Muhabbet Kuşu Türleri

0 349

Muhabbet Kuşu Türleri | En Popüler 10 Muhabbet Kuşu Türü

 

Ana vatanı Avustralya olan ve 1850’li yıllardan bu yana insanlar tarafından evcilleştiren muhabbet kuşlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Evcildunyasi.net olarak sizler için derledik. Gelin muhabbet kuşu türlerini beraber inceleyelim. İyi okumalar dileriz.

 

Açık Yeşil – Klasik Muhabbet Kuşu

Adını renginden alan bu muhabbet kuşları, dünya genelinde en fazla bilinen ve beslenen tür olarak belirtilmektedir. Diğer türlere nazaran kimliklerini kaybetmeyen bu kuş türleri, damızlık olarak petshoplarda kullanılarak evcilleştirilmek amacı ile satılmaktadır. Normal şartlarda 10 yıldan fazla yaşayabilen açık yeşil muhabbet kuşları, evcilleştirilmesi ile bu süre 4 ila 8 yıla kadar düşmektedir. Doğal yaşamı dışında ev ortamında yaşayan bu kuşlar; bakım, yalnızlık, stres ve yaşam koşullarından etkilenmesi de ömrünü kısaltan başlıca faktörlerdendir. Bu kuş türünün diğer kuş türlerine nazaran insancıl olması ve daha kolay konuşturabilmesi, en fazla dikkat çeken özelliklerindendir. Ayriyeten daha kolay evcilleştirilerek, üremesi sağlanmaktadır.

muhabbet kuşu türleri

Show – Jumbo Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuş türleri arasında kafa kısmının büyük ve fazla tüylü olması ile bilinmektedir. Ülkemizde olmak üzere birçok ülkede popüler bir şekilde sahiplenilen kuş türlerinden birisi olan show – jumbo muhabbet kuşları, bütün gün neredeyse durmaksızın ses çıkartması ile ünlüdür. Bu nedenle kuş cıvıltısından rahatsız olan kişilerin sahiplenmesi önerilmemektedir. Ancak evinde bir canlılık ve hareketlilik isteyen kişilerce sahiplenen bu kuşlar, insancıl özellik göstermektedir.

Sahibi dışındaki kişileri gördüğünde onları yadırgamaması ve kolay bağlanabilmesi en belirgin özelliklerinden birisidir. Doğal yaşam süresi 15 yıl olan bu kuşlar, evcilleştirilmesi ile 8 – 12 yıl gibi bir süreye düşmektedir. Diğer kuşlara nazaran kelime haznesi geniş olan bu kuşlar, yüzlerce kelimeyi hafızalarına kaydedebilirler. Ayriyeten fazlaca ilgi isteyen bu kuşlar, mecburi şartlar ile gerçekleşen ilgisiz kalmadan dolayı agresif hareketler gösterebilmektedir. Bunu önlemek adına kafesinin içine oyuncak koymanızı öneririz.

Albino Muhabbet Kuşu

Aynı insanlardaki gibi albino özellik gösteren bu kuşlar, gözleri genellikle kırmızı renklidir. Cinsiyet belirlenmesinin zor ve masraflı olması nedeni ile popüler bir şekilde sahiplenilen bir muhabbet kuşu türü olmamasına neden olmaktadır. Her 10 albino kuştan sadece 2’si erkektir. Bu nedenle çiftleştirme olanakları da oldukça zordur. Bu nedenle fiyatları diğer muhabbet kuşlarına göre biraz daha pahalı olmaktadır. Ayriyeten bir deri hastalığı olan albino ile doğmaları neticesinde karşılaşabileceeri her türden sorun nedeni ile yaşamlarını kaybedebilmektedirler. Bu nedenle besleyenlerin fazlaca güneş alan bir ortam yerine kısmı güneş alan bir ortamda beslemesi önerilmektedir. Yaşam süreleri farklılık göstermesine rağmen klasik bir muhabbet kuşu ile yakın ortalama yaşam süresine sahiptir.

Lutino Muhabbet Kuşu

Tüyleri sadece açık sarı renklerden oluşan bir muhabbet kuşu türüdür. Albino muhabbet kuşları gibi tek renge sahip olan bu kuşlar, fark olarak gözleri kırmızı değil siyah renklidir. İnsancıl olan bu kuşların genel bakımı diğer kuşlar gibidir. Ancak diğer kuşlara nazaran iklim koşullarına kolay adapte olabilse de uzun süren soğuk havalarda hayatını kaybedebilmektedirler. Bunun için oda sıcaklığında beslenilmesi önerilmektedir. Ayriyeten rüzgar ve cereyan gibi olumsuz şartlardan da korunulması gerekmektedir. Klasik muhabbet kuşu ile aynı özellikleri gösteren lutino muhabbet kuşları, ortalama aynı yaşam süresine sahiptir. 

