Kedi Dışkısında Kan Neden Olur?

0 1

Kedi Dışkısında Kan Neden Olur? Kedi sahiplerinin büyük kısmı bunu bilmiyor. Kedi dışkısında kan görmenin birçok farklı nedeni vardır. Küçük sorunlardan daha ciddi sağlık sorunlarına kadar. Diet değişiklikleri veya belirli gıdalara karşı alerji ve buna karşı sindirim sisteminin tepkisi, kedi dışkısında kanın en yaygın nedenlerinden biridir.

Kedi Dışkısında Kan Neden Olur?

Bir kedi yeni bir yiyecekle tanıştırılırsa sindirim sistemi bozulabilir, bu da bağırsaklarda kan ve dışkıda iltihaplanmaya neden olabilir. Benzer şekilde, bir kedi belirli bir maddeye duyarlıysa, bağırsaklarını tahrip edebilir ve bu da dışkıda kan üretebilir. Parazitler, kedi dışkısındaki kanın bir başka olası nedenidir. Solucanlar, coccidia ve giardia gibi parazitler bağırsaklarda iltihap oluşturabilir ve dışkıda kan üretebilir.

Kedi Dışkısında Kan Bu parazitler her yaştan kediyi etkileyebileceğinden, derhal tedavi edilmeleri gerekir. Kedi dışkısındaki kanın diğer olası nedenleri, parazitlere ve diyet değişikliklerine ek olarak enfeksiyonlar, stres ve tümörlerdir. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar bağırsaklarda iltihaba neden olabilir ve tedavi edilmezse kanlı ishale neden olabilir. Benzer şekilde, stres kedinin sindirim sistemini bozabilir. Sırası ve dışkıda görülen kanın nedenlerini bölümlere ayırabiliriz.

Parazitler ve Hastalıklar

Bir kedinin dışkısından kan çıkmasının en yaygın nedenleri parazitler ve enfeksiyonlardır. Tenyalar, kancalı kurtlar ve yuvarlak kurtlar gibi parazitler bağırsak kanalında kanamaya neden olabilir, bu da kedinin dışkısından kan çıkarabilir. Bu parazitler, kirli toprakla, hasta hayvanlarla veya kirli yiyecek veya suyla bulaşabilir.

Yine de enfeksiyonlar kedi dışkısında kan üretebilir. Bağırsak zarı, Salmonella, E. coli veya Feline Lösemi Virüsü (FeLV) gibi bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeniyle iltihaplanabilir ve dışkıda kan oluşabilir. Kedi Dışkısında Kan Kedi dışkısındaki kanın, kanser, gastrointestinal tümörler veya inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi daha ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, kedinizin dışkısındaki kanın nedenini doğru bir şekilde belirlemek ve tedavi etmek için bir veteriner hekime gitmeniz çok önemlidir.

Kedilerde parazit ve enfeksiyonları önlemek çok önemlidir. En önemli önlemler, kedinizin yaşadığı alanı temiz tutmak, düzenli olarak solucanlardan arındırmak ve onu çiğ veya az pişmiş etle beslemekten kaçınmaktır.

Yemek Alerjileri ve Sorunları

En yaygın nedenlerden biri kedi dışkısında kandır. Kedinin beslenmesi sindirim sistemini etkileyebilir ve genel sağlığını önemli ölçüde etkiler. Kedinizi düşük kaliteli veya beslenme ihtiyaçlarına uygun olmayan mamalarla beslemek sindirim sorunlarına neden olabilir ve bu da dışkısında kan oluşmasına neden olabilir. Bazı kedi ırkları sindirim sorunlarına daha yatkındır, bu nedenle beslenme programlarını buna göre ayarlamak önemlidir. Alerjiler, kedinizin dışkısında kan üretmesine de neden olabilir. Kediler belirli yiyecek türlerine karşı alerji geliştirebilirler ve bu alerjileri belirlemek ve onlara uygun bir beslenme programı oluşturmak çok önemlidir.

Kümes hayvanları, sığır eti, balık, süt ürünleri ve tahıllar kedileri için yaygın gıda alerjenleridir. Kedinizin dışkısında kan varsa ve bir alerjiden şüpheleniyorsanız, alerji testi yapacak ve size uygun bir beslenme programı önerecek olan veteriner hekiminize danışmalısınız. Kedinizin sindirim sorunlarını ve alerjilerini önlemek için kedinizin ne yediğini çok dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz çok önemlidir. Kedinizin beslenme ihtiyaçlarına uygun kaliteli mamalarla beslenmesi, sindirim sisteminin engellenmesine yardımcı olabilir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları ve Kanser

Kedi dışkısından kan çıkması muhtemel bir nedendir. Sindirim sisteminin iltihaplanması ve tahrişi inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olarak bilinir. Bu iltihaplanma ishal, kusma ve kilo kaybına neden olabilir. Kedilerde dışkıda kan bulunması da IBD’nin yaygın bir belirtisidir. Kedilerde kan da kanser nedenidir. Sindirim sisteminde tümörler oluşabilir ve kanama ve diğer semptomlara neden olabilir. Kedi Dışkısında Kan Kanserli kedilerde uyuşukluk, iştahsızlık ve kilo kaybı da görülebilir.

Kedinizin dışkısında kan varsa, onu veterinere götürmeniz gerekir. Veteriner, hastalığın nedenini belirlemek için kan testi, röntgen veya diğer teşhis testleri önerebilir. İHH ve kansere yönelik tedavi seçenekleri, durumun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir, ancak ilaç, diyet değişiklikleri veya ameliyatlar dahil olmak üzere bir dizi tedavi seçeneği vardır. Dışkıdan kanın enfeksiyon veya parazitler gibi altta yatan diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, olası sorunları önlemek için en kısa sürede veteriner bakımına gitmek önemlidir.

Safra taşları, safra kesesinde oluşan sert birikintilerdir ve enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olabilir. Kediler bu durumda kanlı ishal, kusma ve iştah kaybına da maruz kalabilir. Karaciğeri safra kesesine bağlayan safra kanalları enfekte olduğunda, kolanjit olarak da bilinen karaciğer ve safra kesesi enfeksiyonları meydana gelir. Bu, kedilerde kanlı ishale neden olabilecek tahrişe ve iltihaba neden olabilir. Bağırsak parazitleri, inflamatuar bağırsak hastalığı ve tümörler, kedi dışkısındaki kanın diğer olası nedenleridir. Kedinizin dışkısında kan bulunması, önemli bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu nedenle kedinizi veterinere götürmeniz gerekir.

Cevap bırakın