Norveç Orman Kedisi Nasıldır? Evde Beslenir Mi 2024

0 7

Norveç Orman Kedisi nasıldır? Bu kedi evlerde beslenir mi? Bu büyük ve güzel kediler, arkadaşlığı seven ancak kedileriyle sürekli olarak ilgilenmeyi sevmeyen aileler için mükemmel evcil hayvanlardır.

Norveç orman kedileri her zaman kucaklanmamayı tercih eder, ancak oynayarak ya da sadece gözlemleyerek yakınlaşmayı severler. Kısa tüylü ırklara göre yoğun tüylü ırklar daha fazla bakım gerektirir ve bazı sağlık sorunlarına daha yatkındırlar.

Norveç Orman Kedisi Nasıldır?

Norveç ormanlarında yüzlerce yıldır yaşayan iri kedi ırklarından biridir. Norveç’te orman kedisi skogkatt olarak adlandırılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Norveç orman kedisine bazen “wegie” denir. Norveç orman kedisi olarak bilinen uzun tüyleri ve tüylü kulakları, onu daha da çekici hale getirir ve adeta bir vaşak gibi görünmesini sağlar. İnsanlarla güçlü bir bağ kurmasına rağmen çok iç içe olmamalıdır. Hem ev halkına hem de yabancılara karşı dürüsttür.

Büyük ama dengeli kemik yapısına sahip güçlü kasları vardır. Kedi, geniş göğsü ve saygın çevresi olsa da asla kilolu görünmemelidir. Ön ayakları arka ayaklarından biraz daha kısadır. Cinsin kulakları çok fazla tüylenir. İskandinavya’nın sert kışlarında kediyi sıcak tutmak için özel bir çift tüy vardır. Göğüste daha uzun, kaba, suya dayanıklı tüyler, boyunda bir yaka, arka bacaklarda pantolon, gür bir kuyruk ve ayak parmakları arasında yoğun bir püskül vardır. Kısa ve yoğun bir astar, sıcak bir yalıtım sağlar.

Norveç’teki Orman Kedileri

Norveç orman kedisi tipik olarak bir kucak kedisi olarak görülmez. Norveç Orman Kedisi Nasıldır?  Kendi istemediği sürece yanınıza gelmez. Bu demek değildir ki size soğuk bir kedi tarifi veremez. Norveç orman kedisi soğuk bir kişiliğe sahip değildir. Sadece yanında olmaktansa yakında olmak daha iyidir.

Norveç Orman Kedisi Nasıldır?
Norveç Orman Kedisi Nasıldır?

Çocuklu aileler için Norveç Orman kedisi mükemmeldir çünkü aileye karşı yumuşaktır. Çok saygılıdır, özellikle ailedeki çocuklara. Birçok kedili ailede kediler arası anlaşmazlıklar sık sık ortaya çıksa da Norveç orman kedisi bu konuda en masum taraftır.

Norveç’teki Orman Kedisinin Geçmişi

Norveç orman kedilerinin atalarının Vikingler olduğu düşünülmektedir. Norveç Orman kedisi, 15. ve 16. yüzyıllardaki tasfirlerde ve belgelerde sıklıkla tasvir edilmiştir. Norveç orman kedisi, doğduğu yerde birçok masala kahramandır. Ancak 20. yüzyılın başında, diğer kedi türlerinin melezlenmesi nedeniyle biraz daha küçülmüştür. Norveç orman kedisi Norveç’in ulusal kedi türüdur. Norveç’teki tür meraklıları daha sonra dikkatli yetiştirme programları aracılığıyla türü koruyabildiler ve sayısını artırabildiler.

1979 yılında Norveç orman kedileri Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi. Uluslararası Kedi Derneği, 1984’te Norveç orman kedisi şampiyonluk için seçti. 1993’te Norveç orman kedisi, Kedi Meraklıları Derneği tarafından tam şampiyonluk statüsü için kabul edildi.

Norveç orman kedisinin uzun, yoğun tüyleri haftalık olarak kapsamlı bir fırçalama ile korunmalıdır. Norveç Orman Kedisi Nasıldır? Norveç orman kedisi, yaz aylarında ekstra yalıtıma ihtiyaç duymadan astarının çoğunu ilkbaharda bir kez çıkarır. Dökülme bu mevsim geçişinde ağır olabilir, bu nedenle daha sık fırçalanmalı ve astar taranmalıdır. Norveç orman kedisi, yılın diğer zamanlarında orta derecede tüy döker.

Norveç orman kedileri çok geç büyür. Yetişkinliğe kadar eğlenceli ve canlı olsalar da aktif değildirler. Norveç Orman Kedisi Nasıldır?  Norveç orman kedileri, eğlenceli oyuncaklara bayılır ve genellikle koşullara bağlı olarak oyun oynar. Onun yaşam tarzı tırmanmaktır. Mobilyalara verdiği zarar, bu nedenle ev bakımında en büyük sorundur.

Yaygın Sağlık Problemleri

Kalça displazisi, diyabet ve kalp hastalıkları, Norveç orman kedilerinin sık görülen hastalıklarıdır. Norveç orman kedilerinde sık görülen bir hastalık, kalp duvarlarının yaşlandıkça kalınlaşmasıdır. Kalça displazisi, köpeklere göre kedilerde daha yaygındır, ancak Norveç orman kedisi de bu hastalığa yakalanabilir. Kusurlu bir enzim, glikojen depo hastalığı tip IV (GSD IV) ile sonuçlanan organ işlev bozukluğu, kas atrofisi ve ölüme neden olur.

Yemek ve Beslenme

Norveç orman kedileri güçlü ve zayıftır. Norveç Orman Kedisi Nasıldır? Norveç orman kedinizi zayıf tutmak, diyabet, kalp hastalığı ve kalça displazisi gibi kilo sorunlarını önlemenin en iyi yoludur.

Norveç Orman Kedisinin Özellikleri: İnsanlarla ve evcil hayvanlarla dost, soğuk sıcaklıkları tolere edebilir, rahat ve uyumludur

Norveç Orman Kedisinin Dezavantajları: Kucak kedisi değildir; tüyleri en az haftada bir fırçalanması gerekir; yalnız kalmayı sevmez.

Cevap bırakın