Gri Muhabbet Kuşu

Gri ve beyaz tonlarındaki tüyleri ile dikkat çeken bu kuşlar, asil duruşu ile de bilinmektedir. Daha çok güvercinlere benzeyen bu tür, dünya genelinde nesli tükenmekte olan türler arasına girmiştir. Avustralya kökenli muhabbet kuşları içerisinde İngiltere’de görülen bu kuşlar, bir mutasyon neticesinde bu renge kavuşmuşlardır. Mutasyon nedeni ile de bazı farklı yeni kimlikler elde etmişlerdir. Düzenli yemek ve ilgi isteyen bu kuşlar, aksi takdirde fizyolojik ve psikolojik bazı sorunlar yaşamaktadır. Fizyolojik olarak görme sorunu baş gösterebilme ihtimali olan bu kuşların bakımı ve ilgi verilmesi oldukça önemlidir. Doğada da tek başına yaşamayı sevmeyen, toplu halde yaşamayı seven bu kuşların ek olarak fazladan ilgi gösterilmesi gerekmektedir.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Kendisine bakanları adeta mest eden bu kuş türü, kanatlarının gri renkte ve geri kalan vücut kısmının mavi renkli olması nedeni ile bu isimle adlandırılmaktadır. Klasik muhabbet kuşu ile hemen hemen aynı türden özellikleri gösteren bu kuşlar, ortalama 7 yıl evcil olarak yaşayabilmektedir. Belçika’da ortaya çıkan bu tür, Avrupa’da popüler olarak beslenen muhabbet kuş türleri arasında yer almaktadır.

Pakistan (Patagonya) Muhabbet Kuşu

Oldukça çelimsiz ve küçük olması ile dikkat çeken Pakistan cinsi muhabbet kuşları, yaşam ömrü diğer kuşlara nazaran oldukça kısadır. Daha çok petshoplarda uygun fiyatlı olarak verilmesi nedeni ile damızlık olarak üretimi devam etmektedir. Ancak veterinerler ve bu işi yapan kişiler tarafından beslenmesi önerilmemektedir. İlk kez Pakistan’da görülen bu kuş türü, ülkemize Suriye üzerinden getirilmiştir. Bakımının düzenli yapılması ve gerekli ilginin verilmesi ile ömrünün uzun sürmesi sağlanan bu kuşlar, konuşma yeteneği gelişmiştir. Kelime haznesi sınırlı olsa da belirli kelimeleri sürekli tekrar edebilme imkanına sahiptir.

Çekoslavak (Çekoslovak) Muhabbet Kuşu

Klasik muhabbet kuşuna nazaran daha iri ve uzun olan Çekoslavak cinsi bu muhabbet kuşları, gösterişli bir yapıya sahiptirler. Kuyrukları fazlasıyla uzundur ki yetişkin hallerinde yere sürünmektedir. İnsancıl bir kuş türü olan Çekoslavak muhabbet kuşları, evcillerinin ortalama 10 yıl ömrü bulunmaktadır. Düzenli bakım ve ilgi isteyen bu kuşlar, ülkemizde popüler olarak beslenen kuş türleri arasında yer almaktadır.

Payetli Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

İlk kez 1972 yılında Avustralya’da doğal ortamda yaşayan bir tür olarak keşfedilen bu kuşların en büyük özelliği bünyesinde bulunan harelerinin renginin dikkat çekici olmasıdır. Hareleri genellikle açık yeşil tonlarında olmasına karşın geri kalan vücut bölgeleri farklı renklerden oluşabilmektedir. Koleksiyon amaçlı üretilen bu kuşlar, dünya genelinde diğer kuşlara nazaran daha az bulunmaktadır. Petshoplarda bulunması zor olan bu kuşlar daha çok üst kesimden insanlar tarafından beslenmektedir. Ortalama yaşam ömürleri 7 yıl olan bu kuşlar, daha çok Avrupa’da sahiplenilmektedir.

Tepeli Opal Kobatlı Muhabbet Kuşu

Bir mutasyon neticesinde ortaya çıkan bu kuş türü, tepeliklerinin belirginliği ile dikkat çekmektedir. Üreme potansiyeli diğer kuşlara nazaran oldukça fazladır. 1920’li yıllarda Avustralya’da keşfedilen bu kuş türü, dünya genelinde popülerleşememiştir. Daha çok muhabbet kuşu türlerinin sergilendiği yerlerde isim olarak gördüğümüz bu kuşlar için ortalama yaşam süresi belirtilmemiştir. Ayriyeten Avustralya merkezli olarak kaldığından dünya genelinde beslenen bir kuş türü de değildir. Çiftleştirilmesi için de farklı bir folluk sistemi gerektiren bu kuşlar, yetiştirilmesi zor olması nedeni ile yetiştiriciler tarafından da pek fazla tercih edilmemektedir. Bu nedenle nesli tükenmekte olan muhabbet kuş türü olarak da geçmektedir.

Değerli evcildunyasi.net okuyucuları, sizler için derlediğimiz 10 muhabbet kuşunu içeren Muhabbet Kuşu Türleri yazımızı tamamladık. Muhabbet kuşları adına daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan diğer içerikleri okuyabilirsiniz. Unutmayın, sitemizde bulunan her şey hayvanlarımız için..  

Eğer Muhabbet Kuşu Türleri yazımızı beğendiyseniz benzer diğer makalelerimizi de okumak ister misiniz ?

Kaynak: CCBFA

Cevap bırakın