Kedilerde Göz Bakımı

0 106

Kedilerde, özellikle yavru kedilerde göz bakımı bazen hayat kurtarıcı fonksiyona sahiptir. Yavru kedilerin üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle çokça göz hastalığına yakalandığı ve ilgilenilmediği durumlarda gözlerde kayıp olabileceğini pek çok kere gördük.

Kedilerin gözleri normalde anti bakteriyel bir sıvıya sahiptir. Yani bakteri sorununa doğal yoldan çözümleri bulunmaktadır. Fakat bazı durumlarda kedilerin göz yaşlarının doğal savunuculuğu yeterli olmayabilmektedir. Bu süreçte bizlere görevler düşmektedir.

Kedilerin göz bakımı çok zor olmamakla birlikte dikkat isteyen bir iştir. Gözlerin etrafında anormal olan çapaklanma, kirlenme veya farklılıklar nemli bir bez ile nazikçe temizlenmelidir. Temizlenemiyorsa ve garip bir durum varsa acilen doktora gidilmelidir. Kedilerde göz enfeksiyonu ciddi bir problemdir. Bunu yaşamamak için kedinizin gözlerine arada bir de olsa bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Kedinizin gözüne evde basit bir muayene yapabileceğinizi de belirtmek isteriz. Birazdan anlatacağımız bu muayene yöntemi ile yüksek oranda kedimin gözleri sağlıklı mı sorusuna cevap bulacaksınız. Kedilerde göz muayenesi gözlerine dikkatle bakarak başlamaktadır. Kedilerin gözleri parlak, hafif sulu ve canlıdır. Eğer bir matlık veya söylediklerimizin dışında bir durum görüyorsanız acilen veterinere görünmesi gerekebilir. Gözlerine baktınız ve parlaklığında canlılığında problem yoksa bir de ışığa doğru tutarak göz bebeği hareketlerini incelemeniz iyi olacaktır. Işığa tutunca göz bebekleri küçülecek, ışıktan çekince büyüyüp eski haline gelecektir. Ayrıca kedinizin korneası da beyaz olmalıdır. Kornea ve çevresini göz kapaklarını hafifçe oynayarak gözlemleyebilirsiniz.

iran kedisi gözyaşı lekesi

İran kedileri göz hastalıkları bakımından kronikleşmiş bir soruna sahiptir. Hepsinde olmasa da genelinde görünen göz yaşı lekesi sorunu daha tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlarda veteriner hekime görünmeyi unutmayın.

Ayrıca göz muayenesi konusunda kedinizin hareketlerini gözlemlemek de size yardımcı olacaktır. Kediler gözlerinde problem olduğunda gözlerini kısıp patileriyle sürekli ovuştururlar. Bu tip durumlarda üzerinize düşen sorumluluğu unutmayın.

Bonus Bilgi: Yolda gözü çapaktan kapanmış veya kısık bir kedi görürseniz gözünü nemli bir bez yardımıyla temizleyin. Ayrıca eczaneden veya veterinerden de bu konuyla ilgili ufak bir merhem alabilir, kedinin gözünü kaybetmesini çok kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Benzer Makalelerimiz;

Cevap bırakın