Kedi Göz Hastalıkları Nelerdir?

0 4

Kedi göz hastalıkları sıklıkla merak edilir. Kedi dostlarımızı genellikle temiz ve sevimli olmalarıyla biliyoruz. Ayrıca güçlü bir vücuda sahip olan kediler çok aktif ve enerjik olurlar. Bu güçlü vücutlarındaki en hassas organları ise mideleri ile gözleridir. Bu nedenle kedi beslerken verilen mamanın kaliteli ve taze olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bir takım mide rahatsızlıkları görülebilir. Bir diğer hassas organ olan gözler için de aynı durum geçerlidir.

Kedilerin gözlerine birisi ince bir zar olmak üzere üç tane göz zarı vardır. Kedi beslemede göz bakımı oldukça önemlidir. Kedilerin gözlerinin düzenli olarak temizlenmesi ve periyodik olarak kontrole götürülmesi gerekir. Göz bakımı ihmal edilirse kedilerin gözlerinde birtakım hastalıklar oluşabilir. Bu yazımızda kedilerin gözlerinde en çok görülen göz hastalıklarını listeledik. İşte detaylar!

Kedi Göz Hastalıkları

kedi göz hastalıkları

Çeşitli sebeplerle kedilerde en çok görülen kedi göz hastalıkları şu şekildedir:

1. Konjonktivit

Üst solunum yolu hastalıklarına bağlantılı olan konjonktivit hastalığı, halk arasında pembe göz hastalığı olarak da bilinir. Bakteri veya virüs kaynaklı olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. En belirgin belirtileri ise gözlerde akıntı ve kızarıklık olmasıdır. Solunum yolu kaynaklı bir hastalık olduğu için hapşırma ve öksürme de görülebilir. Bu hastalığın tedavisi için mutlaka veteriner hekime gidilmelidir. Konjonktivit hastalığının tedavisinde merhem vb. antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

2. İrritasyon

Kedi göz hastalıkları arasında yer alır. Kedilerde en çok görülen göz hastalıklarından biri de irritasyon hastalığıdır. Alerjik bir hastalık olarak düşünülebilir. Gözlerde yanma ve kaşıntıya sebebiyet verir. Bu nedenle de kedilerin sürekli gözlerini ovmasına ve gözlerinin sulanmasına sebep olur. Bu hastalığa genellikle rahatsız edici ve ağır kokular yol açabilir.

Örneğin; sigara dumanı, kimyasallar ve bazı parfümler bu hastalığı tetikler. Ayrıca çok tozlu ortamlar da hastalığın sebepleri arasında yer alır. Bu hastalığın tedavisinde göz temizleyici solüsyon kullanmak yeterli olur. Yine de belirtileri diğer pek çok hastalık ile benzeyen irritasyon hastalığının doğru teşhis edilmesi gerekir. Teşhis edildikten sonra en doğru şekilde tedaviye devam edilebilir.

kedi göz hastalıkları

3. Korneal Ülserler

Kedilerde görülen en ciddi göz hastalıklardan biri olan korneal ülser hastalığının birkaç nedeni vardır. Gözde zedelenme veya kuruluk olması sebebiyle bu hastalık olabilir. Fizyolojik bozukluklar da bu hastalığa neden olabilir. Korneal ülser belirtileri ise gözlerde ağrı ve bulanık görme şeklinde olur. Bu hastalığa yakalanan kediler gözlerini daha çok ovar ve ağrı nedeniyle gözlerini kısar.

Ayrıca gözlerde kızarıklık ve akıntı da gözlemlenir. İlk aşamalarda merhem veya damla ile kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak ileri aşamalarda tedavi için ameliyat gereklidir. Tıbbi yardım alındığı sürece tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir. Tedavi edilmediği durumlarda kalıcı olarak körlük ve şekil bozukluğu gibi ciddi sonuçları olabilir.

4. Glokom

Kedi göz hastalıkları arasında en yaygın olanlardan biridir. Glokom, kedilerde görülen bir tür tansiyon hastalığıdır. Gözde fazla biriken sıvılar nedeniyle aşırı basınç, yani göz tansiyonu oluşması olarak ifade edilebilir. Glokoma bazı fizyolojik bozukluklar, gözün enfeksiyon kapması ve iltihaplanması, göz travması ve tümörler neden oluyor.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da göz ovma, kısma, akıntı ve kızarıklık gibi belirtiler görülüyor. Ayrıca glokom hastası olan kediler, insanlardan uzak durmaya ve acıdan dolayı miyavlamaya başlar. İleri seviye glokomda göz bebeğinde şişme de meydana gelir. Ne kadar erken teşhis ve tedavi gerçekleşirse kedinin göz sağlığı için o kadar iyi olur.

Bu nedenle fark edildiği anda bir veteriner hekime gidilmelidir. Müdahale ile göz içerisindeki fazla sıvı boşaltılmadır. İleri seviye glokom da ise düzenli olarak tedavi sürecine devam edilmesi gerekir. Glokom hastalığının en son ve ciddi evresinde tedavi için gözün alınması gerekebilir.

