Scottish Fold Bakımı ve Özellikleri

0 82

Scottish Fold Bakımı

Kedi ırkları içinde sevimli görünümü ile dikkat çeken kedilerden birisi Scottish Fold kedisidir. Özellikle öne doğru kıvrılan kulakları ve yuvarlak yüz ve beden yapısı ile dikkat çeken bir kedi türü olarak bilinir. Kulaklarının neden bu şekilde kıvrık olduğunu merak edenler için bunun genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkan fiziksel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum onlara her ne kadar sevimli ve şirin bir görünüm kazandırsa da bunun ötesinde bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına da zemin hazırlamıştır. Scottish Fold Bakımı ve Özellikleri ile ilgileniyorsanız bu makalemiz tam size göre demektir.

Scottish Fold Fiziksel Özellikleri 

Scottish Fold fiziksel özellikler bu tür kedilerin fiziksel özellikleri genel olarak şunlardır;

  • Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu tür kedilerin ilk dikkat çekici özelliklerinden birisi kıvrımlı şekilde olan kulaklarıdır. 
  • Başları ve bedenleri yuvarlak şekildedir. 
  • Gözleri de bedenlerine uyumlu şekilde yuvarlak biçimdedir. Göz renklerine bakacak olursak bu tür kedilerin göz renkleri tüy renklerine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak en çok görülen göz renkleri bakır ve altın renktedir. Mavi göz rengine sahip olanlarda vardır.
  • Tüylerine baktığımızda bu tür kedilerin tüyleri genel olarak kısa yapıdadır ancak uzun tüylü olanları da bulunmaktadır. Renk olarak tüy renkleri çeşitli renklerdedir. Bu tür kedilerin en çok görülen tüy renkleri olarak krem, duman, portakal, tekir-beyaz gibi renkleri bulunmaktadır. 

Scottish Fold Kedilerinin Kökenleri

Scottish Fold Bakımı ile ilgilenenlerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de kedilerinin kökenleridir, Scottish Fold kedilerinin kökenleri incelendiğinde şunları söyleyebiliriz; Bu kedi ırklarının ortaya çıkma tarihleri 18. Yüzyıl zamanlarına yakın bir zaman dilimidir. İngiliz bir denizci olan bir kişinin Çin’den bu kedi ırkını getirdiği bilinir. Sonraki yıllarda da ikinci kez bu ırk Çin’den getirilmiştir. Bu kedi ırkları en çok Amerika’da popülerdir. Deyim yerindeyse Amerikalı vatandaşlar bu tür kedilere aşık olacak şekilde hayrandırlar. Bu tür kedilerin genetik sorunları olduğu için kendi ırkları ile çiftleştirilmeleri doğacak olan kedi türlerinde yürüne sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu bakımdan farklı kedi ırkları ile çiftleştirilmeleri en uygun olanıdır. Genetil yapılarından kaynaklı olarak bu tür kedilerin üremeleri zordur. Bu açıdan çiftleşmelerinde genetik sorunlar göz önüne alınarak üremeleri gerçekleştirilmelidir. 

Scottish Fold Kedilerinde Görülen Hastalıklar

Scottish Fold Bakımı ile ilgileniyorsanız bilmeniz gereken bu ırk kedilerin genetik hastalıklara yatkın olduğudur. Bu ırk kedilerinde görülen hastalıklar olarak bu tür kedilerde bazı genetik ve fiziksel hastalıkların sık görüldüğü bilinir. Bunun nedeni genel olarak genetik yapılarından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. En çok görülen temel hastalıklar içinde şu hastalıklar gelmektedir;

Konjenital Osteodistrofi

Omurga, organlar ve kuyruk kısmındaki kıkırdaklar ile kemiklerin bulunduğu kısmı etkileyen bir hastalıktır. Doğduklarından bu hastalıkla dünyaya gelirler. Bu tür hastalıkta kemikler giderek kalınlaşır ve bu sayede hareket kabiliyetleri giderek azalır. Bu hastalık bu kedi ırklarına dayanılmaz acılar verebilir. 

Kulak Problemleri

Kulaklarının kıvrık olması genetik olarak kulak sorunları yaşamasına neden olur. Kıvrık kulaklarındaki kıkırdaklar hasar görür ve bunun neticesinde kulak enfeksiyonu gibi sorunlar yaşarlar. Kulak enfeksiyonu dışında kulak uyuzu sorunu da bu tür kedilerde görülen kulak sorunlarından birisidir. Bu tür kedilerde sağırlık problemi de sık görülmektedir. Bunun nedenin kıvrık kulak yapılarından kaynaklı olduğunun ise net bir kanıtı yoktur.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Genetik hastalıklardan birisidir. Böbrek yapılarında kistlerin oluşmasına neden olur. Kistlerin içinde sıvılar yer alır. Zamanla bu kistlerin artarak büyümesi gözlemlenir. Bunu n sonucunda ise böbrekler çalışamaz hale gelirler. Böbrek sorunları bu tür kedilerde genelde 2 ve 10 yaş arasında daha sık yaşanmaktadır. Ebeveynlerinde bu hastalık varsa sonraki nesillerde de görülme oranı yüksektir. İleriki aşamalarda böbrek yetmezliği sorunu yaşanabilmekte ve bunun sonucunda ölüm ile sonuçlanan ciddi vakalar görülebilmektedir.

