9 Maddede En Sakin Kedi Irkları

0 0

En sakin kedi ırkları pek çok insan tarafından merak edilir. Sakin kediler, özellikle de apartman yaşamı için çok uygundur. Bazı kedi cinsleri diğerlerine göre daha az hareketlidir. Genelde kedi yatağı üzerinde dinlenmeyi ve bir köşede etrafı izlemeyi tercih ederler. Sessizlikten hoşlanan kişiler için bu kediler, en doğru seçimdir.

En Sakin Kedi Irkları Hangileri?

En sakin kedi ırkları

Safkan kediler farklı şekillerde, boyutlarda, görünümde ve karakter özelliklerinde olurlar. Ayrıca farklı enerji seviyeleri mevcuttur. Bazı kedi cinslerinin sonsuz bir enerji ile dolu olduğunu, diğerlerinin ise daha sakin ve rahat hareketler sergilediğini hatırlatırız.

En sakin kedi ırkları görünüm ve boyut açısından farklılık gösterir. Kimileri biraz büyük boyutlu olabilir ve kimileri de orta boyutlardadır. Sakin kediler uzun tüylü ya da kısa tüylü olabilir. Bunun yanı sıra iri yapılı veya minik de olabilmekteler. Bilindiği gibi mizaç, kedi dostlarımız arasında farklılık gösterir. Fakat bazı ırklar sürekli olarak diğerlerinden çok daha az aktif olurlar.

Sakin kedilerin bile oyuncakların peşinden koştuklarını, tırmanma ve tırmalama gibi aktivitelerde bulunduklarını bilmek gerekir. Kimi çok sakin kedilerin fiziksel sağlık ve zihinsel refah bakımından önemli olan aktivite ve egzersizlere teşvik edilmeleri gerektiğini de bilmelisiniz. İşte, en sakin kedi ırkları arasında ön plana çıkanlar:

1. Birman Kedi Irkı

Orta büyüklükte ve sağlam bir yapıda olan Birman kediler, uzun ve ipeksi tüyler barındırır. Bu kedilerin her zaman dört beyaz pençesi ve masmavi gözleri bulunur. Ayrıca gözlerinde farklı renk noktaları da olabilir. Açık renkli gövdesinin üzerinde, kulaklarda, bacaklarda ve kuyrukta koyu renkli noktalar mevcuttur. Birman kedi ırkı oldukça rahat ve sevgi doludur.

Bu sevimli ve nazik kediler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler. Hatta Birman kedilerin köpekler ile de arası oldukça iyidir. Orta boyutlara sahip bir kedi cinsidir. Orta ila uzun boyutlu tüyler içerir. İpeksi tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Gözleri genel olarak mavidir. Sakin mizaçlı bu kedilerin ömür süresi 12-16 sene arasındadır. Buna ek olarak iyi koşullarda bakılması, Birman kedilerin ömür süresinde etkili rol oynar.

2. British Shorthair Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları

En sakin kedi ırkları mevzu bahis olduğunda bu listede British Shorthair kedileri de yer alır. Dünyanın en popüler kedi cinslerinden biridir. Sakinliği ve sevimliliği ile insanların ilgisini çeker. Orta ila büyük bir boyda olabilen British Shorthair kedileri, kısa tüyler içerir. Yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Ayırt edici bir diğer özelliği ise yuvarlak bir kafasının olmasıdır. Bu sayede esasen oyuncak bir ayı gibi bir görüntü sunar.

Sevgi dolu ve sevecen bir kedi olan British Shorthair, kesinlikle talepkâr değildir ve insanları rahatsız etmez. Genelde köşesine çekilmeyi yeğler. Bu sevimli kediler rahat ve sessiz bir kişiliğe sahiptir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Nazik, sevgi dolu ve sessiz doğası nedeni ile hemen herkesin ilgisini çeker. Mavi gözleri vardır ve anlamlı bakışlar atar. Yaşam süresi genel olarak 12-16 sene kadardır. İyi şartlarda bakılırsa, beslenmesine dikkat edilir ise daha uzun sene hayatta kalabilir.

3. Chartreux Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları arasında bir diğeri de Chartreux olur. Bu sevimli kediler, sakin mizaçları ile ilgi çekerler. Benzersiz bir tüy dokusuna sahiptir. Orta uzunlukta ya da kısa olabilen tüyleri, kadifemsi bir doku sunar. Tüy renkleri genelde mavimsi-gri şeklindedir. Son derece insan dostu, sessiz ve nazik bir kedi cinsidir. Bu da onları ideal bir aile arkadaşı yapar. Uysal ve sakin yapısı ile bir adım öne çıkan Chartreux kedileri, diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. 11-15 sene kadar yaşamda kalabilir.

