7 Maddede Siyah Köpek Irkları

0 14

Siyah köpek ırkları birçok insan tarafından merak edilir. Siyah tüylere sahip olan köpek ırklarının gizemli, asil ve bazı zamanlarda ise ürkütücü bir görünüşü olur. Bu görünüşleri ile insanların ilgisi çeken siyah köpek ırkları pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Köpek ırkları arasında en çok görülen tüy renklerinden biri siyahtır. Köpek seçerken öncelikle dikkat edilmesi gerekenler köpeğin karakteri, boyutu ve bakımı gibi detaylardır. Bu detayların ardından köpek seçerken renge de dikkat edilebilir. Yine de rengi fark etmeden her bir köpeğin insanlar için ebedi dost ve koruyucu olduğunu unutmamak gerekir. Bu yazımızda siyah köpek ırklarından bazılarına yer verdik. İşte detaylar!

Siyah Köpek Irkları

Siyah köpek ırkları

Asırlardır insanlar ile etkileşim halinde olan ve bir dost kabul edilen köpeklerin tüylerinin rengi farklılık gösterir. Siyah, köpeklerin tüylerinin aldığı renklerden biridir. Siyah köpek ırkları ile ilgili detaylar şu şekildedir:

1.Alman Kurdu

Adından da anlaşılacağı üzere Almanya kökenli olan Alman Kurdu, hayvan severler tarafından Alman Çoban Köpeği olarak da bilinir. Böyle bilinmesinin sebebi ise ilk fark edildiği yıllarda sürülerde çobanlara yardım etmeleridir. Büyük ve kaslı boyutlarının da bir getirisi olarak yüksek özgüvenleri vardır. En zeki köpek ırklarından biri olan Alman Kurdunun eğitilmesi de kolaydır. Eğitimde öğretilmek istenen komutları kısa sürede kavradıkları görülür.

Ayrıca görev ve sorumluluk bilincine sahip olan cesur köpeklerdir. Güçlü sezgileri ve işitme duyuları ile de bu köpekler, mükemmel bir polis köpeği veya arama kurtarma köpeği olurlar. Alman Kurtları, sahiplerine çok sadık olurlar. Bu nedenle korumacı davranışlar sergilerler. Genelde soğuk bir görünümleri vardır ama içleri ailelerine karşı sevgi doludur. Alman Kurdu, oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı çok sever. Ayrıca daha arkadaş canlısı olması için sosyalleşmesine izin vermek gerekir.

2. Boxer

Adı nedeniyle yanılgıya düşmek mümkün olsa da Boxer köpek ırkının kökeni Almanya’dır. Büyük boyutlu köpekler arasında yer alan Boxer köpek ırkının yüzü orta boyutludur. Yüzünü tamamlayan büyük sevimli kulakları vardır. Bu nedenle kendilerine has karakteristik bir görünüşleri mevcuttur. Genellikle farklı renklerde tüyleri vardır ama tamamen siyah tüylere sahip olan Boxer köpek ırkı da bulunur.

Güçlü bir fiziğe sahip olan bu köpek ırkının sahibi ile olan bağı çok kuvvetlidir. Sahipleri için sadık bir arkadaş ve güçlü bir koruyucu olurlar. Çoğu köpek türüne göre geç yetişkin olurlar. Üç yaşında yetişkin kabul edilen Boxer köpek ırkının aktif ve oyuncu bir doğaları bulunur. Sahipleri ile oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı çok severler. Bu yüzden yalnız kalmayı çok sevmezler. Sosyalleşmeleri çok önemlidir. Sahiplerine çok sadık olan Boxer köpek ırkının yüksek bir zekası vardır ve eğitilmesi kolaydır.

3. Labrador Retriever

Siyah köpek ırkları

Siyah köpek ırkları arasında yer alır. Günümüzde en popüler köpek türlerinden biri olan Labrador Retriever köpek ırkının kökeni Kanada’dır. Sahibine çok düşkün olan bir köpek cinsidir. Bu nedenle sahibini memnun etmek için çeşitli şeyler yapmayı çok severler. Yüksek zekaya sahip meraklı kaşiflerdir. Yavruyken doğru şekilde eğitilirse mükemmel sonuçlar alınabilir.

Su geçirmeyen bir tüy yapısına sahip olan Labrador Retriever köpek ırkının su ile derin bir bağı vardır. Ayaklarının da diğer köpeklerden farklı bir şekilde perdeli bir yapısının olduğu düşünülürse su için yaratıldıkları söylenebilir. Yüzmede çok iyidirler. Atletik ve güçlü bir fiziği olan Labrador Retriever cinsi köpekler koşmayı da çok sever.

Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Öyle ki çeşitli örnekler üzerinden yapılan testlerde kanser hücrelerinin bile kokusunu aldıkları tespit edilmiştir. İşitme duyuları da onları arama kurtarma ekiplerinin vazgeçilmezi yapar. Ayrıca yüksek zekaları, uyumlu ve sevecen doğaları ile rehber köpeği olabilirler.

