Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

0 10

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evcil hayvan bakımında yavru kedi bakımı en keyifli olan evcil hayvanlar arasındadır. Diğer evcil hayvanlara nazaran kedi bakımı çok daha kolay ve temiz olmaktadır. Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır. Tuvalet gibi ihtiyaçlarını doğuştan öğrenirler ve bu konuda size zorluk çektirmezler. Kedinizin tuvaletini yapması için uygun bir kap ve kum bulundurmanız kediniz kısa sürede tuvalet eğitimini tamamlaması için yeterli olacaktır. 

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi konusunda biraz emek vermeniz gerekebilir. Büyük kediler tuvalet ihtiyacını nasıl mahremiyet ölçüsünde gerçekleştiriyorsa yavru kediler de aynı şekilde bu mahremiyete dikkat ederler. Bunun için yavru kedinizin tuvalet ihtiyacını utanmadan gerçekleştirmesi için kimsenin görmeyeceği sessiz bir yere kum kabını koymaya çalışın. 

Yavru kedinize tuvalet eğitimi vermek için onun hareketlerini takip etmeniz yeterlidir. Örneğin kedinizin tuvalet için gitmek istediğini farkedince kedinizi alıp kum tepsisinin yanına götürün. Gün içinde sık sık kedinizi tuvalet tepsinin yanına götürmek onun tuvalet eğitimini kısa sürede tamamlamasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde bir süre getirip götürdükten sonra kediniz kısa bir süre sonra tuvaleti geldiğinde kendisi tepsinin yanına gidecek ve kuma tuvaletini yapacaktır. Kedinizin tuvalet ihtiyacını rahat bir şekilde görmesi için topaklanmayan kedi kumu tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Bu şekilde kediniz tuvaletini çok daha rahat bir şekilde öğrenecektir.

Kum Tepsisi Uzak Bir Yere Konulmalı

Yavru kedinize tuvalet eğitimi vermek aslında son derece basittir ama bu konuda bazı hassas noktalara dikkat etmenizde yarar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğinizde kedinizin çok daha çabuk ve sağlıklı bir şekilde tuvalet eğitimini tamamladığını göreceksiniz. Kediler belirttiğimiz gibi son derece titiz ve temiz hayvanlardır. Hiçbir eğitim almasalar bile doğada yaşarken dahi bu eğitimi doğaları gereği öğrenirler. Örneğin doğada yaşayan bir kedi bile tuvaletini yaptığı yerde yemek yiyip su içmek istemez. Bu açıdan siz de yavru kedinize tuvalet eğitimi verirken onun tuvalet kabını mümkün olduğunca uzak bir alana koyun. Hem mahremiyet açısından hem de kedinizin temiz doğası gereği kum tepsisinin uzak ve kapalı bir yerde bulunması kedinizin tuvalet eğitimini daha sağlıklı şekilde tamamlaması açısından önemlidir. Bu açıdan kum tepsisi kedinizin rahatça yapabileceği bir alanda bulunsun. Kum tepsisinin aynı zamanda belli zaman aralıklarında temizliğinin sağlanması da önemlidir. Kum tepsisi çok kirlendiğinde kediniz bu kum kabına tuvaletini yapmak istemeyecektir. Bu açıdan kedinizin kum tepsisini düzenli olarak temizleyin ve içindeki kumu da sık bir şekilde değiştirmeye özen gösterin. 

Kum Tepsisi Nasıl Temizlenir?

Kedinizin tuvalet ihtiyacı için gerekli olan kum tepsisinin düzenli aralıklarla temizlenmesi önemlidir. Kedinizin sağlığı açısından tuvaletini yaptığı kabın hijyeni çok önemlidir. Kabı temizlemek için öncelikle duru bir su ile alanı güzelce temizleyin. Oluşan kokuyu gidermek için toz deterjan ile solüsyon hazırlayın. Farklı deterjanlar kullanmamaya çalışın.  Bu şekilde kum kabını güzelce temizledikten sonra temiz bir şekilde yeni kum ekleyebilirsiniz. Kullandığınız kum da belli aralıkla değiştirilmesi gerekir. Fazla kirlenen kumda da kediniz tuvaletini yapmak istemeyecek ve bunun sonucunda kum kabı dışına tuvaletini yapma eğilimi gösterebilir. Bu açıdan kumun da belli aralıklarda değiştirilmesi oldukça önemlidir. 

