Muhabbet Kuşu Yavruları Nasıl Beslenir?

4 494

Muhabbet Kuşu Yavruları Nasıl Beslenir?

Muhabbet kuşu bakımı ile ilgilenenlerin en merak ettiği konulardan birisir Muhabbet kuşu yavrularının nasıl besleneceğidir. Muhabbet kuşları doğası gereği güzel ilgilenirse konuşma yeteneğine sahip hayvanlardır. Bu bakımdan evde beslenebilecek en ideal ve keyifli hayvanlardan birisidir. muhabbet kuşunun beslenmesi ve bakımı ne kadar iyi olursa kuşunuz o kadar sağlıklı ve mutlu olacak ve sizi de mutlu olacaktır. Bu bakımdan kuşunuzun fiziki ve ruhsal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalışmanız oldukça önemlidir. Kuşun iyi  ve kaliteli bir şekilde beslenmesi kuşunuzun daha sağlıklı ve hareketli olmasını sağlayacaktır. Muhabbet kuşu beslenirken genelde kuş yemleri tercih edilir. Kuş yemi alırken kaliteli kuş yemi almaya özen göstermeniz kuşunuzun sağlıklı gelişimi açısından önemlidir. Kuşunuza yem dışında eğer çok küçük ve yavru değilse buğday, yulaf, yumurta gibi besin değeri yüksek yiyecekler de verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yemi Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet kuşunuzun sağlıklı bir şekilde olması için kaliteli ve iyi cins kuş yemi seçebilirsiniz. Kuş yemi ile kuşunuzun uzun süre sağlıklı bir şekilde sizinle yaşayabilir. Bilindik ve iyi marka kuş yemi almanız kuşunuzun sağlıklı beslenmesi için  ideal olanıdır.

Kuşunuzun fiziki ihtiyacı olduğu kadar ruhsal ihtiyacının da olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bu bakımdan kuşunuza yeterli zaman ayırmanız onunla sohbet etmeniz de kuşunuzun sağlıklı gelişimi için önemlidir. Adı üstünde ‘’ muhabbet kuşu’’. Muhabbet kuşları oldukça sosyal bir hayvandır ve devamlı ilgi ve alakayı severler. Bu bakımdan kuşunuzla devamlı olarak ilgilenmeyi ve her gün kuşunuza vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Muhabbet Kuşları Hangi Yiyecekleri Daha Çok Severler?

Muhabbet Kuşu Yavruları Nasıl Beslenir? Muhabbet kuşunun beslenmesinde kuş yeminin ilk sırada olduğunu vurgulamıştık. Piyasada pek çok kuş yemi çeşidi bulabilirsiniz. Bu yemler içinde kuşunuzun için en ideali kaliteli olanıdır. Bu bakımdan kuşunuza kaliteli bir kuş yemi almaya çalışın. Kaliteli kuş yemleri için muhabbet kuşlarının en çok beğendikleri ve severek yedikleri kuş yemi dal darı kuş yemidir. Kuş yemi dışında kuşunuza meyve ve sebze de verebilirsiniz. Islatılmış tahıllar da kuşunuza verilebilir. Buğday, pirinç, yulaf gibi tahılları ıslatarak kuşunuza verebilirsiniz. Bu şekilde kuşunuzun çok yönlü beslenerek çok daha sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Kuşunuz böylece tek tip beslenmeden de korunmuş olur. Kuşunuza sadece yem vermek yeterli olsa da kuşunuz aynı tattan sıkılabilir. Bu bakımdan arada kuşunuz için farklı damak tatları da tattırmayı ihmal etmeyin. Kuşunuza yararlı olabilecek sebze ve meyveleri onların beslenme menülerine dahil edebilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Yavru muhabbet kuşlarının bakımı da diğer muhabbet kuşlarının bakımı kadar önemlidir. Yavru muhabbet kuşları ne kadar iyi beslenir ve bakılırsa o derece çabuk gelişir ve sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir. Yavru muhabbet kuşunun beslenmesi için size yapımı kolay bir tarif verelim; Yavru muhabbet kuşu şırınga maması malzemeleri;

 • 2 tane cici bebe bisküvisi,
 • 1 çay kaşığı kadar mısır unu,
 • 1 çay kaşığı kadar pirinç unu,
 • Bir yumurtanın sarısı,
 • Sıcak su,
 • 4-5 damla kadar supravit vitamin ilacı

Şırınga mamasının yapılışı;

Bir bardak içine bisküvileri alıp sıcak su ekleyin. Bisküviler yumuşayınca eriyene kadar karıştırın. Diğer malzemeleri de katarak karıştırın. Son olarak vitamin ilacını da mamaya ekleyin. Şırınganın içine çekip kuşunuzu beslemeye başlayabilirsiniz. Oldukça vitaminli olan şırınga mamasını kuşunuza verebilirsiniz. Kuşunuzun sağlıklı beslenmesi ve gelişmesi için bu mama tarifi yavru kuşunuz için oldukça güzel olacaktır. Kuşunuz bu şekilde sağlıklı ve kaliteli şekilde beslenip çok daha hızlı bir şekilde gelişip mutlu ve keyifli olacaktır.

Muhabbet Kuşu Yavruları Nasıl Beslenir? makalemizin sonuna geldik; Muhabbet kuşu bakımı ile ilgilenenlerin ilgisini çekebilecek diğer makalelerimiz;

Kaynak: CCBFA
4 Yorumlar
 1. Sude diyor

  Tarifi vitamin koymadan yapsam bir faydası olur mu acaba?

  1. Erol Orkun Turan diyor

   Merhaba,
   Elbette faydası olacaktır tabii ki ama vitamini yine de kullanmanızda fayda var.

 2. Rahmi diyor

  Merhaba benim 3 tane yavru muhabbet kuşum var babası anası yeniden yimirtaya yattı fakat yavrular yem kırmayı ogrenemeden yuvadan anası attı bunları nasıl besleye bilirim

  1. evcAdm diyor

   Merhaba haşlanmış yumurta ile bebek maması hazırlayabilirsiniz.

Cevap bırakın