya yapmayı çok kısa sürede öğrenecektir. Burada en önemli nokta asla disiplinden taviz vermeden bu çalışmayı düzenli olarak uygulamamız. 1. Hafta sonunda değişimi kendi gözlerinizle göreceksiniz sizde.

Eğer makalemizden memnun kaldıysanız bir yorum yaparsanız çok seviniriz.

Cevap bırakın