Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024

0 2

Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024 neler? Basit komutları sizler için hazırladık. Köpeğinizi eğitmeye başlamadan önce, başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak ve köpeğinizle sevgi dolu bir ilişki kurmak için ihtiyaç duyacağınız birkaç temel şey vardır.

Birincisi, köpeğinizin güvenliği ve kontrolü için bir köpek tasmasıdır. Köpeğinizin deri tasması mı yoksa parlak renkli bir tasması mı seçtiyseniz, tasmanın sağlam olduğundan emin olun.

Daha sonra köpeğinizin boynuna veya göğsüne takmak için bir sevk kayışına ihtiyacınız olacak. Sonuç olarak, köpeğiniz sizinle bağlantılı olduğundan, yürüyüş ve eğitim için uygun uzunlukta olmalıdır.

Son olarak, kaliteli bir köpek ödülü Köpeğinizi tüm çabaları için ödüllendirmek, eğitim başarısını artıracaktır. Maaş almak gibi düşünün: maaş almadan her gün işe gitmezsiniz, o zaman köpeğiniz nerede?

Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024

Köpeklerimizi çok seviyoruz ve onları sağlıklı ve mutlu tutmak için bakım, veteriner kontrolleri, mama ve diğer ihtiyaçlar için paraya hazırız. Bununla birlikte, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerini doğru bir şekilde eğitmeleri ve onlara temel komutları öğretmeleri gerekmektedir. Köpek eğitimi, köpeğinizi daha aktif ve iyi huylu hale getirmek için disiplinli ve itaatkar bir aile üyesi yapmaya teşvik eder.

Bir köpek sahibi olmak için çok fazla şey bilmeniz gerekebilir, ancak aşağıda köpeğinize öğretebileceğiniz bazı temel kurallar bulunmaktadır.

İsimleri Anlama

Amaç: Köpeğinize doğru komutları öğretmek.

Köpeğinize yeni şeyler öğretmeden önce, onu adını tanımasını öğretin. Bu, disiplini teşvik etmenin ilk adımını oluşturur. Onlara uygun şekilde hitap ederseniz, egzersizleri ve komutlarınızı öğretmek daha kolay olacaktır. Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024 Köpeğinizin adını seslendiğinde size bakması, iyi tepki verdiğini gösterir. Doğru şeyler yaptıklarında onlara sevgi veya bir ödül vermeyi unutmayın.

Bırakmak veya Hayır

Amaç: Köpeğinize yaklaştıkları veya yutmak üzere oldukları bir şeyi tutmamalarını veya almamalarını söylemek. Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024

Köpeğinizin gereksiz şeyleri yemesini istemeyebilirsiniz. Bu, ‘Hayır’ veya ‘Bırak’ komutlarının faydalı olmasının nedenidir. İkramları iki elinizde tutarak başlangıç yapmalısınız. Köpeklerinizin yiyeceği yalamasını veya koklamasını tetiklemek için ilk elinizi yavaş yavaş hareket ettirin veya yüzüne doğru hareket ettirin, ardından ‘bırak’ veya ‘hayır’ komutunu söyleyin. Köpeğiniz ilk mamasını almaya çalıştığı anda ona vermeyin. Köpeğiniz ilk ödüle ilgi göstermediğinde ikincisini verin. Bu eylem, onların istenen davranışı izlediğini göstermektedir. Köpeğiniz ustalaşana kadar egzersiz yapın.

Gel

Amaç: Köpeğinizi beladan uzak tutmak ve size geri dönmesini sağlamak.

Köpeğinize bir tasma takarak başlamalısınız. Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024 Köpeğinizden biraz uzaktayken, köpeğin tasmasını kendinize doğru çekin ve ardından “gel” deyin. Köpeğiniz size doğru ilerlediğinde, ona sevgi, övgü veya bir ödül verin. Köpeğiniz doğru bir şekilde öğrenene kadar tekrarlayın.

İzleme

Amaç: Köpeğinizin size odaklanmasını veya sizinle ilgilenmesini sağlamak.

Köpeğinize bir ödül vererek bu komut verebilirsiniz. Köpeğin burnuna ve ardından yüzüne doğru elinizi hareket ettirin. Köpeğinizin göz teması kurarken tüm dikkatini çektiğinizde, “takip” komutunu söyleyin. Köpeğinize bir ödül verin veya onu övün.

Yatın

Hedef: Heyecanlı bir köpeği sakinleştirmek ve bazı köpek davranış sorunlarını çözmek.

Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024
Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024

Köpeğinizin pasif kalması gerektiği için bu biraz zorlayıcıdır. Bu komutu, köpeğinizi ödüllendirmek için kullanın. Kapalı yumruğunuzla ödülü tutun ve yavaşça köpeğinizin yüzüne ve burnuna doğru yaklaştırın. Köpeğinizin bir şeyi koklamasına izin verdikten sonra elinizi yere doğru yavaş yavaş hareket ettirerek onu takip etmesine izin verin. Köpeğiniz yatmaya başlayana kadar elinizi yerde kaydırmaya devam edin. Düştüklerinde, “yat” komutunu vermelisiniz. Köpeğinizi davranışlarından dolayı övün veya ödüllendirin. Öğrenene kadar tekrarlayın.

Al ve Ver

Amaç: Köpeğinizi aldığı her şeyi azına bırakmasını öğretmek.

Köpeğiniz ağzını açtığında ve bir şeyi almaya veya tutmaya istekli olduğunda “al” komutunu vererek bu komutu kullanmaya başlayın. Bir şeyle oynamaları için onlara zaman tanıyın, sonra ilkiyle tamamen aynı olan başka bir şeyi gösterin.  Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024 Köpeğinize aynı değeri veriyormuş gibi göründüğünde, ikinci nesneyi ısırmaya yönelecektir. Köpeğiniz ilk olarak düştüğünde ‘bırak’ komutunu verin. Köpeğiniz ikinci bir nesneyi yakaladığında veya ele geçirdiğinde ‘al’ komutunu verin. Köpeğinizi ödüllendirin ve iyi bir şekilde öğrenene kadar bu eylemleri yapın. Köpeklere Öğretilecek Komutlar 2024

Otur

Amaç: Köpeğinizi sakinleştirmek ve kendini kontrol altına almasını sağlamak.

 

Bu etkinlik, otur ve kal komutlarını birleştirir. İlk olarak, köpeğinizi ‘otur’ komutuyla eğitin. Bu alışkanlığı başlatmak için köpeğinize bir ödül maması verin. Köpeğinizin burnuna ödül mamasını yaklaştırın ve ardından elinizi yavaş yavaş yukarı kaldırın, böylece köpeğiniz elinizin yönünü takip eder. Köpek doğal oturma pozisyonuna geldiğinde ‘otur’ düğmesini verin. Köpeğinize bir ödül veya övgü verin ve öğrenene kadar tekrarlayın.

Köpeğiniz “otur” komutunu iyi öğrendiğinde, “kal” komutunu öğretin. “Bekleme” komutunu verdikten sonra köpeğiniz doğal olarak oturma pozisyonundayken avucunuzu açın. Egzersizi yavaş yavaş köpeğinizden uzaklaştırdıktan sonra ‘kal’ komutunu söyleyin. Köpeğiniz yerinde beklediğinde onu övün veya ödüllendirin. Daha iyi hale gelene kadar tekrarlayın.

Dur

Amaç: Tarama sırasında veya veteriner muayenesi gibi ayakta durmanın gerekli olduğu durumlarda köpeğin rahatça oturmasını sağlamak.

“Otur” komutuyla başlayın. Köpeğinizin burnuna bir ödül maması koyun ve sonra aşağı doğru hareket ettirin. Köpeğiniz ayakta durma pozisyonuna gelene kadar mamayı tutan elinizi ileri doğru hareket ettirin. “Kalk” komutunu verdikten sonra köpeğinizi övgü veya bir ödülle ödüllendirin.

Bekle

Amaç: Köpeğinizi hareket etmesini veya dolaşmasını sağlamak.

Bu görevi, köpeğiniz arabanızdayken veya kapalı bir kapının hemen önündeyken “otur” komutunu vererek gerçekleştirebilirsiniz. Avucunuzu açın ve “bekle” deyin. Köpeğiniz doğru bir şekilde öğrenene kadar tekrarlayın.

Ayak

Amaç: Köpeğe yalnızca sizinle ilgilenmesini öğretmek.

Köpeğin tasmasını sağ elinizle tutarak bu komutu başlatın. Köpeğinizin sol tarafınızda hareket etmesini sağlayın. Sol elinizle ödülü tutun ve köpeğinize yürümesini veya oturmasını söyleyin. Topuk komutunu kullanın. Köpeğinizi yanınızda ilerletirken birkaç adım atabilirsiniz. Köpeğinizi övün veya ödüllendirin.

Köpek arkadaşlarımızla her zaman eğlenceli bir ilişki yaşamak isteriz. Köpeğinize davranış sorunlarını çözmesini ve sağlıklı ve mutlu bir arkadaş olmasını sağlamak için bu temel komutları öğretin.

Cevap bırakın