Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 16

Bizi günlük stresimizden, sıkıntılarımızdan arındıran minik dostlarımız kedilerimiz bunu nasıl yapıyor hiç düşündünüz mü? Kediler dogmatik özellikleri gereği çok ilginç hayvanlar olarak bilinirler. Yapılan araştırmalara göre kedilerin insan beynine fiziksel olarak tıpatıp benzediği saptanmıştır. Nankörlükleri de buradan gelmiş olabilir mi?  Şimdi bu yaramaz dostlarımız hakkında muhtemelen bilmediğiniz ve okurken şaşıracağınız bilgilerden bahsedeceğiz. Hadi bakalım sevimli dostlarımızın özünde neler yatıyormuş beraber inceleyelim.

 • Kediler günün üçte ikisini uyuyarak geçirirler. Yani dokuz yaşına erişmiş bir kedi, ömrünün altı yılını uyuyarak geçirmiş, sadece üç yılında uyanık kalmıştır.
 • İnsanların parmak izi olduğu gibi kedilerin de her birine özel burun izleri bulunmaktadır. Yani eğer birden fazla kedi besliyor ve yaramazlıklarına maruz kalıyorsanız burun izlerinden o yaramazı yakalayabilirsiniz.
 • Kedilerin süte alerjileri vardır! Çok şaşırtıcı olduğunu biliyoruz evet! Bilindiğinin aksine kedilere süt içirilmemesi gerekmektedir.
 • Kedilerin gece görüşleri insanlardan çok daha iyi olmasına rağmen gündüz görüşleri insanlara nazaran kötüdür. Bu yüzden atlayıp zıplamalarındaki gitmek istedikleri yere gidemeden garip düşüşler yaşamaları çok normaldir.
 • Titreşimleri çoğu canlıdan çok daha fazla hissedebilmektedirler. Yani bir depremi bizden, köpeklerden 10-15 dakika önce hissedip garip davranışlarda bulunabilirler.
 • Sudan nefret ederler. Bunun nedeni ise; kürk yapısının su izolasyonu konusunda zayıf olmasıdır. Banyoda çıldırmalarının nedeni de budur. İstisna olarak Van Kedileri yüzmeye bayılır. Nedeni ise kürk yapılarının suya dayanıklı ve özel olmasıdır.
 • Kedilerin seslere karşı köpeklerden daha hassas olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
 • Kedilerin kafasında bir pusula vardır diyebiliriz. Yani evinin adresini öğrenen bir kedi nereye bırakılırsa bırakılsın evinin yolunu tekrar bulup sizi ziyarete gelebilir. Tabi eğer isterse!
 • Kediler sizi gördüğünde kuyruklarını kaldırıp titretiyor ise bu heyecanlandıkları ve özledikleri anlamına gelir. Bu işareti gördükten sonra bir kap yaş mama ve en sevdiği oyuncakla birlikte onunla vakit geçirmek istemelisiniz.
 • Kediler günlük rutinleri bozulduğunda işgüzarlık yapıp size hasta numarası yaparak küs olduklarını belli edebilirler. Bu yıllar önce yapılan bir araştırmada teyit edilmiş bir bilgidir. Yani her numaraya cevap vermeyin
 • Kediler boylarının 6 katı kadar yükseğe zıplayabilirler. Ulaşmasını istemediğiniz bir şeyi yükseğe koydum diyerek sevinmeyin.
 • Kediler istediklerini elde etme konusunda çok iyilerdir. Yapılan araştırmalara göre kediler bebek sesi frekansını yakalayarak miyavlayıp insanların vicdanlarına dokunabilirler. Belirli frekanstaki bu sesi duyduğunuzda siz de kayıtsız kalamayacaksınız.

Siz kedilerin bu özelliklerini biliyor muydunuz? Bu saydıklarımızdan kedilerinizde fark ettiğiniz hiç oldu mu? Olduysa yoruma bekliyoruz.

Cevap bırakın