Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024

0 1

Muhabbet Kuşları ne yer? Tatlı ve sevimli olan bu dostlarımız en çok neler sever sizler için derledik. Muhabbet kuşları çok seçici olmasa da yiyeceklerinin kalitesini algılayabilirler. Doğada çok çeşitli tohumları, yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri yiyebilirler. Hoş kokulu özelliklerinden dolayı kuru ve filizlenen tohumları ve taze yiyecekleri tercih ederler. Muhabbet kuşları vahşi yaşamlarında ara sıra böcekleri de yerler.  Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Bu nedenle omnivor olarak adlandırıyoruz. Bununla birlikte, böcekler onların diyetlerinde önemli veya gerekli bir bileşen değildir, çünkü gagaları tahıl için tasarlanmıştır. Son zamanlarda böcekli kuşyemleri üretilse de, muhabbet kuşlarının böcekler, un kurtları veya diğer omurgasızlarla beslenmesine ihtiyacı yoktur.

Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024

Bir muhabbet kuşunun günlük gıda tüketiminin yaklaşık %60-80’i pelet veya tam mama olmalıdır. Geri kalan kısmı meyveler, yemişler, tohumlar, filizlenen tohumlar, ikramlar, sebzeler ve diğer ikramlardan oluşmalıdır. Kuşlarda birçok sağlık sorununun yaygın nedeni yetersiz beslenmedir.  Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Muhabbet kuşları iyot eksikliği, obezite ve beslenme ile ilgili diğer sorunlara karşı savunmasızdır. Bu kuşların sağlıklı kalması için, çeşitli ve dengeli bir diyete dikkat etmelisiniz.

Bu makalemizde, muhabbet kuşları için en iyi besinleri ve soruları ele alacağız. Muhabbet kuşunun beslenmesinde kullanılan maddeleri kategorilere ayıralım;

Ottan’dan elde edilen tohumlar ve tahıllar, muhabbet kuşunun vahşi yaşamındaki temel besinidir ve evcil kuşunuzun günlük tüketiminin %50’sini oluşturmalıdır. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi ortak mısır mahsullerimiz ilk olarak çim ailesinin yabani üyelerinden gelir.

Muhabbet kuşu, arpa, karabuğday (bütün), yulaf, kinoa, çavdar, mısır taneleri ve buğday gibi tahıllarla beslenmelidir.

Muhabbet kuşunun yiyeceği otlar: Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Çim, tahıllarla aynı kategoridedir, bu nedenle yukarıda belirtilen gıda maddelerinin %50’sini oluşturmak için otlardan da yararlanabiliriz.

Muhabbet kuşlarının tükettiği otlar arasında tilki kuyruğu, yıllık çavdar otu, kadife otu, yumuşak çimen, kadife çimen ve püsküllü çimen yer alır.

Muhabbet kuşlarının yiyebileceği sebzeler: Her gün bir tatlı kaşığı kabak, salatalık, bezelye, çekirdeksiz kabak, yeşil fasulye, havuç, bakla bezelye, lahana, karnabahar, ıspanak, tatlı mısır ve tatlı patates, kuşlar için sağlıklıdır.

Mantar, sarımsak ve soğan tüketmekten kaçının. Büyük miktarlarda maydanoz veya meyve çekirdekleri genellikle zararlıdır, ancak küçük miktarlarda tüketildiğinde sorun yaşamazsınız. Evde yetiştirilen veya organik olmayan herhangi bir yiyecek tüketiyorsanız, iyi yıkamanız gerekir.

Muhabbet Kuşları Ne Yer 2024
Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024

Muhabbet Kuşları Neler Yer?

Muhabbet kuşları baklagiller yiyebilir, ancak asla çiğ olmamalıdır. Fasulye ve bezelye yüksek protein içerir. Çok fazla beslenirlerse zararlı olabilirler çünkü hormonları değiştirebilirler. Ev yapımı bir tohum karışımı kullanarak bir veya iki filizlenmiş baklagil kullanabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının sevdiği hububatlar şunlardır: nohut, börülce, yeşil bezelye, sarı, yeşil ve siyah mercimek, maş fasulyesi ve sarı bezelye.

 

Elma, hurma, biber, kayısı, ananas, hurma, erik, muz, nar, incir, pancar, üzüm, kabak, yaban mersini, greyfurt, ahududu, kivi, lahana, kavun, marul, kavun, mango, havuç, nektarin, portakal, kiraz, papaya, çilek, hindistan cevizi, şeftali ve armut, muhabbet kuşları için uygun meyve ve sebzelerdir.

Muhabbet kuşlarının ne yemesi gerektiği konusunda sıklıkla sorulan sorular:

Muhabbet Kuşlarının Çiğ Havuç Yemesi Zararlı Mı?

Muhabbet kuşlarının çiğ havuç yemesi, yeterli miktarda olmamalıdır. Boğulma riski nedeniyle rendelenmiş veya dilimlenmiş havuç vermekten daha güvenlidir.

Muz Muhabbet Kuşları İçin Güvenlidir Mi?

Muhabbet kuşları muzun dış kabuğunu ve yaprağını yiyebilir. Kurutulmuş muzları da yiyebilirler.

Muhabbet Kuşlarının Salatalık Yemesi Zararlı Mı?

Salatalık muhabbet kuşlarına ikram olarak ara sıra verilebilir. Salatalığın yüksek su içeriği, muhabbet kuşunu sulu tutmak için daha iyidir. Daha küçük kuşlar, zehirli amigdalin bileşiğini içeren salatalık tohumlarından kaçınmalıdır.

Muhabbet Kuşlarının Domates Yemesi Güvenli Mi?

Muhabbet kuşlarına çok fazla domates vermeyin. Meyvenin aşırı asitliği sağlık sorunlarına neden olabilir. Muhabbet kuşlarına çiğ domates verilmelidir; yağda pişmiş domates kesinlikle verilmemelidir.

Çilek Muhabbet Kuşları İçin Zararlı Mı?

Muhabbet kuşlarına ara sıra çilek verebilirsiniz. Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Ölçülü olarak güvenlidirler, ancak fruktoz içerdikleri için sindirim sorunlarına neden olabilirler.

Marul Muhabbet Kuşları İçin Güvenlidir Mi?

Marulun yüksek su içeriği nedeniyle muhabbet kuşlarına bol miktarda su sağlar, ancak çok fazlası ishale neden olabilir. Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Muhabbet kuşları için buzdağı marulunun hiçbir besin değeri yoktur. Marul ayrıca C ve K vitaminleri ve folat içerdiğinden bazı sağlık faydaları sağlar.

Üzüm Muhabbet Kuşları Tarafından Tüketilebilir Mi?

Muhabbet kuşları ara sıra üzüm yiyebilir çünkü potasyum, manganez, A ve C vitaminleri içerir. Muhabbet Kuşları Ne Yer? 2024 Yüksek fruktoz içeriği nedeniyle çok fazla üzüm mide rahatsızlığına neden olabilir, ancak muhabbet kuşları genellikle ölçülü olarak sulu üzüm yemelidir.

Muhabbet Kuşları İçin Ispanak Güvenli Bir Yiyecek Mi?

Muhabbet kuşları ara sıra ıspanağın yapraklarını ve saplarını yiyebilir. Çoğu yapraklı yeşillik gibi ıspanak da oksalik asit içerir, bu yüzden kuşların çok fazla yemesi gerekmez.

Cevap bırakın