Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur

0 61

Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

Muhabbet kuşu konuşturma yöntemleri başlıklı yazımızda muhabbet kuşumuzu nasıl konuşturabiliriz bununla ilgili içerikler paylaşmaya çalışacağız. Muhabbet kuşu bakımı ile ilgilenenlerin en çok merak ettikleri konulardan birisidir Muhabbet Kuşu konuşturma yöntemleri. Muhabbet kuşları bilindiği gibi sosyal ve konuşma yeteneği olabilen hayvanlardır. Kuşunuzun ne kadar sürede ve oranda konuşacağı ise sizin kuşunuzla olan doğru iletişim ve ilginizle orantılıdır. Muhabbet kuşu alan kişiler bu tür kuşların konuşma özelliğinden dolayı biran önce kuşlarının kelimeleri telaffuz etmesini ister. Ancak kuşunuzun konuşabilmesi için bu konuda emek ve zaman harcamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunun için ayırabileceğiniz vaktiniz yoksa muhabbet kuşu almamanızı öneririz. Çünkü bu tür hayvanlar ilgi odağı olmaktan, kendisine zaman ayırıp kaliteli bir şekilde onunla ilgilenilmesinden hoşlanırlar. Kuşunuzdan beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamasını istiyorsanız ona düzenli bir şekilde zaman ayırmaya önem vermeniz gerekir. Aksi takdirde kuşunuzdan konuşmasını beklemek hayalden öte geçmeyecektir.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

Muhabbet kuşu konuşturma yöntemleri olarak genel olarak yapılması tavsiye edilen yöntemler şunlardır;

  • Kuşunuzla öncelikle her gün belli bir saat ilgilenmek için zaman ayırın. Bunu her gün düzenli olarak mutlaka yapın. Yani kuşunuzla her gün onunla ilgileneceğiniz bir zaman dilimi mutlaka olsun.
  • Hangi kelimeyi kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız o kelimeyi gün içerisinde sık sık telaffuz edin. Ne kadar sık aynı kelimeyi tekrar ederseniz kuşunun o kelimeyi hafızasına alması ve zamanı geldiğinde konuşması o kadar kolay olacaktır.
  • Muhabbet kuşu konuşturma yöntemlerinden birisi de tablet ya da telefona ses kaydederek onun dinlemesini sağlamaktır. Özellikle kuşunuzla ilgilenecek zamanınız olmadığında ya da bir iş için evden çıkmak zorunda kaldığınız durumlarda tablete sesinizi kaydedebilir ve oradan kuşunuzun kelimeleri dinlemesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem kuşunuzun konuşmayı daha çabuk öğrenecek hem de kendini yalnız hissetmeyecektir.
  • Sürekli aynı kelimeleri tekrar etmeye özen gösterin. Çok fazla miktarda ve değişik şekilde kelimeleri tekrara etmeniz kuşunuzun kafasını karıştırabilir. Bu açıdan aynı kelimeyi sık tekrar etmeye özen gösterin. 
  • Muhabbet kuşları p, ç, t, k, gibi harfleri daha kolay telaffuz edebilmektedirler. Bu açıdan bu harflerin yer aldığı kelimeleri seçmeniz kuşunuzun çabuk konuşması açısından iyi olacaktır.
  • Muhabbet kuşunuzun kafesinde onun dikkatini dağıtan ayna, top gibi oyuncakların bulunması onun dikkatini size vermesini zorlaştırabilir. 
  • İki tane muhabbet kuşunun konuşturulması da zor olabilir. Kuşunuza eş almayı düşünüyorsanız kuşunuzu konuşturduktan sonra bu eyleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Muhabbet kuşlarının en çok konuşabildiği kelimeler arasında cici kuş, aşkım, babacık gibi kelimeler yer almaktadır. Bu kelimeleri kuşunuza tekrar ettirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Muhabbet kuşu seçimi kuşunuzun konuşmasında da önemli bir tercihtir. Bu açıdan kuşunuzun çabuk konuşmasını istiyorsanız kuş seçiminde dikkat edin. Örneğin dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlara göre konuşma yetisi daha az olan kuşlardır. Dişi kuşların size uyum sağlaması da erkek muhabbet kuşlarına göre zor olmaktadır. Bu açıdan erkek muhabbet kuşunun eğitimi de çok daha kolay olacağından kuşunuzun cinsiyetinin erkek olmasına dikkat edin. Erkek muhabbet kuşları hem uyumlu ve sakin hem de konuşma yetisi açısından dişi muhabbet kuşlarına göre 10 kat daha fazla konuşma yetisine sahip kuşladır.

Muhabbet kuşu seçerken cinsiyetine dikkat edildiği gibi yaşına da dikkat etmek önemlidir. Özellikle yavru muhabbet kuşlarının eğitimi diğer büyük kuşlara göre çok daha kolay olabilmektedir. İlk olarak size alışacağı için yavru muhabbet kuşunu eğitmek yaş olarak büyük kuşlara göre daha kolay olacaktır. Bu bakımdan muhabbet kuşu almaya karar verdiyseniz yavru muhabbet kuşu almaya özen gösterin.

Muhabbet kuşu bakımı ile ilgilenenlerin, ilgisini çekebilecek diğer makalelerimiz;

Cevap bırakın