Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

0 6

Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 neler? Yüzyıllar sonra, evimizi, ailemizi ve kısacası hayatımızı paylaştığımız dostlarımızın kültürümüze dahil olmaları mümkün olmuştur. Bu nedenle evcil hayvanlarla yaşamak bizler için çok yeni bir şey. Bu nedenle, evcil hayvan besleyenler dışında kalan kesim, genel olarak şehir efsaneleri veya kulaktan dolma bilgiler dışında pek çok bilgiye sahip değildir. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

Bir evcil hayvan sahibi olmak veya evinde bakamasa bile sokaktaki dostlarımızı beslemek isteyenler için bu yazımızda en temel bilgileri vereceğiz.

Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

Evcil hayvanlar hediye edilecek süs eşyası veya oyuncak değildir: Sosyal medya platformlarında çok fazla izlediğimiz yurt dışı kaynaklı videolardan biri, bir dost edinmek için can atan çocuklarına, evcil dostunu kaybetmiş yakınlarına veya yaşlı ebeveynlerine doğum günü hediyesi olarak verilen hayvanlardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kedi ve köpeklerle yaşam Avrupa’da yüzyıllardır devam ediyor. Bu nedenle, insanlar onları ailenin tam bir üyesi olarak görür. Kediler ve köpekler, kendi biyolojik çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için aynı şekilde davranırlar. Çocukları gibi kedi ve köpeklerini de veteriner kontrollerine, rutin aşılara ve neredeyse tüm mekanlara götürürler. Çocukların sosyalleşme ve arkadaş edinme gereksinimleri olduğu gibi, özellikle köpeklerin de bu gereksinimleri olduğunu bildikleri için onları her gün parka götürürler. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Bir hayvanın sorumluluğunu insandan ayırmadıkları için, hediye olarak verilen hayvanların da sokağa atılmayacağını ve mümkün olan en iyi şekilde bakılacağını bilirler. Ancak hayvanlar hevesle veya beklenmedik bir şekilde alındıklarında, maalesef iyi bir hayat sürme olasılıkları da çok düşüktür çünkü ülkemizde hayvan bakımı hakkında bilgi ve sorumluluk sahibi insanların sayısı çok düşüktür.

Kedi ve köpekler aynı şekilde iki adet tüy dökerler. Basitçe söylemek gerekirse, sıcak havalarda ince tüyler, soğuk havalarda kalın tüyler çıkar. Bu nedenle senede iki kez yoğun bir tüy dökümü gereklidir.

Bununla birlikte, iyi beslenememe (kalite sadece pahalı değildir) Çok pahalı olan her mama dostunuzun sağlığına iyi gelmez. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Bunu gözlemleyerek öğrenmelisiniz.), stres, alerjik reaksiyonlar ve vitamin ve mineral eksikliği gibi bazı nedenlerle tüy dökebilirler.

Yukarıdaki sorunlardan bağımsız olarak, günlük yürüyüşlerinizde düzenli olarak 5 dakika fırçalama veya tarama yaparak tüy dökümünü azaltabilir ya da büyük ölçüde dışarı atabilirsiniz.

Yavru Kedi Ve Köpekler Çiş Yapar

Ülkemizde bir evcil hayvan sahibi olduktan sonra, özellikle petshoplarda hayvanlar satın alındığında, köpekler için bir çiş pedi ve çiş alıştırma damlası nasıl kullanılacağı anlatılır. Damlayı pede damlattığınızda yavrunuz o kokuya giderek pede tuvaletini yapar. Bununla birlikte, durum tam olarak bu şekilde ilerlemeyebilir. Bu, biyolojik çocuklarımızın bez kullanma alışkanlığını ortadan kaldırmaya çalışırken onları “çiş var de” veya “anne çiş” diye eğitmeye benzer şekilde, köpeklerin de bez kullanma alışkanlığı kazanması için eğitilmesi gerektiği anlamına gelir. Konuşmadıkları için size bu bilgiyi veremezler. Bu noktada siz sorumlusunuz. Yerleri kokmaya başladığında, çişi büyük olasılıkla gelmiştir. Kendisine alışana kadar onu pede götürmeniz gerekebilir ve bu süreç sizin sabrınıza ve eğitiminize bağlıdır. Yavru köpeğiniz aşıları tamamlanana kadar dışarı çıkmaması gerekir. Pedine alıştıktan sonra dışarı çıkmaya alışması için aynı sabır ve eğitim gerekir.

