Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

0 157

Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

Gitgide küçülen aile yaşantıları ile yalnızlaştığınızı mı hissediyorsunuz! Ya da çocuklarınız kendilerine evcil bir arkadaş mı edinmek istiyor! Bazen anlık kararlarla aldığınız hayvanların çokta size göre olmadığını sonradan anlıyorsunuz. Bakımı kolay olmadığını anladığınızda hayal kırıklığına uğramamak için evde beslenebilecek evcil hayvanlar araştırması yapmakta fayda var. Evde beslenebilecek evcil hayvan araştırması yaparken bir liste oluşturun ve şu soruları sorun. Sahipleneceğiniz hayvandan ne bekliyorsunuz? Eviniz yeni gelen evcil hayvana göre uygun mu? Hayvanın bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip misiniz? Evcil hayvan bakımı için gerekli bütçeniz var mı? Evde olmadığınız sürelerde hayvan kendini idame ettirebilecek mi? Seyahate gitmek durumda olduğunuzda hayvanı bırakacağınız bir yer var mı? Bu gibi soruları evcil hayvan beslemeye karar vermeden önce içtenlikle cevaplamanızı tavsiye ediyoruz.

Evde beslenebilecek evcil hayvanları sıralamak gerekirse sizler için küçük bir liste yaptık.

Kuş

Evde beslenebilecek evcil hayvanlar arasında en uygunu diyebiliriz. Hem sesi ile varlığını size hissettirecek hem de bakımı ile sizi yormayacaktır. Özellikle muhabbet kuşları biçilmiş kaftandır. Konuşma kabiliyetleri sınırlı da olsa söyleyeceği birkaç şirin söz sizi keyiflendirecektir. Kuş beslemek için kafes, suluk, yemlik gibi temel ihtiyaçları almanız yeterli olacaktır. Bakımı için günlük suyunu değiştirip hafta da bir yem kaplarını doldurmanız yeterli olacaktır. Bu arada yine hafta da bir kafesini temizlemeyi unutmayın. Kısa tatillerde bırakacak kimse bulamasanız da ideal ölçüde yem ve su miktarını ayarlarsanız bakıcı aramak zorunda da kalmazsınız.

Balık

Çocukken pek çoğunuzun illaki bir balığı olmuştur. İster küçük akvaryum olsun ister büyük olsun balıkların bakımları devamlılık ister. Diğer evde beslenebilen evcil hayvanlar arasından nispeten daha kolay gibi gözükse de onun da zorlukları vardır. Her gün bir öğün düzenli yem verilmelidir. Ne çok az ne çok fazla olmamalıdır. Yem yerken doyup doymadıklarını bilmezler. Çok verilen yemler balıkların çatlamasına sebep olurken az verilen yemlerde balıkların hastalanmasına sebep olur. Bu sebepten balığın bilindik ölçüsüne göre beslenmelidir. Tüm bunların yanında 10 günde bir akvaryumun suyu temiz su ile değiştirilmelidir. Su değiştirilirken temiz su birden bire değil kademeli olarak akvaryuma aktarılmalıdır. Su ısısı önceki su ile aynı ölçüye getirilmelidir. Su filtreleri 6 ayda bir değişmeli akvaryum suyunun temizliğine dikkat edilmelidir.

Kedi

İllaki dişe dokunur ele tutulur bir hayvan beslemek istiyorum derseniz kedi güzel bir tercih olur. Köpeklerin aksine tuvalet eğitimi gerektirmeyen kediler temizlik konusunda üzmez. Yapıları gereği kendilerini temizleyen kediler ev ortamında da temizliğe hassasiyet gösterirler. Uzun süre olmasa da gün içerisinde tek başlarına kalabilirler. Mamalarını karnı acıktıklarında yemeye kendileri karar verirler. Otomatik sayaçlı bir mama kabı bu iş için en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Köpek

İnsanoğlunun en sadık dostları köpekler. Tabi ki böyle bir yazıda köpekleri es geçme olmazdı. Evde beslenebilen evcil hayvanlar arasında en çok tercih edileni diyebiliriz. Köpeklerin evde bakımlarının olup olmayacağı veya ne kadar sürebileceği köpeğin cinsi ile alakalıdır. Yavru köpeklerin bakımları iri köpeklere göre daha pratiktir. Sahiplendiniz köpeği yaz, kış günde bir kere tuvaletini yapmaları için dışarı çıkarmalısınız. Tuvalet bittikten sonra eve sokmak için temizleme adımlarını atlamamalısınız. Periyodik veteriner kontrollerini yaptırmanız ve buna bütçe ayırmanız gerekli. Böyle bir rutin sizin tarafınızdan yapılabilecek mi? Bu tempoya ayak uydurabilecek misiniz? Köpek sahiplenmeden önce bu sorulara net cevaplar vermeniz lazım. Yoksa barınaklar sahiplenip terkedilmiş köpeklerle dolu.

Hamster

Fare türlerinden biri olan hamster kuş gibi bakımı kolay ve kedi gibi tensel temas kurabileceğiniz hayvanlardandır. Evde beslenebilecek evcil hayvan arayışında kuş mu kedi mi diye ikileme girdiyseniz hamster her iki ihtiyaca da cevap verecektir. Kuşlar gibi yemlerini ve sularını günlük değiştirmek yeterli olacaktır. Ayrıca zamanını geçirebileceği bir kafes ve içinde döner tekerleği ile canı sıkılmayacaktır. Ortalama ömürleri 2-3 yıl kadar olan hamsterlar geceleri gündüzlere göre daha aktiftirler. Hamsterlar küçük ve sevimli görünümleri ile çocuklar için de ideal bir arkadaş olabilirler. Ancak bir hamster almaya karar verdiyseniz yavruyken almaya özen gösterin. Hamsterların ısırma alışkanlıkları vardır. Eğer yavruyken bu alışkanlıkları eğitilmemişse büyüdüğünde zorlanabilirsiniz. Hamsterları sürekli elinize alarak evcilleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kaplumbağa

Yine evde beslenebilecek evcil hayvanlar arasında en zahmetsizi kaplumbağalar. Balıklar kadar olmasa da daha küçük bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Günlük yem verilme ile beslenirler. Suları haftalık değiştirilmeli ve kaplumbağaların sırtları minik bir fırça ile temizlenmelidir. Tüm bakım işlemleri bu kadar az ve kolaydır.

Tavşanlar

Evde beslenebilecek evcil hayvanlar arasında kolaylık olarak listeye girebilecek diğer bir hayvan da tavşandır. Tavşanlar bir kedi boyutuna kadar gelebilecekleri unutulmamalıdır. Gelebileceği bu boyutlar göz önünde bulundurularak ebatlarının dört katı kadar büyüklükte bir kafes alınmalıdır. Tavşanların beslenmeleri diğer evcil hayvanlardan biraz daha farklıdır. Tavşanlar için özel mamalar üretilmiş olsa da onlar ek olarak taze sebzeye ihtiyaç duyarlar. Bilindiği üzere havuç temel besin maddeleridir. Mama veriyor da olsanız havuç, marul, salatalık gibi sebzeleri beslenme rutinine dahil etmelisiniz. Ayrıca tavşanların evdeki eşyaları kemirebilme özelliği olduğunu unutmayın. Eve tavşan almaya karar verdiyseniz gözetim altında serbest zaman geçirmesine dikkat edin.

 

Cevap bırakın