Yavru Kedi Bakımı

0 134

Yavru Kedi Bakım Rehberi

Yavru kedi bakım rehberi başlıklı yazımızda yavru kedi bakımı ile ilgili bilmeniz gerekli temel bakım tekniklerini sizlerle paylaşacağız. Evcil hayvan bakımında kediler en çok tercih edilen hayvanlardır. Bu sevimli dostların yaşamımızda bize huzur ve mutluluk verici pek çok yansıması görülmektedir. Yavru kedilerin bizimle uzun bir süre birlikte olması için onların bakımını en iyi şekilde yapmamız gerekir. Beslenmelerinden, temizlik ve ilgiye kadar her türlü ihtiyaçlarının zamanında ve en iyi şekilde karşılanması gerekir. Yavru kedi bakımının en iyi şekilde yapılması için dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekli bazı püf noktaları bulunmaktadır. Gelin bu püf noktalarını birlikte öğrenelim ancak öncesinde kedi ırkları ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak farklı kedi ırklarını tanımaya çalışalım:

Günümüzde Bilinen Kedi Irkları

Günümüzde bilinen kedi ırkları olarak yaklaşık 30 kadar kedi ırkı bulunmaktadır. Bu kedi ırkları içinde en gözde ve popüler olan kedi ırkları şunlardır; Van kedisi, Siyam kedisi, İran kedisi, Himalaya, Egzotic, Ankara kedisi gibi kedi ırklarıdır. Bu kedi ırklarının karakterlerine değinecek olursak örneğin İran kedisi sakin karakterli bir kedi ırkıdır. Genel olarak uysal bir yapıya sahiptir. Siyam kedileri, çok meraklı ve oyun oynamaktan çok hoşlanan bir kedi ırkıdır. Oldukça aktif olan bu kediler özellikle gece içinde çok daha hareketli bir yapıya sahiptir. Siyam kedileri kucaktan olmaktan pek hoşlanmayan kedilerdir. Serbest ve özgür dolaşmayı çok severler. Van ve Ankara kedileri görsel olarak güzellikleriyle dikkat çeken kedilerdir. Bu tür kedilerin karakter özellikleri de oldukça iyidir. Bu tür kediler de oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Bu kedi ırkları sahipleri ile mesafeli durmayı tercih ederler. 

Yavru Kedi Seçiminde Cinsiyet Ayrımı

Yavru kedi seçerken cinsiyet ayrımı da önemli bir konudur. Erkek olan kediler henüz yavru haldeyken sahipleri ile olumlu ilişki içerisinde girebilmektedir. İleriki zamanlarda ise sahiplerinden uzaklaşabilirler. Dişi kediler ise tam tersidir. Yavruyken sahiplerine karşı uzak dursalar da ilerleyen zamanlarda sahipleriyle kuracakları karşılıklı güven ilişkisi çerçevesinde sahiplerine bağlanmaya başlarlar. 

Yavru Kediler İçin Hangi Malzemeler Alınmalıdır?

Yavru kediniz varsa onun bazı temel ihtiyaçlarına yardımcı olacak malzemeleri de almak durumundasınız. Kediniz için gerekli olan malzemeler temel olarak şunlardır;

Mama ve su kabı

Kedinizin en önemli temel ihtiyaçlarından birisi olarak yeme ve su ihtiyacı için mama ve su kabı almanız gerekir. Tercih edeceğimiz mama ve su kaplarının kedinizin sağlığı açısından kaliteli paslanmaz çelikten olmasına dikkat edin. Mama kaplarının çift gözlü olanları en uygun olandır. Mama kabı gerek mama koymadan önce gerekse mama koyduktan sonra güzelce yıkanması gerekir. Aynı şekilde su kabının da iyice yıkanması önemlidir. Su kabına konulacak olan suyun da içilebilir temiz su olması oldukça önemlidir. Bu şekilde kedinizin hastalık kapmaması için ilk temel hijyen mama ve su kapları aracılığı ile sağlanmış olur.

Tuvalet Malzemeleri

Kedinizin temel ihtiyaçlarından birisi de tuvalet ihtiyacıdır. Kediler bilindiği gibi oldukça temiz hayvanlardır. Tuvaletlerini doğaları gereği ortalığa yapmazlar. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını kum ya da toprakta giderirler. Bunun için kedinize kedi kumu ve tuvalet kabı almanız gerekir. Seçilen tuvalet kabının içine kedi kumu konulacağı için kabın kumun dışarıya dökülmesini önleyici yükseklikte olması önemlidir. Kedi kumu kedinizin tuvalet ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılaması için en ideal yöntemdir. Piyasada çeşitli şekillerde kedi kumları bulunur. Hijyenin en iyi şekilde sağlanması ve tuvalet sonrası kokunun ortadan kaldırılması içi kedi kumu bulundurmak en iyisidir. Kedi kumları kokulu oldukları için kediniz tuvaletini yaptıktan sonra ortaya çıkan kötü koku da bu sayede önlenmiş olur. Kedinizin tuvaletini kuma yaptıktan sonra tuvaletini temizlemeniz için küreğe de ayrıca ihtiyacınız olacaktır. 

kapali kedi tuvaleti

Günlük olarak kedinizin kumunu temizlemeniz en sağlıklı olanıdır. Haftalık olarak da komple kumu değiştirmeniz gerekir. Tüm bu hususlara dikkat ederek kedinizin sağlıklı şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesine yardımcı olabilirsiniz. 