4. Exotic Shorthair Kedi Irkı

En sevimli kedi cinsleri arasında yer bulan Exotic Shorthair, İran kedisi ile yakından akrabadır. Aralarındaki temel fark ise Exotic Shorthair kedisinin peluş görünümlü tüyleri olur. Bu minik kediler oldukça sevimlidir ve her yaştan insanın favorisi olur. Bakımı kolay bir kedidir. Ancak tüy bakımına özellikle dikkat edilmesi tavsiye edilir. Aksi durumda hayvanın tüyleri parlaklığını ve yumuşaklığını kaybeder. Düzenli olarak kedinizi fırçalamalısınız.

Gerektiğinde onu kedi şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Bu sevimli kediler tıpkı İran kedileri gibi yumuşak bir kişiliğe sahipler. Ayrıca rahat, nazik, sevecen ve sessizler. Uyumlu ve düşük enerjili olan Exotic Shorthair kedileri, hemen herkes için çok uygundur. İyi şartlarda bakılır ise 8-15 sene hayatta kalır.

5. Himalaya Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları

Uysal kedi cinsleri arasında konumlanan Himalaya kedisi, İran kedisi ile akraba olan bir diğer ırktır. Uzun ve hacimli bir tüy görünümü vardır. Rahat, şefkatli, yumuşak huylu bir kedidir. Genel olarak kedi yatağı üzerinde dinlenmeyi tercih eder. İnsanlarla zaman geçirmekten de memnun olur.

Evcil hayvanlar ve çocuklar ile arası çok iyidir. Arkadaş canlısı, zeki, nazik ve sevimli bir kedi ırkıdır. Farklı tüy renklerinde olabilir. Göz rengi genelde mavidir. On ila on iki sene kadar yaşayabilir. Daha uzun yıllar hayatta kalması için beslenme ve bakım gereksinimlerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

6. Maine Coon Kedi Irkı

Maine Coon kedisinin büyüklüğü göz korkutucu olabilir. Lakin bu büyük boyutlu kediler son derece sakin bir mizaca sahiptir. Sevimli, sevecen ve uyumlu bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkar. Uzun ve pürüzsüz tüyler barındırır. Tüylerinin bakımlı ve pürüzsüz görünmesi için mutlaka kedi fırçası ile taranması gerekir.

Çocuklarla ve diğer kedilerle iyi anlaşır. Barış içinde bir yaşam sürebilir. Meraklı ve dışa dönük olan bu kediler, aileler için en iyi seçimlerden biridir. En sakin kedi ırkları arasında ön plana çıkan Maine Coon, apartman yaşamı için de çok ideal bir seçenektir.

7. İran Kedisi Irkı

En sakin kedi ırkları listesinde İran kedisi de var. Bu sevimli ve uyumlu kediler, gün boyu dinlenmekten memnun olurlar. Meraklı gözlerle etrafı seyrederler. Yuvarlak, düz ve basık bir yüzü vardır. Bu nedenle ilginç bir görünüm sergiler. En popüler safkan kediler arasında konumlanır.

Bu kedilerin miyavlaması bile yumuşak bir tonda gerçekleşir. Ailesi ile zaman geçirmeyi seven, evin içinde dolaşmaktan mutluluk duyan eşsiz bir kedidir. Düzenli olarak hareket etmesi sağlanmalıdır. Aksi durumda kilo sorunları yaşayabilir. Düşük kalorili mamalar tüketmesi önerilir.

8. Ragdoll Kedi Irkı

Sevimli ve sakin mizacı ile fark yaratan Ragdoll kedileri, hem hayvanlar hem de çocuklar ile iyi anlaşır. Bu uyumlu kediler genel olarak sessizdir. Talepkar olmayan Ragdoll kedisi, dost canlısı ve uyumlu karakteri ile hemen herkesin sevgisini kazanır. Aileler için çok uygun bir tercih olabilir. Apartmanda da rahatlıkla yaşar. 12-17 sene kadar ömür süresi vardır.

9. Selkirk Rex Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları listemizin sonuncu sırasında Selkirk Rex kedisi var. Sağlam yapılı ve kaslı bir kedidir. Benzersiz görünümlü kıvırcık tüyler içerir. Tüy bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır. Sakinliği, uyumluluğu ve sevimli halleri ile insanların favorisi haline gelmiştir. Bakım ve beslenmesine dikkat edildiği sürece uzun yıllar sizlere eşlik eder.

Cevap bırakın