5. Katarakt

Kedi göz hastalıkları arasında yaygındır. Gözde görüş kaybına sebep olan bir diğer hastalık olan kataraktın birkaç nedeni vardır. Yaşlılık, şeker hastalığı ve iltihaplanma nedeniyle olabilir. Ayrıca yüksek radyasyona maruz kalma, kimyasalla temas etme ya da elektrik çarpması gibi dış etkenler de bu hastalığa sebebiyet verebilir. Katarakt olan kedilerin gözlerinde sisli ve bulanık bir görünüm olur.

Bu hastalık kedilerin günlük hayatını ciddi oranda etkiler. Kedilerin görme yetilerini kaybetmelerine ve sürekli bir şeylere çarpmasına neden olur. Şeker hastalığı kaynaklı katarakt olan kedilerde ise iştahsızlık, aşırı susuzluk, sık idrar yapma ve zayıflama görülür. Bu hastalığının tedavisi için veteriner hekime gidilmelidir. Ameliyat ile tedavi edilmesi mümkündür.

6. Keratit

Kedi göz hastalıkları arasında keratit de var. Kedilerde görülen göz hastalıklarından biri olan keratitin sebebi korneanın iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmediği takdirde körlüğe sebep olabilecek bir hastalıktır. Bazı zararlı bakteriler ve virüsler nedeniyle korneada iltihaplanma görülebilir. Bu zararlı organizmaların yok edilmesi için dikkatli bir tedavi planı izlenmelidir. Keratit hastalığının tedavisi, uygun ilaçlar ile yapılabilir.

7. Blefarit

Kedi göz hastalıkları

Göz kapağının iltihaplanması nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Farklı etkenler nedeniyle meydana gelebilir. Tümör, alerji ve enfeksiyon bu etkenlerden bazılarıdır. Hastalığa sebep olan etkene göre uygulanan tedavi değişir. Ayrıca hastalığın seviyesine göre basit bir müdahale yapılabileceği gibi cerrahi müdahalede de yapılabilir. Temel olarak hastalığa sebep olan etken yok edilmeye çalışılır.

8. Göz Travmaları

Her canlı gibi kediler için de gözler oldukça hassas bir organdır. Bu nedenle gözleri darbelerden ve zararlı etkenlerden korumak gerekir. Ancak bazı durumlarda kaza sonucu gözler darbe alabilir. Bu durum göz travmasına sebebiyet verebilir. Ciddi bir darbe alınırsa gözlerde akıntı, ağrı ve kaşıntı olur. Bu nedenle kedilerin gözlerini daha çok ovaladıkları görülür. Genellikle göz travmalarının tedavisinde merhem veya damla yeterli olur. Ancak daha ciddi bir travma yaşanması durumunda tedavi zorlaşabilir.

9. Ani Başlangıçlı Körlük

Kedi göz hastalıkları listemiz devam ediyor. En endişe verici kedi hastalıklarından biri de ani başlayan körlüktür. Bu hastalıkta görme yetisini kaybeden kediler, yönlerini bulmakta zorlanır. Bu nedenle ne yapacağını bilememe veya nesnelere çarpma durumları gözlenebilir. Bu hastalığın birkaç nedeni vardır. Beyne görsel bilgi taşıyan optik sinirlerin hasar görmesi veya iltihaplanması durumunda meydana gelebilir.

Yüksek tansiyon nedeniyle göz arkasında bulunan damarlarda zedelenme sonucu kan sızdırma oluşabilir. Bu durum retinaya baskı yapar ve görme bozukluğuna sebep olur. Beyin sağlığı, göz sağlığını doğrudan etkiler. Bu yüzden beyin hastalıkları da ani körlüğe sebep olabilir. Retinada dejenerasyon meydana gelmesi ile de bu hastalık görülebilir. Ani başlangıçlı körlük tedavisinin birkaç aşaması vardır. Hastalığının nedeni belirlendikten sonra ona göre tedavi yapılır.

10. Gözyaşı Kanalı Hastalıkları

Naso-lakrimal kanalın hasar görmesi durumunda gözlerde aşırı sulanma sorunu olabilir. Bu hasara iltihap ve enfeksiyon gibi etkenler sebep olabilir. Ayrıca şekil bozuklukları ve genetikten de kaynaklanabilir. Örneğin, kısa ve minik burunlu kedilerde bu hastalığın görülme ihtimali daha yüksektir.

Bu hastalığın tedavisinde hastalığın etkenine göre bir süreç izlenir. İlaçla tedavi edilebileceği gibi cerrahi müdahale de gerekebilir. Enfeksiyon ve iltihaplanma kaynaklı hastalığı önlemek için göz kedilerin göz bakımı ihmal edilmemelidir. Her gün göz çevresini nemli bir bezle silerek hem çeşitli göz hastalıklarından hem de birtakım cilt hastalıklarından kedileri korumak mümkün olur. Ayrıca periyodik sağlık kontrollerine de özen gösterilmelidir.

Cevap bırakın