Himalayan Kedisi

0 44

Himalayan Kedisi Tarihi

Himalayan, Siyam kedisine benzeyen bir İran asıllı kedi türüdür. Ana ırkları olan Fars ve Siyam’ın aksine, Himalayan kedisi, renk noktaları ve mavi gözleri bir araya getirmek için Persleri Siyam ile eşleştirerek geliştirilen insan yapımı bir ırktır. 1931’de yetiştiriciler, başlangıçta sadece renk noktası geninin nasıl aktarıldığını anlamak için çalışmaya başladılar. Kedi yetiştiricileri yıllarca seçici üreme yoluyla Siyam’ın karakteristik renk noktalarına sahip uzun tüylü kediler geliştirdi. Ancak Siyam artık Himalayan üreme programının bir parçası değil. Bugün Himalayan kedisi, en popüler safkan kedilerden biridir.

Kişilik

İran kedisi gibi Himalayan da sevimli, uysal ve sessizdir. Kucakta oturabileceği, üstün niteliklerini bilenler tarafından sevilebileceği, tüylerinin nazikçe taranabileceği ve onu etrafında koşturacak çocuklarla oyunlar oynayabileceği herhangi bir eve güzel bir ekleme olabilir. Himalayanlar sevecendir, ancak oldukça seçicidirler.

Dikkatlerini aile üyelerine ve kendilerini rahat hissettikleri birkaç misafire odaklarlar. Himalayan kedisi, günden güne çok az değişiklikle sakin bir habitatı tercih eden sakin bir kedidir. Himalayanlar, mütevazi gereksinimlerini kocaman, etkileyici gözlerle ve nazik, hoş ve sakin bir sesle size anlatabilir. Ayrıca Himalayanlar, perdelerinize tırmanacak, mutfak dolaplarınıza atlayacak veya buzdolabınızın üstüne tüneyecek türden bir kedi değildir. Ev yaşamını yerde veya mobilyalarda sürdürmekten oldukça memnun olacak bir kedi türüdür. Siz işte veya evde meşgul olduğunuzda, siz onu sevene ve ilgi gösterene veya bunlar için zamanınız olana kadar, Himalayan bir sandalyede, kanepede, yatağında veya yerde mutlu bir şekilde bekleyecektir.

Sağlık

Hem safkan hem de karma cins kedilerin kalıtsal olabilecek farklı sağlık sorunları vardır. Himalayan kedisi, güzelliğine ve tatlılığına rağmen, çoğu yüz yapılarıyla ilgili olan bir dizi sağlık sorununa karşı hassastır:

  • Dar burun delikleri nefes almada güçlüklere veya gürültülü nefes almaya neden olur.
  • Diş maloklüzyonları, dişlerin birbirine tam olarak oturmaması durumudur.
  • Kiraz gözü, entropion ve ilerleyici retinal atrofi, göz rahatsızlıklarına örnektir.
  • Kedilerde sinir sistemi bozukluğu, kedi hiperestezi sendromu olarak bilinir.
  • Isıya duyarlılık.
  • Polikistik böbrek hastalığı.
  • Mantar hastalığına yatkınlık.

Bakım

Bir Himalayan kedisine bakmanın en kritik yönü, günlük bakım gereksinimidir. O uzun ve sevimli kürkü kendini temiz tutmaz. Her gün yumuşak ama tam olarak taranmalı ve ayda en az bir kez banyo yaptırılmalıdır.

Düşünülmesi gereken başka bir şey de tuvalettir. Bir Himalayan’ın, kendisi ve tuvaleti kusursuz bir şekilde temiz tutulmazsa, kumunu kullanmayı bırakmaya çoğu kedi türünden daha yatkındır.

Göz altı lekelerini önlemek için gözlerin köşelerini her gün yıkamalısınız. Dişlerini fırçalayarak periodontal hastalıktan kaçınılabilirsiniz. Günlük ağız hijyeni idealdir, ancak haftada bir fırçalamak hiçbir şey yapmamaktan elbette daha iyidir.

Bir Himalayan kedisi yalnızca kapalı alanda yaşayan bir kedi olarak tutulmalıdır. Bu akıllıca bir seçenek olacaktır. Himalayan, sokağa alışabilecek bir kedi türü değil. Bu yüzden diğer kedilere, köpeklere ve kedilerin dışarı çıktıklarında karşılaştıkları diğer tehditlere karşı mücadele edemez. Dışarıya çıkan Himalayan kedileri, kaçırılma ve çalınma riskiyle de her zaman karşı karşıyadır.

Boyut

Himalayan kedisi ortalama büyüklükte bir kedi türüdür. Himalayanlar genellikle 3 ila 5.5 kilo ağırlığındadır.

Gövde

Orantılı olarak, sağlam ve çok yönlü bir gövdesi vardır. Himalayan kedisi için boyutlar orta ila büyük arasında değişir. Göğüs derin, omuzlar eşit hacimli, ayrıca kısa ve çok yuvarlak bir karın olmalıdır. Kemikleşme ise sağlam ve orantılı olmalıdır. Kaslar sağlam ve iyi gelişmiştir ve aşırı derecede obez olmaya yatkınlıkları yoktur değildirler.

Kafa

Geniş enli, yuvarlak ve düzgündür. Orta ila büyük boy fakat bedene orantılı olmalıdır. Çeneler, ideal diş oklüzyonu ile sağlam ve geniştir. Dolgun ve belirgin yanaklar idealdir. Genel olarak, hoş bir ifadesi vardır. Yüze tam oturan güçlü, sağlam, iyi gelişmiş çene. Açık burun delikleri ile burun geniş olduğu kadar uzundur. Boyun kısa, sağlam ve kaslıdır.

Kulaklar

Himalayan kedisi için kulaklar küçük  ve yuvarlak uçlu olmalıdır. Ayrıca kafatasının şekline göre birbirinden uzak ve konturludur.

Gözler

Büyük, dolgun ve yuvarlak. Yüze hoş bir ifade vermek için düz ve geniş bir aralıkta ayarlanmış gibidir. Göz rengi boyut ve şekil kadar önemlidir. Açık ila orta mavi yaygındır, ancak koyu mavi daha iyi görünebilir.

Patiler ve Bacaklar

Büyük kemikler ve iyi gelişmiş kas yapısı bacakları karakterize eder. Önden bakıldığı zaman, ön bacaklar kısa ve göğüs genişliğinden düz olmalıdır. Bacaklar arkadan bakıldığında düz olmalıdır. Ayaklar yuvarlak ve büyüktür.

Kuyruk

Kısa ve düz. Vücudun uzunluğu ile orantılı olmalıdır.

Renk

Himalayan kedisi için açık renk daha çok görülür. Yaşlı kedilerin kürklerinde daha koyu bölgeler bulunur. Kedinin temel rengi kulakları, bacakları, ayakları, kuyruğu ve maskesini içeren noktalarda görülür.

Diğer Evcil Hayvanlar ve Çocuklar ile Uyumu

Himalayanlar, yaramaz çocukları ve köpekleri olan bir aile için ideal bir seçim olmasa da, sakin bir çocuğun dikkatinin odak noktası olmaktan veya onları kovalamayan ya da onları endişelendirmeyen güzel bir köpeğe sürtünmekten çekinmezler.

 

Diğer Kedi Irkları ile ilgili makalelerimizi okumak isterseniz;
https://www.evcildunyasi.net/kedi-dunyasi/kedi-irklari/

Kaynak: CFA

Cevap bırakın