Kedinizi Tuvalete Alıştırmak İçin Uygulayabileceğiniz Taktikler

Kedinizi tuvalete alıştırmak için uygulayabileceğiniz taktikler olarak şunları yapabilirsiniz;

  • Kedinizi tuvalete alıştırmak için onu sıkmadan kibar bir şekilde tutup kedi tuvaletine koyun. 
  • Kedinizin yemeğini yedikten sonra, uykudan uyandığında onu tuvalet kabına götürmek tuvalet eğitimine çabuk alışması açısından yararlı olacaktır.
  • Kedinizi kum kabına götürdüğünüzde onu rahat bırakın. Kumu eşelesin, etrafı tanısın. Doğası gereği zaten kum içinde tuvaletini yapmayı iç güdüsel olarak öğrenecektir. 
  • Kedinizin tuvaletini yaparken mümkün olduğunca onu yalnız bırakın. Kediler birilerin yanında tuvaletlerini yapmayı pek tercih etmezler. Bu konuda onları utandırmamak için mahremiyetlerine saygı göstermeniz önemlidir. Uzaktan ne yaptıklarını isterseniz inceleyebilirsiniz.
  • Yavru kediniz tuvaletini tuvalet kabına yaptığı zaman onu ödüllendirin. Örneğin tuvaletini kum kabına yapınca küçük bir alkış bile kedinizi yüreklendirecektir. 
  • Kedinizin tuvalet ihtiyacını tam olarak öğreninceye kadar onu çok sık tuvalet kabının olduğu yere götürün. Bir süre sonra alışacak ve tuvaleti geldiğinde kum kabına koşacaktır.
  • Kediniz bazı nedenlerden dolayı kum kabına yapmak istemeyebilir. Örneğin kum kabı pislendiyse ve ya başka nedenlerden dolayı tepki çekmek için kum kabı dışında kedinizi tuvaletini başka bir yere yaptıysa hemen cezalandırma yoluna gitmeyin. Bu konuda kızarak kedinizi ürkütmeyin. Unutmayın, tuvalet eğitimi sabır işidir. Ne kadar çok sabırlı ve hoşgörülü olursanız kedinizi tuvalet eğitimini o kadar çok çabuk öğretirsiniz.
  • Kedinizin ne zaman tuvaleti gelip gelmediğini anlamak için onu takip edin. Kedinizin hareketlerini iyice inceleyince ve kedinizi tanıyınca kedinizin ne zaman neye ihtiyacı olduğunu çok daha iyi bir şekilde anlayacaksınız. Bu şekilde kedinizi tanıdıkça ne zaman tuvaleti gelip gelmediğiniz daha iyi anlayacaksınız.

Kedinizin Kum Seçimini Doğru Yapın

Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için piyasada farklı kum çeşitleri satılmaktadır. Kum tercihinde bulunurken kumun kaliteli olmasının yanı sıra kokulu kumlar tercih etmeye özen gösterin. Kedi pisliği kötü bir koku salacağı için kedi kumunun kokulu olması önemlidir. Kedi kabı salonda bulunuyorsa kedi kumunun kokulu olması önemli olabilir ama balkon gibi yerlerdeyse daha uygun kokusuz kumlara da yönelebilirsiniz. 

Kum dışında kedi kabı seçerken de üstü kapalı olanlardan almanız hem kötü koku ve görünümü yok etmesi açısından hem de kedinizin tuvaletini mahremiyet ölçüsünde yapması açışımdan uygun olacaktır. Bu açıdan kum kabının da üstü kapalı kaplardan olanından tercih etmeniz ideal olabilir.

Yetişkin Kedilerin Tuvalet Eğitimi

Yetişkin kedilerin tuvalet eğitimi yavru kedilerinkinden biraz farklı olabilir. Yavru kediler ilk temel eğitimini sizden alacakları için sizin yönlendirmeleriniz doğrultusunda istediğiniz gibi eğitim verebilirsiniz. Yetişkin kediler ise sizden önce farklı ortamlarda ve farklı kişilerle yaşadıkları için daha önceki alışkanlıklarını öğrenmek ve ona göre eğitimlerini devam ettirmek önemlidir. Örneğin sokak kedisi aldıysanız eğitmeniz biraz daha kolay alabilir. Sadece kum kabına kedinizi yönlendirmeniz tuvalet eğitimi için yeterli olacaktır. Sahiplendirme yoluyla başka birinden kedi aldıysanız önceki evdeki alışkanlıklarını öğrenmeniz gerekir. Örneğin hangi tür kum çeşidi kullanıyorsa daha önceden kediniz yine kendi evinizde de aynı türden kum çeşidi almanız kedinizin tuvalet kabını yadırgamaması açısından önemlidir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde yetişkin kedinize tuvalet eğitimi vermek oldukça kolay olacaktır. Zaten daha önceden tuvalet eğitimine alışık olduğundan bu konuda sizi çok zorlamayacaktır. Dediğimiz gibi kedinizin alışkanlıklarını iyi takip etmeniz yetişkin kedinize tuvalet eğitimini hızlı bir şekilde vermeniz açısından önemlidir. 

Kediniz Tuvaletini Kaba Yapmıyorsa?

Kediniz tuvaletini tuvalet kabına yapmıyorsa bunun çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin kediniz tuvalet kabının yerini yadırgamış olabilir. Farklı bir alana kabını koyabilirsiniz. Yine bunun dışında kumdan hoşlanmamış olabilir ya da kediniz idrar yolu gibi hastalıklara yakalanmış olabilir. Kedinizin cinsel olgunluğa ulaşmış olup kızgınlık dönemine girmesi de kabın dışına tuvaletini yapma nedenlerden birisi olabilir. 

Cevap bırakın