Bu nedenle, kediler köpeklerden daha kolay eğitilirler. Yavru kediler annelerinin yanında büyüdükçe tuvalet kullanmayı öğrenirler. Rakiplerine iz bırakmamak için içgüdüsel olarak idrar ve dışkıyı kapatır. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Bununla birlikte, kedi tuvaletinin nerede olduğunu öğrenmesi için onu birkaç kez sizinle götürmeniz gerekebilir.

Bir köpek veya kedi sahibi olmanın bir sonucu olarak, evcil hayvanlarınız büyüdükçe, kurallar onları etkilemez. Köpeklerin maceraları, Hollywood filmlerinin çoğunda önemli roller oynar ve hepimiz onları seviyoruz. başka bir seçenek olarak, sosyal medyada akıllı köpeklerin yeteneklerini. Ancak tüm bu yeteneklerin dışında, evinizdeki eşyaları kemirmemeyi, tırmalamamayı, gereksiz havlamamayı, misafirlerinizin üstüne çıkmamayı ve sizinle birlikte yaşarken yapması gereken şeyleri bilmezler. Çocuklarınıza yemek yemeyi, başkalarının yanında nasıl davranması gerektiğini ve hatta konuşmayı öğrettiğiniz gibi, evcil dostunuza da A’dan Z’ye her şeyi öğretmeniz gerekir. “Otur” ya da “YERİNE” dediğiniz köpeğiniz hiçbir şey yapmıyor mu? Bu kelimeleri anlamadığından olabilir mi? Köpeğim otur deyince oturuyor ama derken, arkadaşınızın eğitim için ne kadar zaman ve çaba harcadığını bilmelisiniz.

Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024
Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

Köpekler Kemik Yemezler

Çizgi filmlerde sıklıkla gördüğümüz, köpeklerin önüne kemik atılması tipik bir durumdur. Kemik, sadece karın doyurmak için kullanılır. Çocuklarınızı her sabah ve akşam kuru ekmek ile beslediğinizi düşünün. Karınları doyar ama asla yeterli beslenmezler, bu nedenle birçok sağlık sorunu yaşamaya başlarlar. Köpekler için kemik aynı şeydir. Ancak hayvan korumacılar, ülkemizde sokak hayvanlarını kısırlaştırmaya yönelik çalışmalar için yeterli finansal kaynaklara sahip olmadıkları için, mecburen aç kalmaları durumunda, en azından doysun mantığıyla kemik beslemek zorunda kalıyorlar. Peki kemik vermeyeceğiz mi? Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Ayda bir kez olmak üzere, köpeğinizin diş taşlarının temizlenmesi için çiğ, iyice yıkanmış ve mümkünse ilikli kemik kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle iş yerlerinde koruma amaçlı bakılan köpekler, ilikli kemik suyuna ekmek doğranarak beslenirse uzun vadede sağlıklı olmaz.

Sokak hayvanları çürümüş ve bozulan ev yemeklerini yemezler. Neredeyse her gün, çöp kutularının yanında bozulan artık ev yemekleri dökülüyor. Kültürümüz ve dinimizde yemek dökmenin günah olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, “sokak hayvanlarını besliyorum” diyebilmek adına yaptığımız bu hareket, çevre kirliliği ve bakterilerin kol gezmesi dışında bir şeye yaramıyor. Sokakta yaşıyor olmaları, hiçbir canlının bozulmuş yiyecekleri yemesini değiştirmez. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Barınaklar, cins kedi ve köpek yavrularını para ödemeden alabileceğiniz yer değildir.

Sokakta yaşayan hayvanları aşılamak ve kısırlaştırmak, her ilçede bulunması gereken hayvan rehabilitasyon merkezlerinin temel görevidir. Bu, sokaklarımızda yaşayan hayvanların kontrolsüz büyümenin önüne geçerek sağlıklı ve güvenli bir şekilde bizlerle olmasını sağlamaktır. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Ancak sahipleri tarafından terk edilen hayvanlar da gönüllülerle birlikte yeni bir yuva bulmaya çalışırlar ve bulamazlarsa aşılayıp kısırlaştırırlar. Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024 Bununla birlikte, bu hayvanlar nadiren altı ila sekiz aylık olup genellikle bir yaşın üstündedir. Bu nedenle, “şu cins kedi veya köpek yavrusu istiyorum ama para vermek istemiyorum” veya “barınaktan British veya Golden yavrusu bulabilir miyim” gibi soruları kabul edemezsiniz.

Cevap bırakın