Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024

0 3

Köpeklerde Uyuz sorunu 2024 yılında birçok hayvansever tarafından merak ediliyor. Arkoptik uyuz, köpek uyuzlarının en eski deri hastalıklarından biridir. Akar denilen uyuz böcekleri her zaman deride yaşarlar. Köpek uyuz etkenine maruz kaldıktan sonra on günden sekiz haftaya kadar sürer. Köpekler, etkilendiğinde akarlara karşı hızla aşırı duyarlıdır ve bu da onları şiddetli kaşıntıya neden olur.

Sarkoptik uyuz, köpeklerin uyumasını ifade eder. Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024 Sarcoptes scabies I canis adı verilen küçük akarlardan gelir. Akarlar son derece bulaşıcı olduğu için derinin içine girer ve derin bir kaşıntıya neden olur. Tedavi edilmezse durum daha da kötüleşebilir ve cilt kalınlaşır ve yaralar oluşabilir. Farklı bir parazit akarın neden olduğu demodektik uyuz sarkoptik uyuzla karıştırılmamalıdır.

Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024

Köpeklerde uyuz olma belirtileri genellikle ani, şiddetli kaşıntı ile başlar. Evcil hayvanınızın şiddetli kaşıntı nöbetleri geçirdiğini fark ettiğinizde, öncelikle uyuz olabilir. Sarkoptik uyuz, insanlara ve diğer hayvanlara bulaşabilir. Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024 Köpek uyuzları insanların yaşam döngüsünü tamamlayamasalar da, yaklaşık beş gün boyunca çok kaşınırlar. Köpeklerde uyku belirtileri tipik olarak aşağıdakileri içerir.

Kaşıma: Kırmızı cilt veya döküntü, cilt iltihabı, bacaklarda ve karın bölgesinde alopesi olarak bilinen tüy dökülmesi, kanama: Yaralara dönüşebilecek küçük şişlikler

Yaralardan kaynaklanan kötü koku.

Cildin hasarı nedeniyle kalınlaşması

Ekonder bakteriyel yaraların oluşumu.

Kötü bir hastalığa yakalanmış köpekler iştahı kaybedebilir ve kilo vermeye başlar.

Sarcoptes Ccabies I Canis’in Yaşam Döngüsü: Sarkoptik uyuz akarı köpeğe bulaşır ve 21 günden fazla sürmez.

Yetişkin dişi uyuz etkeni, üç haftaya kadar günde birkaç yumurtayı deri içine bırakarak bir tünel oluşturur. 5 gün içinde yumurtalar açılır ve larvalar bir deri değiştirme döngüsünden geçer. Nimetler gelişiyor. Yetişkinler deride çiftleşir ve yumurtalarını dişilere bırakırlar. Uyuz tedavisi olana kadar bu döngü devam eder.

Sarkoptik uyuza insanların tepkisi yoğun kaşıntı ve kızarıklık olabilir. İnsanlar, akarların yaşam döngülerini tamamlayamadığı için bir haftadan daha kısa sürede ölürler.

Köpeklerde Uyuz Nedenleri: Enfekte köpeklerle temas ve vahşi tilkiler ve çakallarla temas, uyuzların yayılmasını sağlar. Köpeğinize sarkoptik uyuz bulaşmasına karşı en iyi önlem, aşağıdaki bulaş yollarını bilmektir.

Daha az yaygın olsa da, enfekte köpekler yattıkları veya yaşadıkları yerlerden dolaylı olarak bulaşabilir.

Sağlık sorunları olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan köpeklerde daha yaygındır.

Kaç akarın hastalığa yakalandığına da bağlı olacaktır.

Hasta köpek, uzun süreli temasla uyuz hasta köpeğe bulaşabilir.

Akarlar tarak ve fırçalar aracılığıyla çok kısa bir sürede bir köpekten diğerine yayılabilir.

Köpek Uyuzunun Teşhisi

Veteriner hekim, kan çalışması ve deri kazıntısı isteyebilir veya alerjiler veya bakteriyel cilt enfeksiyonu gibi durumları ekarte etmek için dışkı örneği isteyebilir. Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024 Köpeğinizin kaşıntılı cildinin nedenini belirlemek için hem dışkı örneği hem de kan testi çok önemlidir.

En sık kullanılan ve kesin bir tanı sağlayan yöntem, mikroskop altında derin bir deri kazıntısı gözlemidir. Akarlara ulaşıncaya kadar derin bir kasıntı yapılabilir. Akarlar ve yumurtalar genellikle mikroskop altında kolayca görülebilir. Akarların görülmemesi uyuz olmadığı anlamına gelmez.  Deri kazıntılarında uyuz etkenine rastlanmayabilir. Bu durumda, semptomlar ve yaralanmalar olası bir tanı için gerekli olabilir.

Tanı: Alerjik cilt hastalıkları (atopi, pire, gıda alerjisi vb.) Malassezia dermatiti Yüzeysel piyoderma Demodikoz Dermatofitoz Pemfigus foliaceus

Köpek Uyuz Tedavisi: Sarkoptik uyuz, köpekler arasında yaygın bir hastalıktır. Evcil hayvanınızın akarını etkili bir şekilde tedavi etmek için tıraş edilmesi gerekebilir. Daha sonra cilt için ilaçlı bir şampuan kullanılabilir. Kireç kükürt gibi akar önleyici ürünlerin uygulanması sonraki adımdır. Akarları ortadan kaldırmak zor olabileceğinden, birkaç haftalık bir uygulama gerekebilir.  Enjeksiyon veya oral tedavi de mümkündür. Çoğu zaman, enfeksiyonla mücadele etmek için bir dizi ürünün kullanılması gerekir. Uyuzda beslenme çok önemlidir ve uyuz hastalığı sırasında yüksek kaliteli muytlak köpek mamaları ile beslenmek tedaviye yardımcı olacaktır.

Sarkoptik Uyuz İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sarcoptes birkaç ilaçla tedavi edilebilir. İlaçlı banyolardan enjeksiyonlara ve oral ilaçlara kadar çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bu enfeksiyonu önlemek için birçok evcil hayvan çeşitli tedaviler kullanabilir. Topikal tedaviler iki kategoriye ayrılabilir: Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024 Sarcoptes’i tedavi etmek için kullanılan bazı maddeler amitraz ve kireç-kükürt banyosudur. Banyo ve daldırma ile tedavi artık yaygın değildir çünkü daha yeni ve daha etkili tedaviler ortaya çıktı. Uyuz köpekleri tedavi etmek için ciltlerine ilaç uygulanır. Veteriner hekiminizin tavsiyesine göre bu ilaçlar her 14 ila 30 günde bir verilir. Selamektin fipronil ve imidacloprid + moxidectin kombinasyonu, bu tür topikal ilaçların bazı örnekleridir.

Sarkoptik uyuzu tedavi etmek için çok çeşitli oral ilaçlar vardır. Köpeklerde Uyuz Sorunu 2024 Reçete edilen ilaca bağlı olarak, bu oral ilaçlar sıvı, hap veya aromalı çiğneme şeklinde verilebilir. Milbemisin, afoxolaner fluralaner ve sarolaner, bu tür oral ilaçlardan bazılarıdır. Bu ilaçlardan bazıları, bulunduğunuz ülkeye ve ilaca bağlı olarak sarkoptik uyuz tedavisi için ‘endikasyon dışı’ olarak kullanılabilir. Bu ilaçların çoğu birden fazla tedavi için kullanılır.

Cevap bırakın