Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024

0 4

Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik kullanımı 2024 nasıl yapılır? Köpekler ve kediler, insanlar gibi bakteriyel enfeksiyonlara yakalanabilir. Antibakteriyel ilaçlar veya antibiyotik, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Evcil hayvanların sağlıklı hücrelerine zarar vermeden hastalığa neden olan organizmayı yok ederek enfeksiyonları tedavi etmek için antibakteriyel ilaçlar kullanılmalıdır.

Vücutta, antibiyorikler mikroplarla savaşmak için çeşitli yöntemler kullanır. Bazı antibiyotikler bakterilerin hücre duvarları oluşturmasını engelleyerek üreme yeteneklerini durdururken, diğerleri bakterileri aç bırakır ve bakterilerin ölümüne neden olur. Antibiyotikler sık sık kullanılırsa veya olur olmaz her durumda bakteriler işe yaramaz hale gelir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı son derece hassas bir konudur ve yalnızca gerçekten gerekli olduğunda kullanılmalıdır. Çoğu köpek ve kedi, enfeksiyon geçirdikten sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyar.

Kedi Ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024

İdrar yolu, kulak, cilt, göz, solunum sistemi, yaralar ve dişler veya kemikler gibi çeşitli enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Her hastalık için farklı etken maddeler kullanılır. Bunun nedeni, belirli antibiyotiklerin belirli sistemlerde daha iyi çalışmasıdır. Antibiyotikler her zaman iyi bir seçenek değildir. Yan etkiler birçok kedi ve köpekte görülür.

Kediler ve köpekler için antibiyotikler, diğer herhangi bir ilaç gibi yan etkiler veya komplikasyonlara neden olabilir. Kusma, ishal, yorgunluk, halsizlik ve alerji bunlar arasındadır. İştah kaybı, kızarıklık veya sık kaşıntı (topikal ilaçlar için) diğer olası yan etkiler arasındadır.  Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024 Evcil hayvanınız belirtilen semptomlardan herhangi birini gösterirse, antibiyotik kullanmayı bırakmalı ve hekiminize derhal haber vermelidir.

Hayvan türü: kedi veya köpek Cins: Bazı ırklar, belirli ilaçlara uygulandığında farklı tepki gösterir.

Yaş: Daha genç veya daha yaşlı hayvanlar genellikle daha yüksek dozlara ihtiyaç duyar.

Boyut ve ağırlık: Daha büyük hayvanlar ve köpekler genellikle daha fazla doza ihtiyaç duyar, ancak bu her zaman doğru değildir.

Antibiyotik Kullanımı İçin Gerekli Kurallar

1) Çoğu antibiyotik bakterileri yalnızca etkiler. Virüslere, parazitlere veya metabolik sorunlara karşı etkili değildir.

2) Yaklaşık otuz farklı antibiyotik grubu vardır. Örneğin, amoksisilin ve penisilin, penisilin grubunun bir parçasıdır. Her tür bakteriyi farklı bir şekilde öldürür. İlaçlar aynı sınıfta olsa da farklı veriliş biçimlerine sahiptir.

3) Her bakteri aynı antibiyotik reaktivitesine sahip değildir. Antibiyotiklerin her biri farklı enfeksiyon türlerini etkileyebilir. Penisilin, bakterinin hücre duvarı oluşturma yeteneğini ortadan kaldırarak fayda sağlar. Evcil hayvanınızın hastalığına uygun antibiyotik seçilmelidir. Reçetesiz antibiyotik çoğu zaman işe yaramaz.

 

4) Uygun miktarda antibiyotik vermelisiniz. İlaçların çoğu, vücudun her zaman oldukça sabit bir ilaç seviyesini korumaktır. Bu seviye, ilacın etkili olmasını sağlayacak kadar yüksek olmalı, ancak toksisiteye yol açacak kadar yüksek olmamalıdır. Örneğin, gentamisin aşırı dozları böbrek yetmezliğine neden olabilir.

5) Uygun aralıklarla antibiyotik verilmesi de önemlidir. Vücut her ilacı parçalar ve atar. Bu, ilaçtan ilaca ve hayvandan hayvana değişir. Yine vücutta sabit bir antibiyotik seviyesi tutmak amaçlanmaktadır. Hayvan çok sık ilaç verilirse, verildiği kadar hızlı ilaçtan kurtulamayacağı için toksik seviyeler birikebilir.

