Macaw Papağanı

0 91

Macaw Papağanı

Macaw papağanları hepimizin aslında bir şekilde karşılaştığı ama isimlerini bilmediği bir papağan türüdür. Kimimiz gezi programları izlerken kimimiz de gezdiğimiz turistik yerlerde karşılaşmışızdır.

Evet, ekranlarda ya da tatillerde karşımıza çıkan, insanların fotoğraf çektiği, konuşmasıyla ve hareketleriyle dikkatleri üstüne çeken papağan türü budur.

Bu canlılar kendi türleri içinde oldukça büyüktürler ve 30 yıl ve daha fazla yaşa kadar hayatta kalabilme potansiyelleri vardır. Mavi, kırmızı, yeşil tonlarında olurlar.

Barınma

Bu canlı türünün gagaları da kavisli, oldukça büyük ve kuvvetlidir. Kabuklu yemişleri, tohumları kolaylıkla kırıp tüketebilirler. Tüyleri de canlı ve göz alıcı renklerde olan bu papağanların, 100 santimetreye ulaşan kuyruklu cinsleri de mevcuttur.

Uzun ve ihtişamlı kuyruklara sahip olan bu canlı türleri, doğal olarak da büyük kafeslere sahip olmalıdır. Aksi takdirde kuyruklarındaki tüyler kafes içinde eğilip bükülebilir ve sonuç olarak kaybedilebilir.

Oyun alanlarına ihtiyaç duyan canlılara istediğini vermediğinizde tüylerini yolmaya başlayabilirler. Canları sıkıldığında veyahut zihinsel uyarımlarında eksiklik geliştiğinde tüylerini yolan bu canlılara, istediklerini vermek en mantıklı hareket olacaktır.

Oyun alanlarında yiyeceklerine ulaşmak için kurulan düzenekler, halatlar, tırmanma alanı gibi şeyler bulundurulabilir. Bu alan onları eğlendirecek ve meşgul edecektir.

Beslenme

Macaw papağanlarının doğal yaşam alanları Amazon bölgesidir. Yağmur ormanlarında, otlaklarda ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Avcılıkla beslenen kuşlar değillerdir. Genellikle yaprak, çiçek, incir, tohumlar, nektar, meyveler, palmiye fıstığı gibi besinleri tüketirler. Diğer kuş türlerine oranla besinlerde daha fazla yağa ihtiyaçları vardır.

Bu canlıların bilinen 18 türü vardır. Ancak bunlardan sadece birkaç tanesi insanlar tarafından sahiplenilir ve eğitilir. Bunlar:

Macaw Papağanı
Macaw Papağanı
  • Mavi ve Altın Macaw Papağanı
  • Yeşil Kanatlı Macaw Papağanı
  • Sümbül Macaw Papağanı
  • Kızıl Macaw Papağanı
  • Şiddetli Macaw Papağanı
  • Askeri Macaw Papağanı
  • Hahn Macaw Papağanı şeklindedir.

Macaw Papağanı Bakımı

Macaw papağanlarının bakımı için düzenli sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Birkaç hastalığa duyarlı olan bu canlıların hapşırma sıklıkları kontrol edilmelidir. Gün içinde kepek ve tozdan ötürü burunlarını temizlemek için birkaç kez hapşırmazlardır normal kabul edilir. Eğer sürekli devam ediyorsa şüphelenilmelidir. Burun rengin de bakılarak, eğer açık değilse kuş veterinerine başvurulmalıdır.

Yatkın olduğu hastalıklardan ötürü su kabı ve yem konulan kabı günlük olarak temizlenmelidir. Bakteri birikimine yol açacak etkenler uzaklaştırılmalıdır. Kafesinin tabanına karton veya kağıt serilmelidir. Etrafı kirletmeye meyillidir çünkü bu canlılar. Günlük olarak değiştirmek yararınızadır. Yoksa Ümraniye çöplüğüne döndürebilirler…

Zaman geçtikçe size alışacak ve uyum sağlayacak olan bu canlılar oldukça hassas bir karaktere ve sevgiyle dolu bir kalbe sahiptirler. Fazlasıyla sosyallerdir. Tepkinizi ölçmek için üzerinize doğru gelme hareketleri olabilir. Saldırı amaçlı değildir. Ancak oyun alanındaki ahşap, tahtadan yapılmış eşyaları güçlü gagalarıyla çiğneme gibi özellikleri vardır. Belli aralıklarla çiğnedikleri ürünleri tekrar tekrar temin etmenizi gerektirebilirler.

Evinizde beslemeyi düşündüğünüz macaw papağanları için aklınızdan çıkarmamanız gereken bir ayrıntı vardır. Bu canlıların başka bir güçlü yanları da sesleridir. Çığlık atabilirler ve ciyaklamaları kulak çınlatan cinsten olabilir. Komşularınızı bilgilendirmeniz gerekebilir. Ve tabii ki duydukları her sesi taklit etme potansiyelleri oldukça yüksektir. Onların yanında ne dediğinize dikkat etmekte fayda vardır. Aksi takdirde istemediğiniz sırlarınız ifşa olabilir.

Macaw Papağanı Fiyatları

Macaw papağanı fiyatları yavru veya gelişkin olmasına göre farklı skalakadadır. Yavruları 13.000 civarı iken erişkin olanları 25.000 civarında alıcı bulmaktadır.

Diğer papağan türlerini merak ediyorsanız Papağan Türleri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.parrots.org

Cevap bırakın