Köpeklerin İç Güdüleri

0 9

Köpeklerin koku alma ve iç güdüleri oldukça gelişmiştir. Tehlikelere karşı sezileri çok kuvvetlidir. Bulundukları yeri görerek değil koklayarak rahatça bulabilirler. Bu nedenledir ki; onca insan arasından suçlu olanı bulma konusunda normal insanlara göre çok daha güçlülerdir.

Köpeklerin İç Dünyası

Günümüzde çoğumuz sokakta yürürken bir köpeğin bizler tarafından anlaşılamayacak şekilde karşı tarafa havladığını fark etmişizdir. Bunun nedeni köpeğin o kişiye karşı tehlike sezdiği veya kişinin suçlu olduğudur. Özellikle zabıta araçlarına ve onlara benzeyen araçlar onlarda enkaz yaratmış olsa gerek ki araba kovalamaları çok yaygın hareketleridir. Bazen de kişinin elinde ki bir torba, şemsiye, bağırarak konuşmak, üstümüzün kirli olması, baston, hurdacılar, ani hareketler v.s Köpekler için bunlar ciddi anlamda tehtit oluşturur. Köpeklerin saldırgan olmasının veya tam tersi çok ürkek olmasının diğer nedenleri kendilerine doğru atılan su, kuyruklarının çekilmesi, tekme atılması.. Eğer köpeğe bu şiddet unsurları uygulanırsa seneler sonra bile onların hafızalarından silinmez ve bu onlarda tramva yaratır. O yüzden de bazıları verilen yemeği bile etrafına bakınmadan tam anlamıyla yiyemez. Yeseler dahi bulundukları yerde güvensizlerse başka yere götürürler.

Köpeklerden korkan insanlarda var elbette ama bunu onlara hissettirmek günümüzde ciddi anlamda problemlere neden olmakta. Umarız bir gün onlarla yaşamayı toplum olarak öğrenebiliriz.

Cevap bırakın