6) Antibiyotikleri yeterli süre boyunca kullanmanız gerekir. Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024 Bir antibiyotik çok erken kesildiğinde direnç gelişebilir. Ek olarak, avantajlar ortaya çıkabilir.

7) Eski, kirli veya rengi bozulmuş ilaçları atın. Tüm şişeleri ve kavanozları kuru ve temizleyin. Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024

8) Takip etmeniz gerekebilecek herhangi bir yan etkiyi ve bunların yemekle birlikte mi yoksa yemeksiz mi verilmesi gerektiğini mutlaka öğrenin.

Antibiyotik Zehirlenmeleri: Antibiyotikler yutulduğunda mide-bağırsak (örneğin, kusma, ishal, salya akması, iştahsızlık, diş renginin değişmesi) ve metabolik (örneğin, deri lezyonları, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi) belirtiler ortaya çıkabilir.merkezi sinir sistemi belirtilerine (titreme, nöbetler, ölüm gibi). İzoniazid adı verilen bir “antibiyotik”, insanların tüberkülozu tedavi etmek için kullanılır; ancak kediler ve köpekler tarafından yutulduğunda, ölümcül olabilir (şiddetli titreme, nöbetler ve ölüm).

Köpekler İçin Hangi Antibiyotik En İyidir?

Amoksisilin/klavulanat: Penisilin ile birlikte çalışan bu antibiyotik kombinasyonu, cilt enfeksiyonları, solunum sistemi enfeksiyonları, gastrointestinal enfeksiyonlar ve genitoüriner enfeksiyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Gentamisin: Gentamisin, göz, kulak ve pnömonili köpeklerin tedavisinde kullanılır. Bu ilaç, şişme ve kızarıklığı azaltmak için bir anti-inflamatuar ilaç ile birlikte reçete edilir.

Kloramfenikol: Köpeğinizin vücudundan tamamen geçmesi için yeterince güvenli olabilecek bir pH seviyesine sahip bir antibiyotik olan kloramfenikol, köpeğinizin vücudundan tamamen geçebilir. Bu nedenle, vücudunda bakteriyel enfeksiyonlar olan bir köpeği tedavi etmek için ideal bir seçimdir.

Sülfametoksol: Köpeklerin idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için sülfametoksol kullanılır. Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024 Köpeklerde bu antibiyotik, mide bulantısı, kusma, ishal ve iştahsızlık gibi yan etkilere neden olabilir. Köpeğiniz sülfametoksol alırken bol miktarda su içtiğinden emin olun.

Tetrasiklin: Tetrasiklin, proteinlerin sentezlenmesini engellediği için çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Tetrasiklin, başka bir antibiyotiğin etkisiz olduğu kanıtlandığında kullanılır çünkü bakteriler kendilerini korumak için kullandıkları bariyerleri aşabilir.

Kedilerin Kullanabileceği En İyi 5 Antibiyotik

Amoksisilin: Kedilerde bakteriyel enfeksiyonlar için veterinerler amoksisilin reçete edebilir. Kedi ve Köpeklerde Antibiyotik Kullanımı 2024 Çok etkilidir ve cilt enfeksiyonlarından gastrointestinal enfeksiyonlara kadar her şeye karşı savaşır.

 

Cephalexin: Kediler genellikle düşük yan etkilere sahip olan geniş kapsamlı bir antibiyotik olduğu için cephalexin de popülerdir. İdrar yolu enfeksiyonlarını, kemik enfeksiyonlarını, yumuşak doku ve deri bakteri enfeksiyonlarını ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Klindamisin: Bu antibiyotik toksoplazmozu tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda kedinin derisi, ağzı veya kemiklerindeki bakteriyel enfeksiyonları da tedavi etmek için en iyi seçimdir. Kedi yavrularını tedavi etmek için iyi tolere edilir ve nispeten hızlı bir etkiye sahiptir.

Enrofloksasin: Enrofloksasin, florokinolon türünden bir antibiyotiktir. Deri, prostat, akciğerler, gastrointestinal sistem ve karaciğer enfeksiyonları idrar yoluyla tedavi edilir.

Metronidazol: Periodontal hastalığı olan kedileri tedavi etmek için metronidazol, gastrointestinal enfeksiyonlara da iyi gelir.

Cevap bırakın