Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024

0 1

Kedi ve Köpeklerde Arı Sokması sorunları 2024 ne gibi durumlara neler olabilir? Evcil hayvan sahipleri, kedi ve köpekleri tehlikeden uzak tutmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Bazen kedilerimiz ve köpeklerimiz, yaban arıları ve arılar gibi uçan böcekler tarafından tehlikeye atılabilir. Arı kedinizi veya köpeğinizi sokarsa ne yaparsınız? Bu yazıda, böcek sokmalarında ne yapılması gerektiğini ve veterinerinize ne zaman gitmeniz gerektiğini anlatıyoruz.

Hymenoptera takımının birçok üyesi, arılar gibi, bu böceğin zehirlidir, ancak çoğu saldırgan değildir. Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024 Bir Hymenoptera sadece bir kez sokar ve ölür, ancak diğerleri çok sayıda sokan olabilir.

Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024

Evcil hayvan sahipleri için bu çok önemli olabilir. Köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekiyorsa, kedinizi veya köpeğinizi ne tür bir böcek soktuğunu sorabilirler, bu yüzden nasıl davrandıklarını bilmek önemlidir. Örneğin, yaban arısı (zehirsiz) ve marangoz arı (zehirli) çok farklı davranırlar. Her iki arı da hemen hemen aynı görünseler de, davranışları çok farklı. Evcil hayvanlarınızı güvende tutmak için, bölgenizde yaygın olarak bulunan hymenopteranları öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Evcil Hayvanınızın Sizi Soktuğunu Nasıl Belirleyeceksiniz?

Evcil hayvanlarımız patilerini, burunlarını ve ağızlarını kullanarak dünyayı keşfederler. Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024 Kediler ve köpekler, vücutlarının bu kısımlarını arılarla en sık etkiler. Bazı köpekler arıları yemeye çalışırken, kediler onları kovalamaktan zevk alabilir ve bu sırada arı tarafından sokulabilir.

Evcil hayvan arı ve yaban arısı sokmalarının çoğu şans eseri hafif semptomlar gösterir, ancak bazıları hayati sonuçlara yol açabilir. Herhangi bir durumda, köpeğinizin veya kedinizin belirli böcek sokmalarına alerjik olup olmadığını belirlemek için veterinerinizden bir muayene yaptırmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda hafif semptomlar ile şiddetli reaksiyonlar arasındaki farkı açıklayacağız.

Arı Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

Evcil hayvanınızın kan basıncı, arı zehri içeren kötü bileşenlerin neden olduğu diğer sorunlardan etkilenebilir. Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024 Bir köpek arı tarafından sokulduğunda, sızlanmaya ve koşuşturmaya başlayabilir. Bağışıklık sistemleri zehre tepki verdiği için bölgeyi kaşımaya ve dişlemeye çalışırlar.

Diğer hafif reaksiyonlarda, sokma yerinde kızarıklık, şişme ve salya akması görülebilir. Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024 Kedi veya köpek bu semptomların çoğunun kaynağından kaynaklandığını söyleyebilir. Çoğu evcil hayvan arı sokmalarına kendiliğinden tepki verir. Bununla birlikte, köpeğinizi veya kedinizi şiştikten sonra bir veya iki gün gözlemlemeniz gerekir, böylece daha kötü sonuçlardan kaçınabilirsiniz.

Anafilaksi, fındık, arı sokması ve diğer yaygın alerjenlere karşı şiddetli alerjik reaksiyonları ifade eder. Anafilaksi yaşayan hayvanlar ve insanlar hızlı tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar, aksi takdirde ölümcül olabilir.

Evcil hayvanınız soktuktan sonra birkaç dakika içinde anafilaksi belirtileri gösterebilir. Evcil hayvanınız sokulduktan birkaç dakika sonra bu belirtilerden bazılarını veya tümünü gösterebilir, bu nedenle hızlı hareket etmeniz gerekebilir. Evcil hayvanınızı ne tür bir böceğin soktuğunu öğrenmek çok önemlidir. Ardından doktorunuzu arayın. En iyi seçenekleriniz hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024
Kedi Ve Köpeklerde Arı Sokması Sorunları 2024

Kedi Veya Köpeğiniz Arı Soktuğunda Ne Yapmalısınız?

Evcil hayvanınız ısırıldıktan sonra sakin kalmanız, onu daha hızlı iyileştirmek için faydalı olabilir. Siyah veya kahverengi bir arı iğnesi bulmaya çalışın. Arıların tek bir sokmadan sonra dikenli iğnelerini kaybedebileceğini ve eşek arılarının onları bulmayı zorlaştıracak şekilde tekrar tekrar sokabileceklerini unutmayın.

Evde Arı Sokmaları Nasıl Önlenir?

İğneyi bulduktan sonra, tırnağınızla veya bir kredi kartı gibi sert kenarlı bir nesne ile cilt yüzeyine paralel olarak kazıyarak veya fırçalayarak çıkarmaya çalışın. Cımbız kullanarak arı iğnesini çıkarmak mümkündür, ancak bu, iğneyi cildin daha derinlerine itebilir veya istemeden bölgeye daha fazla zehir sokabilir.

Evcil hayvanınızı mümkün olduğunca rahat hissetmesine izin verin. Evcil hayvanınız soğuğa dayanıklıysa, ağrısını ve şişliğini hafifletmek için on ila on beş dakikalık aralıklarla buz torbası uygulayabilirsiniz. Su ve kabartma tozunu karıştırarak bir macun yapmak ve ardından bölgeye sürüp rahatlatmaktır.

Evcil Hayvanınızın Veterinere Gitme Zamanı Nedir?

Köpeğinizi veya kedinizi acil tepki belirtileri açısından yakından izleyin ve ağrı ve şişme ile başa çıkmak için veterinerinizle iletişime geçin. Onlara reçetesiz antihistaminikler (örneğin Benadryl veya difenhidramin) vermeniz gerektiğini söyleyebilirler ve size uygun dozu vermeleri gerekebilir. Evcil hayvanınıza ne kadar vermeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu ilacı kullanmayın.

Evcil hayvanınızın anafilaktik reaksiyon belirtileri varsa, veterinerinizi veya en yakın acil kliniğe hemen götürmelisiniz. Evcil hayvanınızın semptomlarını yönetmek için veteriner hekimler antihistaminikler, steroidler ve intravenöz sıvılar verebilirler. Evcil hayvanınız, tepki yeterince şiddetliyse hastaneye kaldırılabilir, böylece bakım ekibi hayati değerlerini izleyebilir.

Cevap bırakın