Kediler Hangi Sıklıkta Yıkanmalıdır?

0 17

Kediler Hangi Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Kedi besleyen kişiler kedilerin beslenmesi kadar bakımını da iyi bilmeleri gerekir. Bu onların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri için önemlidir. Kedi bakımında tüy bakımı kadar kedilerin belli aralıklarda yıkanmaları da gerekebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki kediler maalesef fazla yıkanmaktan hoşlanmazlar. Bu açıdan kedilerin bakımını yaparken sıklıkla yıkanması tavsiye edilmez. Belli aralıklarda çok sık olmamak şartıyla kedilerinizi yıkayabilirsiniz. Peki kediler hangi sıklıkta yıkanmalı bu sorunun cevabını yazımızın devamında vermeye çalışacağız. Kedilerin hangi sıklıkta nasıl yıkanması gerektiği ve bakımlarının nasıl yapılması gerektiği hakkında size yazımızın devamında bilgilendirici içerikler paylaşmaya çalışacağız.

Kediler Temizliğini Nasıl Yaparlar?

Kediler doğası gereği temiz hayvanlardır. Temiz olmayı ve temiz kalmayı çok severler. Kediler düzenli olarak yıkanmasalar bile daima temiz kalmayı başarabilen hayvanlardır. Evinde kedi besleyenler ya da kedilerle sürekli haşir neşir olanlar bilirler. Kediler vücutlarını sürekli yalamayı severler. Kedilerin dili steril bir yapıya sahiptir. Dilleri ile sürekli kendilerini yalayarak tüm vücutlarını bu şekilde temizlerler. Her ne kadar kediler dilleri ile temizlenmeye çalışsalar da arada onları yıkamak daha temiz olmaları ve rahatlamaları için yararlı olabilir. Bu bakımdan bu sevimli dostlarımızı arada yıkayarak onların bakımlarına yardımcı olabiliriz. Kedileri peki nasıl yıkamalı, yıkarken nelere dikkat etmeli bu konuda da sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kedi bakımında kedileri yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve nasıl yıkamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Yoksa sevimli dostlarımıza zarar istemeden zarar verebilirsiniz. Kedinizi yıkamak için kedinize özel şampuan alabilirsiniz. Kedinizi yıkayacağınız suyun soğuk olmamasına ve yeterli sıcaklıkta olmasına özen gösterin. Aksi takdirde kediniz üşüyebilir ve hastalanabilir. Ilık su ile yıkamanız kedinizi için ideal olacaktır. Aşırı sıcak su da kedinizi için uygun olmayacaktır. Kediniz ilk başta suya girmemek için diretebilir. Bu konuda ona sevgiyle yaklaşarak korkutmadan yavaş yavaş suya alıştırmanız iyi olacaktır. Güzelce şampuanlayıp yıkadıktan sonra kedinizi iyice durulayıp kurulamayı ihmal etmeyin. Kurutmak için saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz ama saç kurutma makinesinin ayarını çok sıcak olmayacak derecede ayarlarsanız iyi olur. Kediniz ilk başta saç kurutma makinesinin sesinden ürkebilir. Bir süre sonra bu sese alışabilir ancak sabırlı olmalısınız. Kediniz hem sudan kaçarak tepki verecek hem de kurularken sizi zorlayabilir. Kedinize zarar vermemesi açısından kaçarken çarpacağı zararlı eşyaları ortadan kaldırmanız iyi olacaktır. Böylece kedinizin zarar görmesini önlemiş olursunuz. Kedinizi yıkama konusunda ilk deneyiminiz zorlu olsa olabilir. Zamanla kediniz bu duruma alışacak ve eskisi kadar sizi zorlamayabilir ancak yine de suya karşı uzun bir süre tepkili davranabilir. Bu durumlarda kedinizle iletişiminizi sıcak tutmaya, onu korkutmadan severek suya alıştırmaya özen gösterin. Zaman içinde göreceksiniz ki kediniz daha kolay yıkanacak ve bu konuda sizi ilkinde olduğu kadar çok zorlamayacaktır.

Kedileri Yıkamak Zararlı mı?

Kedilerin yıkanmayı sevmediğini söylemiştik. Peki kedinizi yıkamak kedinizin sağlığına zarar verebilir mi? Bu konuda size yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye çalışalım; Kediler bilindiği gibi narin hayvanlardır. Kedilerin tüyleri sık ve incedir. Bu açıdan kedilerin yıkandıktan sonra tüylerinin kuruması zor olabilir. Sadece havluyla kurutmak yeterli gelmeyebilir. Kedinizin tüyleri kurumazsa kedinizin üşüyebilir ve hastalanabilir. Saç kurutma makinesiyle kedinizin tüylerini kurutmak doğru olabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi saç kurutma makinesinle kedinizin tüylerini kuruturken çok sıcak ayarda olmadan makinenizin ayarını seçin ve kedinizi ürkütmeden bu şekilde kurutmaya çalışın.

Cevap bırakın