Dünyanın En Güzel Atları | Dünyanın En Güzel 10 Atı

0 2.038

Dünyanın En Güzel Atları | Dünyanın En güzel 10 Atı

Dünyanın en güzel atları birçok hayvan severin ilgi odağında. Bugün ele alacağımız yazımızda birçok at türünü de birlikte keşfetmiş olacağız. Atlar eski çağlardan beri birçok alanda kullanılmış canlılardır. Kimi zaman tarımda kimi zaman savaşlarda kimi zaman sirklerde ve kimi zaman da binicilik amaçlı, hobi olarak tercih edilmişlerdir. İnsanlara bu kadar faydası dokunan canlıları biz de dünyanın en güzel atları başlığı altında incelemek istedik.

1) Ahal Teke

Dünyanın en güzel atları arasında birinci sırada gelen Ahal teke oldukça gösterişli bir at türüdür. Türkmenistan’da yaygın bulunur. Bu atlar eski zamanlarda ilk evcilleştirilen at türüdür.

Genellikle Orta Asya’daki Türk halkları içinde yaygındır. Son dönemlerde dünyanın en güzel atları kategorisinde yer alan Ahal Teke Almanya’da, Kuzey İran’da ve Avustralya’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu atlara “kır at” da denir ve Dede Korkut, Manas Destanı gibi Türk destanlarında adı geçer.

Boyunları uzun, ince ve kalçaları küçüktür. Kulakları ise diğer atlara oranla daha uzun yapıya sahiptir. Yelesi az ve yumuşak tüylere sahiptir Bu hayvanlar sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Duygusaldırlar, cesur ve zekidirler. Görünüşleri albinolara benzer. Bu atların tüyleri parlak metalik sarı renktedir. Asil bir duruşları vardır. Bakan bir daha dönüp bakar.

Bu tür oldukça güçlü sezgilere sahiptir. Uzun süre birlikte vakit geçirdiği biniciye karşı hassas hale gelirler ve en ufak hareketlerini bile algılarlar. Diğer atların yapmakta zorlandığı hareketleri kolay bir şekilde yapabilirler.

Ahal Teke
Ahal Teke

2) Shire Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 2. sırasında Shire Atı bulunuyor. Bu atlar oldukça büyük cüsselidirler ve genellikle sirklerdeki gösterilerde ve çiftliklerde kullanılırlar. Bu atlar İngiliz ırkından gelmektedir. İngiliz siyahı olarak da bilinirler.

Eskiden Ortaçağ’da askeri amaçlı kullanıldıkları bilinmektedir. O dönemde daha çok tarım ve taşımacılıkta da kullanılmıştır. Bu atların ayakları parçalı gibi gözükür. Kuyrukları da oldukça uzun ve dalgalı yapıdadır.

Bu atlar yük taşımacılığında bile kullanılmışlardır. Oldukça dayanıklı, sessiz, güçlü ve uysal hayvanlardır. Eski zamanda daha çok kırsal bölgelerde toprakları sürerken, çiftlik vagonlarında çekme işlerinde, şehirlerde, kömür arabalarını çekerken görülmüştür.

Bu atların boyunları vücutlarına göre daha uzun ve biraz kemerlidir. Kulakları ise uzundur.

Gövdeleri biraz kısa ama oldukça güçlü ve kaslıdır. Göğsü genellikle derin ve omuzları diktir. Kuyruğu ve yelesi uzun tüylere sahiptir ve kalındır.

Shire Atı
Shire Atı

3) Başkır Kıvırcık Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 3. sırasında Başkır Kıvırcık Atı bulunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere tüyleri kıvırcık bir at türüdür. Onu öne çıkaran özelliği tüylerinin kıvırcık olmasıdır. Bu atlar aynı zamanda terapilerde de kullanılırlar. Oldukça sakindirler. Ata binmeyi yeni öğrenenler için oldukça idealdir bu cinsler. Bir hayli akıllı olan bu canlılar öğrendikleri şeyleri kolay kolay unutmazlar ve hastalıklara karşı güçlü bir bünyeleri vardır.

Yaşam süreleri ortalama olarak 25-35 yıldır. Bu at eskilerden beri varolan ve melez bir ırktır. Başkır atından melezlenmişlerdir. Bu atların bir diğer özelliği yaz mevsiminde kıvırcık tüylerini dökmesidir. Bu özellikleriyle yazın kavurucu sıcaklığına karşı kendilerini korurlar.

Tüyleri anti alerjiktir ve at alerjisi olan insanlar tarafından genellikle tercih edilirler. Antialerjik olmalarının sebebi ise tüylerindeki protein yapısından kaynaklanmaktadır.

Başkır Kıvırcık Atı
Başkır Kıvırcık Atı

4) Friesian Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 4. sırasında Friesian Atı bulunuyor. Hollanda Friesland’dan köken alırlar. Bu atlar Hollanda’nın gururu olarak ifade edilirler. Böyle ifade edilmelerinin sebebi ise Hollanda’daki tek safkan olan at cinsi olmasıdır. Oldukça akıllı olan bu canlılar öğretilen şeyleri çabucak kavrarlar, güçlü bir hafızaya sahiptirler. Eski zamanlarda çizilen şövalye resimlerinin olduğu atlar genellikle bu türdür. Bu atların yapısı narin olduğu için çiftçiler eski dönemde pek tercih etmemişlerdir ama yine de ağır yük atları olarak kullanılmaktan geri durulmamıştır. Bulundukları bölgenin sıcak olmasından kaynaklı olarak bu türün de sıcakkanlı bir özellik kazandığı düşünülmektedir.

