Sultan Papağanı Bakım Rehberi

0 29

Evde evcil hayvan beslemek hayvan sever kişilerin en çok sevdiği işlerden birisidir. Evcil hayvan olarak en çok tercih edilen hayvanlardan birisi kuşlardır. Kuş cinsleri içinde sultan papağı popüleritesi yüksek bir kuş cinsidir. Komut öğrenme konusunda ve insanlarla kurduğu diyolog konusunda sultan papağanları oldukça akıllı ve zeki bir kuş cinsidir. Evinizde evcil hayvan beslemeye karar verdiyseniz sultan papağanı almanız ideal olabilir. Makalemizde sultan papağını hakkında merak ettiğiniz pek çok içeriği bir arada bulabileceksiniz. Sultan papağanı bakım rehberi olarak sultan papağanları nasıl hayvanlardır, sultan papağanların bakımında nelere dikkat etmek gerekir gibi daha pek çok sorunun yanıtını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Sultan Papağanı İçin Nasıl Bir Kafes Seçilmeli?

Sultan papağının uygun koşullarda yaşamını sürdürmesi için kafes seçimine önem vermek gerekir. Bu tür kuşlar diğer muhabbet kuşlarına oranla büyük oldukları için kafes seçimi de boylarına uygun uzunlukta olmalıdır. Kafesin büyüklüğünü hesaplamak için bu tür kuşların kanat uzunluklarına bakmanız yeterli olabilir. Örneğin aldığınız sultan papağını kuşunuzun kanat uzunluğuna bakarak kafes genişliğini hesaplayabilirsiniz. Sultan papağınızın kanat uzunluğunu iki katı kadar genişlikte kafesinin geniş olmasına dikkat edebilirsiniz. Kafesin içinde de kuşunuzun ihtiyacı olan malzemeleri almanız gerekir. Gaga taşı, ayaklarının sağlığı için kuş tüneği, kuşunuzun ilgisini çeken çeşitli süsler, yem kabı gibi çeşitli ihtiyaçlarına cevap veren malzemeleri de temin etmeniz kuşunuzun kefesinde rahat etmesi açısından gereklidir.

Sultan Papağınız Evinize Geldiğinde Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Sultan papağınınız evinize gelince bazı noktalara dikkat etmeniz kuşunuzun sağlıklı ortamda yaşaması için önemlidir. Sultan papağınız eve geldiğinde şu gibi noktalara dikkat etmeniz önerilir;

  • Eve geldiğinde kuşunuzun eve alışması için zaman tanıyın. Onu korkutmadan zorlamadan size alışması için onu birkaç gün kendi haline bırakın. Bu birkaç günlük süre kuşunuzun evin ortamını tanıması ve size alışması açısından önemlidir.
  • Kuşunuzda anormal bazı durumlar gördüğünüzde hemen veterinere götürün. Örneğin kuşunuzda aşırı kilo kaybı, kafes dibinde sessizce oturma, iştah kaybı, ishal, ağız ve burundan akıntı gelmesi, hapşırma gibi belirtiler gördüğünüzde kuşunuzun sağlığı için onu iyi bir veterinere götürebilirsiniz.
  • Kuşunuzu yavaş yavaş kendinize alıştırın. Hafifçe başını ve karnını okşamanız ona güven verecek ve size daha kolay alışmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kuşunuzun elinize alışmasını sağlayın. Parmağınıza alıştırma denemeleri yapabilirsiniz.

Sultan Papağının Beslenmesi 

Sultan papağının beslenmesi konusunda destek alabileceğiniz pek çok alternatif bulunabilir. Örneğin akla ilk gelen hazır kuşyemleridir. Kuşunuzun seveceği türden kuşyemi alarak onun beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kuşyemi dışında sebze ve meyvelerden kuşunuza uygun olanları ve sevdiklerini de verebilirsiniz. Sultan papağanı kuşunun en temel beslendiği gıdalar tohum ve pelet yemlerdir.  Yeşil yapraklı sebzelerden de kuşunuza verebilirsiniz. Haftada bir kuşunuzun sevdiği türden meyve de verebilirsiniz. Örneğin muz, elma, kavun gibi meyvelerden kuşunuza verebilirsiniz.

Kuşunuzun beslenmesinde yediği besinler kadar yemek kabının temizliği de önemlidir. Kuşunuzun kabını düzenli şekilde her yem dolduruşta temizlemelisiniz. Bu kuşunuzun sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Sultan Papağının Sosyalleşmesi İçin Oyun Oynayın

Sultan papağanları sosyal varlıklı kuşlar oldukları için oyun onlar için hayatlarının önemli bir parçasıdır. Kafesin içinde oynamayı sevdikleri gibi sahipleri ile oynamaktan da hoşlanırlar. Sultan papağı almaya kara verdiyseniz her gün belirli bir saat kuşunuza zaman ayırmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. Kuşunuzun sosyal gelişimi için her gün kuşunuzla mutlaka ilgilenin ve onunla oyun oynamaya vakit ayırın.

https://www.evcildunyasi.net/2019/06/22/muhabbet-kusu-yavrulari-nasil-beslenir/
Cevap bırakın