Yatak İhtiyacı

Yavru kedinizin ihtiyaçlarından en önemlisi de onun uykusunu rahatça uyuyabileceği ve dinlenebileceği bir yer olmasıdır. Yavru kediler günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Bu açıdan kedinizin huzur içinde uyuyabileceği uygun bir yer olması onu mutlu edecektir. Kedinizin kendini güvende hissedeceği bir alan olarak kedinizin uyuması için rahat ve temiz bir yer olması yeterlidir. Bunun için kedinize özel bir yer minderi ya da alan yapabilirsiniz. 

Tarama Malzemeleri

Özellikle uzun tüylü kedi ırkları için tarama malzemelerinin olması önemlidir. Kedinizin tüylerini tararken yavaş hareketlerle masaj yapar gibi taramanız iyi olacaktır. 

Tırmalama Tahtası

Kediler yapıları gereği tırnaklarını zaman zaman kaşıma ihtiyacı duyarlar. Bunun  için tırnakları ile tırmalama ihtiyaçlarını gidermek için uygun bir yer ararlar. Kedinizin tırmalama ihtiyacını karşılaması için tırmalama tahtası alabilirsiniz. Tırmalama tahtası yoksa kedinizin bu ihtiyacını farklı yerlerde karşılamak durumunda kalacaktır. Örneğin koltukların kumaşları, halılar gibi çeşitli yerleri tırmalayıp zarar verebilirler. Bu açıdan kedinize tırmalama tahtası almanız en doğru olanıdır. 

kedi tirmalama

Kedi Taşıma Çantası

Kedinizi bir yere giderken rahatça taşımak için kedi çantası da önemli ihtiyaçlardan birisidir. Örneğin kedinizi veterinere götürürken ya da gezmeye götürürken kedi çantasına kedinizi koymanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Oyuncaklar

Kediler aktif ve hareketli hayvanlardır. Gün içinde enerjilerini boşaltmak için oyun oynamaktan da çok hoşlanırlar. Kedinizin oyun oynaması için bir takım oyuncaklar alabilirsiniz. Örneğin top gibi. Böylece kediniz fazla enerjisini oyun oynayarak rahatça boşaltabilir. 

Kedi Bakımında Bilinmesi Gereken Püf Noktaları

Yazımızın buraya kadar olan kısmında onun ihtiyacı olan temel malzemeleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bundan sonraki kısımda ise kedi bakımında dikkat edilmesi gerekli olan temel noktaları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Kedi bakımında bilinmesi gereken püf noktaları olarak şunları söyleyebiliriz;

