Köpeğinizi Gezdirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0 11

Köpekler yapıları ve anatomileri gereği enerjik, hareketli canlılardır. Evde bakılan bir köpeğin de günlük olarak enerji atma ihtiyacı karşılanmazsa bu durum hem sizi hem komşularınızı hem de köpeğinizi üzebilir. Köpekler ırklarına ve enerjilerine göre günlük olarak düzenli gezintiye çıkarılmalıdır. Hem tuvalet ihtiyaçlarını hem de psikolojilerini korumak için hayati önem taşıyan köpek gezdirme konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Köpek gezdirmede dikkat edilmesi gereken ilk kural; köpeğinizin sizi değil, sizin köpeğinizi gezdirdiğinin bilincinde olunmasıdır. Bunu ufak eğitim ve alıştırmalar ile aşabilir, köpeğinizin dışarıda tabiri caizse arsızlaşmasını engelleyebilirsiniz. Kontrolü kaybedilen bir köpek; kendine, etrafına zarar verebilir.

Köpekler yapısı gereği savunmacı ve korumacı olduklarından dolayı diğer köpeklerle kavga etme ihtimalini göz önünde bulundurmanız en iyisi olacaktır. Sokak köpekleri ve diğer köpeklerle sosyal bir arkadaşlık kurmasını da sizin kontrolünüzde sağlayabilir, köpeğinizin diğer köpeklerle kavga etme riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca diğer köpeklerle arkadaşlık etmesi köpeğinizin kendini yalnız hissetmesini engelleyecektir. Bu durum köpeğinize psikolojik bir doping sağlayacaktır.

Köpekleri gezdirirken dikkat edilmesi gereken kısımlardan birisi de ortamın hijyenik olmasıdır. Dışarıda hijyenik olmayan bölgelerden uzak durulmalı ve mümkünse köpekleri gezdirmeye uygun parklarda gezinti yapılmalıdır.

Bir diğer husus ise köpeğinizin dışkısını yanınızda getirdiğiniz bir poşetle toplamalı ve o bölgenin hijyenik kalmasına katkı sağlamalısınız. Çünkü bu durum o bölgede yaşayan insanları, çocukları ve diğer hayvanları kötü şekilde etkileyebilmektedir.

Köpeğinizle oyunlar oynayarak onu güzelce yorarsanız eve dönüşte de sıkıntı çekmeyeceğinize eminiz. Çünkü evde onu yemek ve güzel bir uyku beklemekte olduğunu köpeğiniz adı gibi bilmektedir. Unutmayın köpekleri dışarı çıkarmanın tek amacı hava almaları değil enerjilerini atmalarıdır. Enerjisini atmayan bir köpeğin dışarıya çıkarılması ile çıkarılmaması arasında pek bir fark yoktur.

Ayrıca köpeğinizin ırkına ve cüssesine göre bir tasma ile gezdirmeniz hayati bir önem taşımaktadır. Köpekler dışarı çıktıklarında mutluluktan haylaz hareketler yaparak yola aniden çıkabilir ve bir arabanın çarpmasına neden olabilirler.

Köpeğinizi düzenli olarak dışarı çıkarmanız sizi ve onu çok iyi birer arkadaş yapacaktır. Ayrıca köpeğinizin sosyalleşmesi için de gezdirilip diğer köpeklerle arkadaşlık etmesi gerekmektedir

Cevap bırakın