Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0 5

Kedilerin tırnak bakımı hakkında bir bilginiz yoksa ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Kediler bakımlarının pek çoğunu kendi başlarına hallederler. Zaten kedinizin gün içerisinde saatlerce tüylerini yaladığını patilerini temizlediğini görebilirsiniz. Fakat evde bakılan kediler için tırnak bakımı yapabilmek neredeyse imkansızdır. Kedilerin tırnakları da insanlarınki gibi uzamaktadır. Biz tırnaklarımızı tırnak makasıyla kessek de kediler böyle bir imkana sahip değildir. Doğal ortamlarında sert nesnelerde tırnaklarını bileyen ve törpüleyen kediler, evde bu işlemi yapma şansına pek fazla sahip değillerdir. Bazen koltuklarınızı yataklarınızı veya keçe gibi olan herhangi bir yüzeyi tırnakladıklarını görmenizin nedeni de budur. Kediler doğada bu işlemi özellikle ağaçlarda yaparlar ve ağacın mantar dokusunun sertliği, kedi tırnaklarını bilemek ve törpülemek için yeterlidir. Bu nedenle evde bir ağaç olmadığı için bu bakımı yapmak ve yardımcı olmak size düşmektedir.

Kedilerin tırnakları için özel üretim makaslar bulunmaktadır. Kedileri tırnak kesimine alıştırmalı, bunu bir rutin haline getirmelisiniz. Kedinizin tırnakları uzadıkça onu rahatsız edecektir. Bu işlemi yapmak bazı kedilerde bir hayli zor olabilmektedir. Çünkü kediler tırnaklarının ve patilerinin oynanmasını sevmezler. Patilerini okşayarak ve onu oyalayarak bu işlemi yapmanız en mantıklısıdır. Kedinizin tırnağını keserken dikkatli olmanız gereken; ölü tırnak olan bölge ile sinirlerin olduğu bölgeyi ayırt etmenizdir. Sinir olan bölge kedinizin tırnağını içinde pembe olarak görülecektir. Bu bölgeye yaklaşmadan tırnakları uçlarından kesmelisiniz.

Kedilerin tırnakları için petshoplarda da farklı ürünler üretilmiştir. Kedilerin kendi kendine tırnaklarını bileyebilecekleri ürünler mevcuttur. Ayrıca yine kendi imkanlarınızla bu tip şeyleri evinize koyabilirsiniz. Mesela bir parça ağaç kütük bu işlemi kedinizin doğal yolla yapmasını ve kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Kedilerde Tırnak Kesilmezse Ne Olur?

Kedilerin tırnaklarını kesmeyi ihmal eder ve onlara törpüleyebileceği bir ortam sağlamazsanız, tırnakları uzadıkça farklı bölgelerden kırılabilir. Ayrıca kedinizin tırnağı hoplama zıplama esnasında batma yapabilir veya bir sorun olmasa da kedinizin psikolojisi üzerinde kötü etki yaratabilir. Kedilerin bakımları hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri derlediğimiz Kedi Bakım Rehberi yazımızı mutlaka okuyun.

Benzer Makalelerimiz;

Cevap bırakın