En Eski Köpek Irkları 2024

0 5

En eski köpek ırkları 2024 her zaman merak edilir. Bu konu ile alakalı kısa süre önce önemli bir araştırma yapıldı. Bu yıl American Kennel Club, yeni bir köpek ırkının adını açıkladı. American Kennel Club tarafından tanınan 197. köpek ırkı Biewer Teriyeri’dir. Köpeklerin karakteristikleri ve ırkları, bu köpek ırklarının tanımlanmasını belirler. Bununla birlikte, on binlerce yıl öncesinden beri var olan saf ırklar vardır.

En Eski Köpek Irkları 2024

Araştırmacılar, Basenji’nin dünyadaki en eski köpek ırkı olduğunu iddia ediyordu. Yaklaşık 6.000 yıl öncesine ait Libya mağara resimlerine dikkat çektiler. Bununla birlikte, geçen yıl uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan yeni bir genetik çalışma, Grönland Kızak Köpeklerinin Basenji’den çok önce var olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, 9.500 yıl önce Sibirya kıyılarındaki uzak Zhokhov adasında bulunan bir köpeğin kalıntılarını inceleyerek ilkel bir köpek bulacaklarını düşündüler, ancak Grönland Kızak köpeği yerine evcilleştirilmiş bir ırk buldu. Bu makalede, köpeklerin atası olarak da adlandırılan en eski on iki köpek ırkını inceleyeceğiz.

Akita Inu

10.000 yıllık Grönland kızak köpeği üzerine yapılan yeni araştırmaya rağmen, Akita dünyanın en eski köpek türü olarak bilinir.  En Eski Köpek Irkları 2024 Ehime’deki Kamikuroiwa Kaya Mağaraları’nda bulunan köpek kalıntılarının, MÖ 14.000 ile MÖ 300 arasındaki Jomon Dönemi’ne ait olduğu düşünülüyor. Köpeğin cinsiyeti bilinmemekle birlikte, dişlerindeki hasar, bu köpeklerin büyük av memelilerini avlamak için kullanıldığını göstermektedir.

Japon Akita

Akita Inu tipik olarak daha küçük bir köpek türüdür. Japon dağlarında ortaya çıkan Akita’lar, büyük hayvanları avlamak için eğitildi. Daha sonra samurayların sadık yoldaşları oldular.

Grönland Kızak Köpeği

9.500 yıldır American Kennel Club tarafından bir cins olarak kabul edilmese de, Grönland kızak köpeği Husky ve Alaskan Malamute gibi görünür. Bu nedenle, Zhokhov’da keşfedilen köpekle daha yakın akrabadır ve son 9.500 yılda gri kurtla melezleşme belirtisi göstermez.

Araştırmacılar, Grönland kızak köpeklerinin diğer cinslerin şeker ve nişasta açısından yüksek diyetlerine uyum sağlamak için gerekli genetik adaptasyonlardan yoksun olmasının, “kızak köpekleri ve Kuzey Kutbu insanlarının 9.500 yıldan fazla bir süredir birlikte çalıştıklarını ve uyum sağladıklarını” gösterdiğini söylüyor.Ancak 2018’den bu yana Grönland kızak köpeği, neslinin tükenmesine yol açabilecek önemli bir nüfus kaybı yaşadı. İklim değişikliği, mevcut gıda kaynaklarının azalmasına neden olacak ve geleneksel avlanma yöntemlerini etkisiz hale getirecektir. Aynı zamanda, distemper ve parvovirüs salgınları birçok küçük nüfusu yok eder. Grönland kızak köpeği, güçlü, azimli ve kaslı bir köpektir ve yüzyıllar boyunca insanlarla birlikte çalıştı.

Afgan Tazısı – 8000 yıl

Birçoğu Afgan Tazısının Mısır çöllerinden geldiğine inanırken, daha gerçekçi bir teori, Afganistan ve komşu bölgelerin göçebe halkları tarafından yetiştirildiği yönünde.  Başlangıçta antiloplar ve bazılarına göre leoparlar olmak üzere avlanan Afgan tazıları, diğer tazı türleri kadar hızlı ve güçlüydü. Görgü tanıkları, Afgan’ın tehlikeli avını boynundan yakalayacağını ve onu “leoparların çenelerinden koparacağını” söylüyor.  En Eski Köpek Irkları 2024 Saluki ile yakından akraba olan Afganlar, avcılık kökenlerine dayanan bağımsız bir çizgiye sahiptir. Bunun nedeni, inatçı ve mesafeli olabilmeleridir. Bu özellikler nedeniyle, özellikle çok yüksek bir av güdüsüne sahip olduklarından, eğitilmeleri zordur.