Friesian atının çok asil bir duruşu vardır ve başları her zaman diktir. Bu atların tüyleri simsiyahtır ve oldukça parlak bir yapıya sahiptir. Tüylerinde beyazlık bulunan atlar bu türün melezi kabul edilirler.

Bu atların sırtları uzun, kafaları büyük ve bacakları uzundur. Önemli özelliklerinden biri de toynaklarının üzerinde yele gibi tüylerin var olmasıdır.

Friesian Atı
Friesian Atı

5) Appaloosa Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 5. sırasında Appaloosa Atı bulunuyorBu atlar tarihte ilk defa Kızılderililer tarafından yetiştirilmiştir. Muhtemelen bu denli köklü bir tarihleri olduğu için dünyanın en güzel atları arasında yer alırlar. Appaloosa atı İspanyol benekli atları olarak da bilinmektedir. Genellikle ABD’de yetişirler. Tüyleri beyaz ve benekli olan bu at oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Ayırt edici üç temel özellikleri vardır. Bu özelliklerinden biri benekli derisidir, diğeri çizgili toynaklara sahip olması ve son olarak beyaz veya açık renkli göz akıdır. Bu özellikleriyle birçok at cinsinden farklılık gösterir. Kuyrukları kısa ve az tüye sahiptir. Yelesindeki tüyler de kısadır. Bu hayvanlar oldukça sadıktırlar ve hızlı öğrenirler. Yapıları dayanıklıdır ve genel olarak sakindirler.

Appaloosa Atı
Appaloosa Atı

6) Gypsy Vanner

Dünyanın en güzel atları listemizin 6. sırasında Gypsy Vanner bulunuyor Dünyanın en güzel atlarından birisi de hiç şüphesiz Gypsy Vanner’dır.Bu atlara çingene atı da denmektedir ve dünyadaki birçok alanda değişik adlarla yetiştirilirler. Kökenlerinin Büyük Britanya adaları olduğu bilinmektedir. Bu atların uzun ve kabarık yeleleri ve uzun bacak tüyleri bulunur.

Bu atlar araba koşullarında ya da binek hayvanı olarak yetiştirilmişlerdir. Birden çok türü bulunmaktadır. Safkan çingene atlarının yükseklikleri ortalama 150 cm kadardır genellikle 130 ile 165 cm arasında değişmektedir.

Bu çingene atları soğukkanlıdırlar, göğüsleri derin, kaslı ve geniştir. Sırtları yuvarlak olmasından dolayı eğerin tam oturmasını sağlar ve eğersiz binmeye de son derece uygundur. Bu türün görüntüsü bir hayli güzeldir. Ayaklarındaki tüyler onlara parçalı bir görünüm kazandırır. Bu atların kuyrukları ve yeleleri uzundur. Oldukça dayanıklı olan bu atlar, uzun süreler boyunca az besin ve suyla çalışabilirler.

Gypsy Vanner
Gypsy Vanner

7) İzlanda Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 7. sırasında İzlanda Atı bulunuyor İzlanda atının yaşam süresi oldukça uzundur. Vikingler tarafından getirildiğinden dolayı Viking atı olarak da anılmaktadırlar. Bu atlar genellikle İzlanda‘da bulunurlar ve orada yaşarken neredeyse hiç hasta olmazlar. Tüyleri oldukça kalın ve dayanıklıdır. Bu atlar soğuk hava şartlarına karşı güçlüdürler.

Pony atı olarak da bilinen binek atlarıdır. Beş yürüyüşlü at olarak da ayak izleri tanımlanır. Eski dönemlerde yaşayan insanlar tarafından bereket sembolü olarak görülen bu türün beyaz atları yapılan özel törenlerde kurban edilir ve sahipleri kutsanırdı.

Bu atların ortalama boyları 130-140 cm aralığındadır. Ortalama ağırlıkları ise 330-380 kg civarındadır. Bu atların başları ve vücutları orantılıdır, geniş alına sahiptirler. Boyunları kaslı ve kısadır, göğsü eğimlidir ve omuzları oldukça kaslıdır. Sırtları uzundur, bacakları vücuduna göre uzun kalır ve omuzları düşüktür. Derileri yağlı ve kalındır. Kuyrukları ve yeleleri oldukça tüylüdür. Bağışıklıklarının sağlam olması ve kış soğuğuna dayanıklı olmalarının sebeplerinden sayılabilir derilerinin özellikleri. Genellikle kolay eğitilirler, zekidirler ve çabuk öğrenirler.

