Köpeklerde En Yaygın Görülen Hastalıklar

0 17

Sadık dostlarımızla geçirdiğimiz süre boyunca bazı hastalıklara şahit olabileceğinizi düşünerek bilgi sahibi olmanızı istedik. Bu yazımızda köpeklerde en sık görülen hastalıkları başlıklar halinde size sunarak yapılması gerekenleri anlatacağız.

* Deri (Cilt) Hastalıkları

Köpeklerde en sık görülen hastalıklar arasında cilt hastalıkları bulunmaktadır. Ortak belirti olarak sık ve sert kaşınma hareketlerini gördüğümüz deri hastalıkları tehlikeli boyutlar alabilmektedir. Ayrıca kızarıklık, şişkinlik ve bölgesel dökülmelerle de kendini gösteren cilt hastalıklarının pek çok nedeni olabilmektedir. Köpeklerde en yaygın görülen deri hastalıkları yazımızı okumak için tıklayın.

* Kulak Enfeksiyonları

Köpeğini çok sık kulağını kaşıyor ve kafasını sallıyorsa kulak enfeksiyonu konusunda şüphelenmeniz gerekecektir. Kulak hastalıklarında kulaktan çıkan çapak benzeri şeyler de bir problemin olduğuna kesin işarettir. Köpeklerde kulak enfeksiyonları kötü sonuçları olabilen hastalıklardır. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında köpeğinizi acilen veteriner hekime göstermelisiniz. Kulak enfeksiyonunun olmasını engellemenin en kolay yöntemi ise kulak bakımı ve temizliğinin düzenli olarak yapılmasıdır.

* Kusma

Kedilerde doğal bir hareket olarak görülen kusma konusunda köpekler o kadar şanslı değildir maalesef. Köpekler de nadiren kusabilir tabi ki fakat eğer kusma eyleminin yanında halsizlik, hareketsizlik gibi durumlar da baş gösteriyorsa köpeğiniz zehirlenmiş olabilir, bağırsaklarında veya midesinde sorunlar olabilir. Eğer normalin dışında bir kusma görürseniz köpeğinizi acilen veterinerinize gösterin.

* İshal

Köpeklerde genellikle ishal ile kusma birbiriyle aynı zamanlarda olmaktadır. Köpekler bir gün içerisinde iki veya üç kereden fazla ishal dışkılama yaparsa bu bir sorun olduğuna işarettir. Veteriner hekime gösterilmesi gerekmektedir. Nadiren olan ishallerde ise gözlemlemek ve beklemek yeterli olacaktır.

* İdrar Yolu Enfeksiyonları

Köpeğinizin olur olmadık zamanda evinizin farklı yerlerine idrarını yaptığını görürseniz bunu sadece size gıcıklık olsun diye yaptığını düşünmeyi bir kenara bırakmalı ve köpeğinizin sorununa eğilmelisiniz. Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonunun en belirgin özelliği kontrolsüz yapılan idrardır. Ayrıca köpeğinizde halsizlik, çok susama gibi durumlar da varsa mutlaka bir veteriner hekime görünmekte fayda vardır.

* Parazitler

Köpeklerde parazit sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. Dış parazitlerle birlikte iç parazitler de köpeğinizin sağlığının bozulmasında etkili olabilmektedir. İç parazitlerin tedavisi kolay olmakla birlikte dışkılarını arada bir kontrol ederek gözlemlemek yeterli olacaktır.

* Ağız ve Diş Hastalıkları

Köpeğinizin ağzından gelen kötü kokular ağız ve diş hastalıklarının en önemli belirtisidir. Dişlerde ve ağızda oluşan hastalıkları önlemenin en basit yolu ise köpeğinizin ağız bakımının düzenli olarak yapılması ve dişlerinin fırçalanmasıdır.

* Zehirlenme

Köpekler bazen aç gözlülükleri ve her şeyi yemeleri yüzünden zehirlenme ihtimali taşımaktalardır. Bünyesine uygun olmayan yiyeceklerin veya vücuda giren yabancı maddelerin zehirlemesi sonucu köpeğiniz hasta olabilmektedir. Köpeklerde alerji testi gibi bir teknolojinin günümüzde olduğunu düşünürsek, yaptırmanız hem onun hem sizin için çok yararlı olacaktır.

* Obezite

Köpeklerde son dönemde en sık görülen hastalıklar arasında olan obezite tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Diyabet, ortopedik ve kalp rahatsızlığı gibi sorunlara yol açabilecek olan obezitenin düzenli bir rejim ve egzersiz ile önlenmesi mümkün ve kolay olmaktadır.

* Artrit

Köpeklerde genellikle yaşlandıklarında ortaya çıkan bu hastalık; eklem kireçlemesi ve eklemlerde oluşan şişkinlik ile kendini gösterir. Yaşlanmış olan köpeklerin çoğunda görülmektedir.

Cevap bırakın