 • Kedilerde yaşana en büyük sorunlardan birisi tüy dökümüdür. Bu sorunun ortadan kalkması için kedinizin tüylerini düzenli aralıklar traş ettirin. Kedilerin tüy dökme zamanı genelde bahar aylarıdır. Bu zamanlarda kediniz sık tüy dökebilir. Kedinizin tiy dökümünü azaltmak için ona yumurta sarısı verebilirsiniz. B vitamini ihtiyacı karşılanan kedilerin tüy dökümü az olacaktır. 
 • Kedinizin tırnaklarını da düzenli aralıklarla kesmeniz önemlidir. Kesmezseniz halı, koltuk gibi yerleri tırnakları ile tırmalayacak ve buralara zarar verebilecektir.
 • Kedinizin güvenli şekilde evin içinde hareket etmesi için evin içinde kırılabilecek türde şeyleri ortada bırakmamaya çalışın. Yavru kediler çok hareketli yapıya sahip oldukları için evin pek çok yerini merakla inceleyecekler ve kurcalayacaklardır. Bu açıdan süs eşyası gibi çeşitli malzemeleri ortadan kaldırmanızda yarar vardır.
 • Kedinizin mama ve su kabı her zaman dolu olsun. Kedinizi sadece kuru mama ile beslemeyin. Bu zamanla kedinizde bağırsak sorunları oluşturabilir. Arada yaş mama, balık, et gibi besinler de verebilirsiniz. İçtikleri suyunda her zaman için temiz olmasına özen gösterin.
 • Kediler tüylerini sık sık yutma gereği duydukları için zaman içinde kusma eğilimi gösterebilirler. Kedilerin kusmalarını kolay hale getirmek için evde çim yetiştirebilirsiniz. Çünkü kediler kolay kusabilmek için ota ihtiyaç duyarlar.
 • Kediler genel olarak yıkanmaktan hoşlanmazlar. Kedilerin kendi kendini temizleme özellikleri vardır. Genelde kendilerini yalayarak bu ihtiyaçlarını giderirler. Ancak yine de arada yıkanma ihtiyacı hissedebilirler. Bunun için kedinizi korkutmadan yıkayın ve yıkama sonrasında kedinizi hemen temiz bir havluyla kurulayın.
 • Kediler oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Örneğin yumağın ipleri ile oynamaktan çok hoşlanırlar. Ancak iplerle oynarken kendilerini boğabilmek ihtimalleri olacağından yalnız başına iple oynarken bırakmamaya dikkat edin.
 • Yavru kedinizi ilk aldığınızda onun sağlığı hakkında kesin bilgi edinmek için içinizin rahat etmesi için veterinere gösterebilirsiniz. İyi bir veteriner kontrolü ile kedinizin iç ve dış parazitleri temizlenebilir. 
 • Kedinizle temas kurmak için onu ensesinden tutabilirsiniz. Örneğin ona mama verme, tüylerini tarama, ilaç verme gibi durumlarda onu elinize almak için ensesinden tutabilirsiniz. Enseden tutma kedinizin canınız çok acıtmayacağı için ideal bir tutuş biçimi olabilir. 
 • Kedi tüyü yutunca sağlığa zararlı olduğu inancı toplumda çok yaygındır. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Kedi tüyü yutmakla kazağın tüylerini yutmak arasında hiçbir fark yoktur. Bu açıdan bu konuda fazla tedirgin olmanız gerek yok. 
 • Zaman içinde kedinle olan bağın kuvvetlenecek ve sen kedinin dilinden kedinde senin dilinden anlayacak. Örneğin yapma dediğinde kedin bunu anlayacak otur dediğinde oturacak. Bunun gibi pek çok talimatları bir süre sonra kedin anlamaya başlayacak.
 • Kediler tuvalet ihtiyaçlarını çok çabuk öğrenirler. Ayrıca bunun için özel bir eğitim vermenize gerek kalmayabilir. Kedinizin tuvaletini yapacağı kap ve kum koymanı yeterli olacaktır. Kısa süre içinde kediniz kedi kabına tuvaletini yapması gerektiğini hızlı bir şekilde öğrenecektir.
 • Kedilerin kızgınlık zamanları 9 ya da 10 aylıkken başlar. 1 hafta kadar bu süre devam eder ve bu süre içinde kediniz çiftleşme isteği yaşayabilir. 
 • Kedinizin beslenmesinde kaliteli mamaları tercih etmeye çalışın. Kalitesiz mamalar hastalık içerebileceğinden kediniz için riskli olabilir. Bu açıdan kaliteli mamalar ile kedinizi beslemeyi ihmal etmeyin. 
 • Gerek kedinizin sağlığı gerekse kendi sağlığınız açısından kedilerinizin aşılarını mutlaka yaptırın. Aşılar kedilerinizi ölümcül hastalıklarla birlikte pek çok bulaşıcı hastalığı önlemede yardımcı olacaktır. Bu bakımdan kedinize mutlaka ama mutlaka aşı yaptırın. Kedinizin rutin aşı kontrollerini mutlaka takip edin.
 • Kediler mekan değiştirmekten pek hoşlanmazlar. Alıştıkları yerden kolay kolay uzaklaşmayı kediler sevmezler. Bu açıdan kedinizi farklı ortamlara götürmemeye çalışın.
 • Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kedinizin temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabileceği mama kabı, su kabı, tuvalet kabı, tasma, tırmalama tahtası gibi ürünleri mutlaka temin edin.
 • Kedilerin mutlu ve huzurlu olduğunu mırlama sesinden anlayabilirsiniz. Mırlama sesi ile ayrıca sadece kediniz değil siz de adını koyamayacağınız bir huzur ve mutluluk yaşarsınız.
 • Kediler sese karşı oldukça duyarlı hayvanlardır. Elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi seslerde ürkebilir ve ortadan kaybolabilirler.
 • Bazı kedi türlerinde bazı hastalıkların ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu açıdan kedinizi evinizde getirmeden önce mutlaka bir veterinere götürün ve bakım yaptırın. 
 • Kedinizin yaşı ilerledikçe bazı hastalıkların görülme ihtimali kedinizde artabilir. Örneğin apandisit, şeker ve böbrek hastalıkları insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da ileriki yaşlarda tehdit edebilir. Erken teşhis edildiğinde kediniz sağlığına kavuşabilir.
 • İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de diş çürüğü yaşanabilir. Kedinizde ani kilo verme yaşanmışsa dişlerinin çürüdüğünün bir göstergesi olabilir. Bu konuda yine iyi bir veterinerden yardım alabilir ve diş çürükleri konusunda kedinize destek olmaya çalışabilirsiniz. 
Cevap bırakın