Obezite 

Hareketsiz ve sakin yapılarından dolayı bu tür kedilerde görülen hastalıklardan biriside aşırı kilo alımından kaynaklı obezite sorunudur. Bu tür kediler hızlı bir şekilde kilo almaya eğilimlidirler ve kilo aldıklarında bu kilolarını vermekte zorlanmaktadırlar. Alına aşırı kilolar sonucunda da bir takım sağlık sorunlarının da ortaya çıkması muhtemeldir. 

Scottish Fold Kedilerin Karakter Özellikleri

Scottish Fold Kedilerin Karakter Özellikleri incelendiğinde bu tür kedilerin en belirgin karakter özelliklerinden birisi sakin olmalarıdır. Çok hareketli yapıda olmadıkları için ortalığı dağıtma, tırmalama gibi canınızı sıkan sorunlarla pek karşılaşmazsınız. Bu tür kediler sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Sahipleri dışında diğer insan ve hayvanlarla da olumlu ilişkiler içindedirler. Yetişkinler dışında çocuklarla da araları bu tür kedilerin iyidir. Köpekler dahi sıcak ilişkiler kurabilecek kadar uyumlu yapıya sahiptirler. Pek çok ortama uyum sağlayabilmekte ve her ortama kolayca adapte olabilmektedirler. Sevimli ve cana yakın karakterleri ile kendilerini kısa sürede sevdirmektedirler. Bu tür kediler sahipleri ile oyun oynamaktan da büyük zevk alırlar. Örneğin bir oyuncağı uzağa atıp onu getirmesini isteyebilirsiniz. Sizi hemen dinleyip istenileni yapacaklardır. Çok akıllı ve zeki oldukları için pek çok komutu algılayabilme yetileri yüksektir. Bu açıdan bu tür kedilerin eğitimleri de oldukça kolaydır. Çok zorlanmadan bu tür kedileri eğitebilirsiniz. 

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold bakımı konusunda da bilmeniz gereken önemli ayrıntılar vardır. Örneğin bu tür kedilerin bakımlarında en çok dikkat edilmesi gerekli olanlardan birisi kulaklarının bakımıdır. Kulakları kıvrım ve kapalı şekilde olduğu için düzenli şekilde kulak temizliği yapılmazsa enfeksiyon kapma riski ve uyuz olma durumu yaşanabilir. Bu açıdan en az haftada bir kez kulaklarını düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekir.

Bu tür kediler orta sıklıkta tüy dökmektedirler. Bu bakımdan düzenli bir şekilde tüylerinin de bakımının yapılması gerekir. Haftada en az 2 ya da 3 kez olmak üzere tüylerinin taranması önemlidir. Tüyleri düzenli şekilde tarandığı zaman tüy dökme sorunu az yaşanır ve tüyleri de çok daha sağlıklı yapıda olur. 

Bu tür kediler çok hızlı şekilde kilo almaya eğilimlidir. Kilo alımının neticesinde bir takım sağlık problemleri yaşayabilirler. Bu konuda destek için veterinere gidebilir ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenerek ona göre tedbir alabilirsiniz.

Beslenmelerinde kaliteli ve taze mamaların kullanımına önem verin. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde beslenmelerine en güzel şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Hastalıklara karşı mücadele etmede bağışıklık sisteminin güçlü olması önemlidir. Bu açıdan kedinizin sağlıklı ve kaliteli beslenmesi çok önemlidir. 

Kedinizin rutin aşı takvim de son olarak bakımında dikkat etmeniz gerekli olan kurallardan birisidir. Rutin aşı takvimlerini takip ederek kedinizin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Oyun Oynamayı Çok Seven Kedilerdir

Scottish Fold ırklarının oyun oynamaktan çok hoşlanan bir kedi türü olduklarını söylemiştik. Oyun oynama konusunda sizden daima beklentileri vardır. Scottish Fold Bakımı ile ilgileniyorsanız, bu konuda onların beklentilerini en iyi şekilde karşılamanız önemlidir. Formda kalmaları ve sosyal açıdan mutlu olmaları açısından düzenli şekilde onlarla oyun oynamak için mutlaka ayıracağınız vaktiniz olsun. Bu tür kediler sakin yapıları gereği aşırı kilo aldıkları için bu tür sorunlardan kurtulmak için onlarla oyun oynamanız kilo veriminde de etkili olabilir. Oyun oynama konusunda özellikle sahipleri ile oyun oynamayı severler. Onlarla oyun oynayarak hem kendiniz hem de kedinizi mutlu edebilirsiniz. 

Cevap bırakın