Evde Bakıma Uygun Hayvan Seçenekleri Nelerdir?

0 23

Evde Bakıma Uygun Hayvan Seçenekleri Nelerdir?

Eskisi kadar ev ortamlarında evcil hayvan besleyen yok diyebiliriz. Çünkü ev bireylerinin koşuşturması, hayvanlara yapılan eziyetlere karşı tepki, evde bakamama korkusu, oturdukları evin hayvan bakmaya uygun olmamamı gibi birçok nedenden evde hayvan besleme düşüncesinden kaçınırlar.

Hayvanlar sevimli, masum ve bakıma muhtaç canlılardır. Aynı zamanda iyi bir ev arkadaşı ve stresten uzaklaştıran bir dosttur. Sizi karşılıksız seven, size sadık kalan ve sizden tek beklentisi ilgi ve sevgi olan varlıklardır. Bu sebeple her evde mutlaka beslenebilecek olan bir canlı çeşidi vardır. Bu durumda evde bakıma uygun hayvan seçenekleri nelerdir gelin bir bakalım.

  • Köpek

Evcil hayvan olarak en çok tercih edilenlerden birisi köpeklerdir. Kendilerini besleyen ona sahip çıkan ve sevgisi gösteren ev sahiplerine sonsuz fedakar ve sadık olan bir canlıdır. Sizi ruh halinizi hisseden, size her anınızda destek olmaya çalışan, elinden gelenden fazla bir şekilde sizi koruyan köpeklerin ev arkadaşlıkları, sonsuz dostlukları hafife alınamayacak kadar değerli ve gerçektir.

  • Kedi

Kediler sevimlilik kategorisinde baş sıralarda yer alan hayvanlardandır. Ev içerisinde ufak tefek yaramazlıkları, sizden ilgi istediğini belli eden tavırları, o şirin suratı ile gözünüzün içine bakışları, onu okşadığınızda çıkardığı mırlaması ile mükemmel bir hayvandır. Sizin sevginize layık olmak için gösterdiği gayret dikkatlerden kaçmaz. Özellikle yavru kedilerin o dayanılmaz sevimliliğini de unutmamak gerekir.

  • Hamster

Şirinlik sırasında yerini kedi ve köpekten sonra alan bir hayvandır. Çok eski dönemlerden itibaren laboratuvarlarda deney hayvanı olarak kullanıldığı bilinen bu şirin masum hayvanların eziyet gördüğü bilinen bir gerçektir. Hâlbuki hamster ufak ama çok şirin bir canlıdır. Sizi ufak yaramazlıkları ve haylazlıkları ile çok Çabuk neşelendirebilir. Bakımı da kolaydır. Çok zor hastalanır.

  • Balık

Bakımı ve ev ortamına verdiği zararları değerlendirmek açısından beslenebilecek olan en sade hayvan çeşididir. Ancak su içerisinde yüzmesi, size şaşkın bakışları sizi sakinleştirir. Su içinde başka arkadaşları ile birbirlerini o-kovalamaları, yemleme zamanı suyun üzerine çıkmaları gibi bazı hareketleri sizi neşelendirir. Ayrıca akvaryum izlemenin insanlar üzerinde sakinleştirici ve hipnoz edici bir özelliği olduğunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  • Papağan

Ev içerisinde size cevap veren sizinle konuşan bir canlı istiyor iseniz papağan tam size göredir. İri kıyım gövdeleri, kucak dolduran sarılmaları, size verdiği cevapları, gülümseten yaramazlıkları ve o muhteşem renk geçişli görünüşleri ile sizin de hayatınıza renk katacaktır. Tabi sürekli söylenenleri tekrarlayan gevezeliğini de unutmayalım.

  • Muhabbet kuşu

Papağanların ufak boylu akrabaları olan muhabbet kuşları çok sevilen ve en çok evde beslenen hayvan grubuna girmektedir. Papağan çok geveze olur onun gevezeliğini istemem derseniz muhabbet kuşu adı gibi gerçekten muhabbet arkadaşıdır. Tabi muhabbet edebilecek kıvama gelmesi için çok ilgi ve uğraş istemektedir. Ancak sonrasında verilen emeklerin hakkını veren bir ev üyesi olarak hayatınıza girecektir.

  • Tavşan

Ponpon kuyrukları ve oradan oraya zıplamaları ile çok şirin olan tavşanlar bahçeli evi olanlar için daha uygun olan bir dense de evde de beslenebilir. Sevimli görünüşü, durmayan dudak kıpırdamaları, iki uzun dişi, pofuduk kuyruğu göründüğü gibi zararsız bir hayvandır. Evde çocuklar ile güne içinde olabilir.

  • Kaplumbağa

Evde hayvan beslemek istiyorsunuz ama çok fazla hareketli ve iş çıkartmasın diyorsanız kaplumbağa alın. Kaplumbağalar kara kaplumbağası ve su kaplumbağası olarak 2 farklı aileden gelmektedir. Her ikisi de ev için uygun olsa da genel olarak evde beslemek için su kaplumbağası tercih edilmektedir.

  • Yılan

Sevimlilikten değil de daha vahşi bir hayvan görünüşünde olan canlıyı beslemek isteyenler için zehirsiz olan yılanları önerebiliriz. Tabi evcil hayvan sahiplenmenizi sağlayan profesyoneller petshoplardan almalısınız. Yılanlar uzun süre yaşayan, uzun ömürlü olan, bakımı kolay ve beslenme aralığı uzun olan bir hayvan olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Cevap bırakın