Gösterinin şampiyonu olan Afgan Tazısı, uzun, dalgalı bukleleri ve çarpıcı görünümüyle ünlüdür. Ayrıca hem sakin hem de ağırbaşlı hem de ruh haline göre düpedüz palyaço olabilen sadık ve eğlenceli bir arkadaştır.

En Eski Köpek Irkları 2024
En Eski Köpek Irkları 2024

Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olan Tazı, günümüz Türkiye’sinde 8000 yıl öncesine ait tapınak çizimlerinde gösterilen köpeklerle yakından ilişkilidir.  Bazı araştırmacılar, mezarlarda, yazıtlarda ve mezar resimlerinde tasvir edilen köpeğin aslında bir Tazı olduğuna inanıyor, ancak diğer araştırmacılar, köpeğin daha çok Basenji veya Saluki ile benzerlikleri olduğunu düşünüyor.

Greyhound’un ataları eski Mısır’da avcı, refakatçi ve bekçi köpeği olarak hizmet etti.   Orta Çağ’a gelindiğinde, Greyhound nesli Avrupa’da yaygın bir kıtlık nedeniyle neredeyse tükenmiştir. Cins, onları soylular için yetiştirmeye devam eden din adamları tarafından kurtarıldı ve Greyhound saygın aristokrasinin bir arkadaşı oldu.

Greyhound, sakin, akıllı ve çevik bir köpektir.  En Eski Köpek Irkları 2024 Bir Greyhound harika bir avcıdır, ancak sakin ve sakin bir arkadaş istiyorsanız idealdir.  Tazılar aynı zamanda koşu için de mükemmeldir; hızları ve çeviklik yetenekleri mükemmeldir ve onlara ayak uydurmaya çalışmanıza gerek yoktur.

Basenji: 5000 yıllık

Basenji, Greyhound gibi Eski Mısır köpekleriyle akraba olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, birçok araştırmacı onun Afrika’da ortaya çıktığını iddia ediyor. Basenji, çoğu köpek türünden daha fazla kedi benzeri davranışları ve diğer alışılmadık özelliklerini korumuştur.

Basenji, köpek tipik kokusuna sahip olmakla kalmaz, havlamak yerine şarkı söyler ve bir kedi kadar titizdir. En Eski Köpek Irkları 2024 Bir zamanlar, basenjilerin ” keskin görüş, patlayıcı hız ve son derece gelişmiş bir koku alma duyusuna sahip çok yönlü avcılar” olduğu düşünülüyordu.

Bir tür “kült ırk” olan Basenji, Amerika Birleşik Devletleri Kennel Club’ın 2020’nin en popüler ırkları listesinde 86. sıraya yükseldi. Basenjiler, temiz, kokusuz, zeki ve meraklı bir köpek arkadaşıdır.

Tibet Mastifi:5000 yıl

Her tür Mastiff binlerce yıldır var, ancak Tibetlilerin en eskisi olduğu düşünülüyor.  2008 yılında yapılan bir filo genetik analizine göre, araştırmacılar Tibetli Mastiff ile gri kurt arasındaki ayrılma süresinin günümüzden yaklaşık 58.000 yıl önce olduğunu ve diğer evcil köpekler ile gri kurt arasındaki ayrılma süresinin 42.000 yıl önce olduğunu buldu.

Mastiff, çok az genetik kanıt olmasına rağmen, en eski köpekler arasında yer almasına rağmen, antik Roma’nın savaş köpeklerinden geldiğine inanılmaktadır. Yine de, diğer köpeklerden daha büyük ve Aristoteles’in “vahşi hayvanlara saldırılarında daha şiddetli” olarak tanımladığı efsanevi Molossus ile benzerliği vardır.

Tibet Mastiff’leri ilk olarak bekçi köpekleri olarak kullanıldı, ancak şimdi çiftlik hayvanlarını ve mülkü koruyorlar. Tibetli Mastiffler, aile üyelerine karşı nazik ve şefkatli olsa da, yabancılara karşı saldırganlık göstermektedir.

