Evde Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0 13


Birçok kimse evinde bir cana, bir nefese, bir evcil canlı beslemeye çok heveslidir. Pek çok kimsenin de ilk tercihi çoğu zaman kedi ve köpek olmaktadır. Biz bu yazımızda evde köpek beslerken nelere dikkat etmeliyiz konusunu işleyeceğiz.

Evde köpek beslemenin yer yer eğlenceli ve sıkıntılı noktaları vardır. Eğlenceli kısmı örneğin yere bir şeyler döküldüğünde asla eğilip almanıza gerek yok, köpeğiniz elektrikli süpürge edasıyla hemen silip süpürecektir. Hatta havada vızıldayan sinekleri de yiyerek sizi düşman işgaline karşı bir güzel savunurlar.

Yaşam alanınız içinde bir köpek beslemek bazı durumlarda zorlaşabilir. Fakat bilinçli köpek sahibinin çok da zorluk çekmeyeceği aşikardır. Eğer köpek altıncı aydan önce ev ortamına getirildiyse, gece viyaklamaları, annenin kalp atışını hissederek uyuyamama gibi durumlar köpek sahibini, hele ki bir apartman ortamında yaşıyorsa baya bir sıkıntıya sokacaktır. Köpek sadece evcil bir hayvan değil ömrünün sonuna kadar sizinle yaşayan ve asla büyüyemeyen bir çocuktur. Köpek her zaman lider olmak ister, her zaman kendi istediğine ulaşmak ister. Köpeğin ihtiyacı giderilirken ona sizden üstün olmadığını yer yer anlatacak, ikiniz arasında bir iletişim kaynağı bulmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Köpeğinizi belirli bir yaşı geçirdikten sonra sahiplendiyseniz işler biraz daha zorlaşıyor. Sizden önceki ailesinin kurduğu düzeni bırakıp sizin düzeninize alışma evresinde köpeğiniz bir hayli zorlanacaktır. Bu aşamada bazı kurallarınızı çok olmasa da esnetebilir size alıştıktan sonra asıl getirmek istediğiniz düzeni oluşturabilirsiniz. Buna örnek olarak gezdirme saatleri, yemek saatleri, eve gelen misafirlerinize karşı tutumları, gece havlamalarını verebiliriz. Bu sorunlar en başta ya da sonraki aşamalarda çok olmamak şartı ile esnetilebilir kurallardır. Fakat köpeğinizin tüy dökme sorununu en başında belirli bir düzenlemeye ve temizleme saatine kendinizi alıştırmanız gerekmektedir. Haftada bir iki temizlenen halı ve koltuklar tüy dökme sorununu da ortadan kaldıracak ve köpeğiniz yuvarlanırken sizin de tek düşünceniz ne kadar eğlendiğiniz olacaktır.

İşler planlandığı gibi yürüdüğü sürece köpeğiniz mutlu, huzurlu bir yuvaya siz de ömrü boyunca size canı gönülden eşlik edecek bir can dostuna sahip olacaksınız.

Cevap bırakın