4. İtalyan Tazısı

Siyak köpek ırkları listesindedir. İtalya kökenli olan İtalyan tazılarının milattan öncesine dayanan bir soyu olduğu tahmin ediliyor. Uzun bacakları ve zarif vücut yapısıyla dikkat çeken köpeklerdir. Ağırlıkları ise 3-6 kg arasında değişiklik gösterir. Dar yüzlerini tamamlayan uzun ve sivri bir burunları vardır. Koyu renkte gözleri sahip olan İtalyan Tazısının yana doğru sarkık büyük kulakları katlanmış bir durumda bulunur.

Hafif bir vücuda sahip olan bu köpekler çok enerjik ve hareketli olurlar. Sahipleri ile oyun oynamayı çok severler. Uzun ve güçlü bacakları sayesinde çok hızlı bir şekilde koşabilirler. Her köpek gibi işitme ve görme duyuları çok gelişmiştir. Mükemmel avcı köpekleridir. Tanıdıklarına karşı arkadaş canlısı olurlar fakat yabancılara karşı temkinli ve soğuk olurlar. Yavruyken sosyalleştirerek çeşitli saldırgan davranışların önüne geçilmelidir. Oldukça hafif olmalarının bir sebebi de ince kemik yapısına sahip olmalarıdır. Bu sebeple özellikle yavruyken kemik sağlığı ve gelişimine dikkat edilmelidir.

5. İngiliz Cocker Spaniel

Siyah köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkar. Anavatanları İngiltere olan İngiliz Cocker Spaniel köpek ırkının genellikle uzun ve sık olan kahverengi türleri de vardır. Ancak bazı İngiliz Cocker Spaniel köpekleri tamamen siyah olabilir. Zekası yüksek olan bir av köpeği türüdür. Bu nedenle eğitilmesi kolay olur. Eğitim sırasında ılımlı taktikler uygulanarak daha iyi sonuçlar alınır.

Her köpek gibi İngiliz Cocker Spaniel köpek ırkı için de egzersizler çok önemlidir. Bu köpek ırkına egzersizleri yeteri kadar yaptırılmazsa ilerde eklem ve kalça rahatsızlıkları görülebilir. Sahiplerine çok bağlı olan bu sevimli köpeklerin koruma içgüdüsü çok yüksektir. Bundan dolayı yabancılara karşı mesafeli ve temkinli olurlar. Yavruyken sosyalleştirerek bu konudaki çeşitli sorunların önüne geçilebilir.

6. Doberman Pinscher

Siyah Köpek Irkları

Almanya kökenli olan Doberman Pinscher köpek ırkının kaslı, dinamik ve atletik bir vücudu vardır. Vücut yapısı ve parlak tüyleri ile asil bir görünüme sahiptir. Çok enerjik olan Doberman Pinscher köpekleri; iyi birer avcı, bekçi, arama kurtarma köpeği ve rehber olurlar. Kimileri için görünüşü ürkütücü olsa da aile yaşamını çok seven sevgi dolu köpeklerdir. Ailelerine karşı dikkatli ve nazik olurlar. Onları korumak için cesurca ileri atılmaktan çekinmezler.

Çok büyük boyutlara ulaşan bir köpek ırkıdır. 80 kiloya kadar çıkmaları mümkündür. Bu büyük boyutlarının altında süper güçlü bir vücut saklıdır. Bu nedenle en aktif köpek ırklarından biridir. Çok enerjik olurlar. Zeki ve eğitilmesi kolay bir köpek ırkıdır. Eğitim konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Yavruyken eğitimlere başlanmalıdır ve sosyalleşmeleri sağlanmalıdır.

7. Chihuahua (Çivava)

Siyah köpek ırkları arasında çivava da bulunur. En küçük köpek ırkları arasında yer alan Chihuahua köpek ırkının tüyleri genellikle beyaz, sarı ve kahverengi olur. Ancak tamamen siyah tüylere sahip olan Chihuahua’lar da vardır. Meksika kökenli olan Chihuahua köpek ırkı, soğuğa karşı çok savunmasızdır. Çok kısa tüyleri vardır. Kısa bacakları göründüğünden daha güçlüdür.

Büyük, sevimli kulakları sayesinde çok iyi işitirler. Sahiplerine çok düşkün olan Chihuahua’lar oldukça kıskançtır. Hatta kendi eşyalarını bile diğer kişilerden kıskanırlar. Ilımlı yöntemlerle eğitilebilen zeki köpeklerdir. Küçük boyutlarına nazaran çok cesurlardır.

Korku nedir bilmezler. Yabancılara karşı genellikle mesafeli bir tavırları vardır. Bazı durumlarda saldırgan olabilirler. Oyun oynamayı ve çevrelerini keşfetmeyi çok severler. İlgi meraklısı olan Chihuahua’lar, aldıkları ilgiye aynı şekilde sevgiyle karşılık verirler. Çeşitli faktörlere göre değişiklik olmakla beraber yaklaşık 15 yıl yaşarlar.

Cevap bırakın