Saluki—Saluki, dünyadaki en eski köpek türü olarak 5000 yıldır Guinness Dünya Rekorunu korumaktadır. Bu iddia, son araştırmalar tarafından çürütülmüş olsa da, kökenleri inkâr edilemez. Arkeologlar, MÖ 3.300 yılına tarihlenen bir Saluki’yi tasvir eden altın bir pandantif buldu. Ayrıca Yukarı Nil bölgesindeki antik mezarlarda mumyalanmış Saluki kalıntıları bulundu.

Mısırlılar ve Arap toplulukları bu güzel köpekleri takdir ediyor. Hızları, dayanıklılıkları ve keskin avlanma içgüdüleriyle yüksek hızlı tazılar olarak ödüllendirilmişlerdir.

Saluki, meraklı, sadık ve yine de bağımsız bir köpektir ve çeviklik, yemle yön bulma ve zıplama gibi atletik etkinliklere yatkındır. Avcılık kökenlerine ve yüksek av güdülerine rağmen, Salukis, bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım aldıkları sürece nazik ve onurlu aile hayvanlarıdır.

Alaska Malamutu—3000 yıl önce, Sibirya’dan Alaska’ya geçen Alaskan Malamute atalarının ataları bugün bildiğimiz türe benzer bir türe dönüştüler. Alaskan Malamute, kızak çekmek, fok avlamak ve kutup ayılarına karşı savunma olarak kullanılan çok değerli bir hayvandı.  Adı, Alaska’nın kuzeybatı bölgesi Kotzebue Sound’da yaşayan Inuit halkının adı olan Mahlemiut’tan geliyor.

Alaskan Malamute, Alaska’nın sert kışlarında ve soğuk havalarında hayatta kalma yeteneğine sahiptir. Malamute’lar güçlü ve atletik bir köpek cinsidir ve dayanıklı ve çalışkandır. Deneyimli köpek sahipleri için Alaskan Malamute’lar harika bir aile arkadaşı olmuştur.

Chow Chow

2000-3000 yıl önce Çin’de ilk kez “alıcı, işaretçi ve kızak köpeği” olarak kullanıldı. Hun hanedanlığına (MÖ 206–MS 22) kadar uzanan Çin çanak çömleklerinde ve heykellerde cinsin tasvirleri bulunmuştur. Bu cinsin kökeni bilinmemekle birlikte, bekçi köpeği olarak yetiştirildiği düşünülmektedir.  Bazıları, Chow Chow adının Çince yenilebilir anlamına gelen “chou” kelimesinden geldiğini söylüyor.

Çoğu Chow Chow, mavi veya siyah diliyle ünlüdür. Shar-Pei ile paylaştığı bir özelliktir. Ancak, tam olarak nereden geldiğini kimse bilmiyor gibi görünse de, halk anlatıları, dünyanın yaratılışında “Chow Chow’ların, yıldızlar yerlerine yerleştirildiğinde dünyaya düşen tüm küçük mavi gökyüzü parçalarını yalamalarına izin verildiğini” söylüyor.

Kaniş

İnsanlar genellikle Kanişi Fransız köpeği olarak görseler de, bazıları onun 15. yüzyılın başlarında Almanya’da ortaya çıktığına inanıyor. O döneme ait Kaniş görüntüleri, bugün bildiğimiz standart Kaniş ile çok az benzerlik gösteriyor ve günümüzün türünden çok daha fazla aslan gibi görünüyordu. Bu tür çok çeşitli renklere sahiptir ve bazıları çok popülerdir.

Cins, özellikle su kuşlarını tutmak için evcilleştirilmeye başladı. Bu ilk Kanişler, köpeğin dondurucu suda hayati organları için yalıtım sağlarken, [bu arada] kırpılmış arka kısımlar yüzerken sürtünmeyi azalttı.”Kanişleri, mutlu ve nazik bir tavırlarıyla ideal aile hayvanlarıdır. Kaniş kolayca eğitilir ve sirk numaraları yapmakta ve yer mantarı avlamakta ustadır.  Bu canlı tür, sosyal ve fiziksel uyarılma ile gelişir.

Cevap bırakın