İzlanda Atı
İzlanda Atı

8) Percheron Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 8. sırasında Percheron Atı bulunuyor. Dünyanın en güzel atları listemizin 10. sırasındaBu atlar daha çok ABD‘de ve Kanada’da karşımıza çıkar. İsmini Kuzey Fransa’nın Perch şehrinden almıştır. Dumanlı gri renge ve beyaz beneklere sahiptir. Eski zamanlarda tarımda ve savaşlarda kullanılmışlardır. Göğüsleri oldukça geniştir. Dünyanın en güçlü atlarından biridir. Gezintiye çıkmak için oldukça uyumlu hayvanlardır.

Bu atların tarihi oldukça eskidir ve Haçlı Sefer’ine dayanır. Boyları 2 metreye kadar ulaşabilir ve ağırlıkları bir tondan fazla olabilir. Bu atlar iri yapılarına rağmen oldukça küçük kulaklara sahiptir. Kuyrukları ve yeleleri kalındır. Bacaklarında kıl bulunmaz ve melez at ırkları arasındadır. Sahiplerine zorluk çıkarmazlar, sakin bir karaktere sahiplerdir. Tarımla ilgili işlerde kullanılabilirler. Ağır hava şartlarına karşı dayanıklıdırlar. Ortalama yaşam süreleri 25 yıldır.

Percheron Atı
Percheron Atı

9) Norveç Fiyordu

Dünyanın en güzel atları listemizin 9. sırasında Norveç Fiyordu bulunuyor. Bu atlar Batı Norveç Dağları’nda hayatlarını sürdürürler. Bir hayli güçlü atlardır. Dünya üzerindeki en eski hayvan ırklarından biridir ve uzun yıllardan beri birçok alanda kullanılırlar. Yeleleri genellikle iki renklidir. Kafasının üzerinde kakül gibi kısa tüyleri bulunur. Kısa yelelere sahiptirler.

Bu cins atı diğerlerinden farklı kılan özelliği yelelerinin ortasında siyah ve kenarlarında beyaz tüylerin bulunmasıdır. Duruşları oldukça diktir ve karakteristik olarak hilal şeklinde görülür. Kafaları küçüktür ama profilden düz ya da biraz eğimli görülebilir, çeneleri dikkat çekecek kadar çıkıktır ve küçük kulakları bulunur. Gözleri geniş ve birbirinden ayrık durur, burun delikleri belirgindir. Bu atların boynu kısa ve kaslıdır. Omuzları alçak olup, sırtları pek uzun değildir. Derin bir göğüsleri vardır.

Diğer atlardan ayırt edici özelliklerinden biri ayaklarında zebra desenlerinin olması, sırtında uzun çizgisinin bulunması ve hem yelesinde hem de kuyrukta, ortasında siyah dışlara doğru gümüş renkte tüyler olması, çıkık bir çenesi, küçük ve birbirinden ayrı kulaklarının bulunmasıdır. Ortalama yaşam süreleri 30 yıldır.

Norveç Fiyordu
Norveç Fiyordu

10) Lipizzan Atı

Dünyanın en güzel atları listemizin 10. sırasında Lipizzan Atı bulunuyor. Lipizzan Kraliyeti’nin gerçek atları olarak anılırlar. Avrupa’nın en eski atlarından biri sayılmaktadır. Bu atlar hafif ve hızlıdırlar. Bu türde beyaz renk baskındır. Gözleri oldukça büyük ve kulakları küçüktür. Bacakları oldukça kaslıdır ve güçlü omuzları bulunur. Ortalama boyları 150-165 cm arasındadır.

Asıl yetiştirilme amaçları klasik atçılığın en saf şekilde korunması ve nesillerce aktarılmasıdır. Bu atlar da diğer atlar gibi savaşlarda, binicilik okullarında ve tarımda kullanılmışlardır. Bu atlar daha çok Avusturya’da yetişmiştir.

Çevre şartlarına karşı oldukça uyumludurlar. Güçlü kaslara sahip olmasına rağmen sırtları oldukça yumuşaktır ve binişlerde oldukça keyiflidirler. Yaşam süreleri uzundur ve bu atlar diğer atlara göre biraz daha geç olgunlaşırlar. Parlak tüylere sahiptirler ve daha çok beyaz renkte bulunurlar. Görünüşleri oldukça asildir.

Kısraklara oranla oldukça sakindirler ve kolay idare edilirler. Bu atlar binicisine alıştığı zaman sadakatini korur ve binicisini fırlatmaz, çifte atmaz, tam tersine kendisini kolayca toparlar ve sakinliğini korur.

Lipizzan Atı
Lipizzan Atı

Atlar genel olarak asıl hayvanlardır ve yaratılışları itibariyle ağır koşullarda kullanılmışlardır. Vakur duruşlarını hiçbir zaman kaybetmeyen bu hayvanlara saygı duymamak elden değil. Dünyanın en güzel atlarını okuyuculara sunmaktan keyfi duyduk. Umarız ki bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Dünyanın en güzel atları başlıklı listemizi beğendiyseniz eğer okumanızı tavsiye edebileceğimiz diğer yazılarımız;

Evcil Hayvan Beslemek Sorumluluktur

Dünyanın en tehlikeli hayvanları

Kaynak: WBFSH

Cevap bırakın