Kanarya Türleri

0 164

Kanarya Türleri

Evlerimize neşe saçan bu güzel görünümlü kanaryalar, ülkemizde popüler olarak beslenen kuş çeşitleri arasında yer almaktadır. Kendilerine has melodilerde çıkardıkları sesler ile dinleyenleri mest eden kanarya kuşlarının birçok türü bulunmaktadır. Evcildunyasi.net olarak, popüler kanarya türlerini sizler için derledik. İyi okumalar dileriz.

 

Malinois Türü Kanaryalar

Tüyleri sarı tonlarda olan bu güzel sesli kuşlar, kanarya türleri arasında en fazla popüler olarak beslenen kuş konumundadır. Ülkemizde de sahiplenilen kanaryaların büyük bir bölümü, malinois türüne ait kuşlardan oluşmaktadır. Bu kanarya türünü, diğer türlerden ayıran en büyük fark kafa yapısıdır. Düz bir kafa yapısına sahip olan malinois türü kanaryalar ayriyeten güçlü bir ses teline de sahiptirler. Durdurak bilmeden bütün gün, ahenkli sesler çıkarabilmektedir. Belçika kökenli olan bu kanarya türü, kanarya sesinden hoşlanan kişilerce sahiplenmesi önerilmektedir. Ortalama 10 yıl yaş ömrüne sahip olan bu kuşlar, en ufak bir olumsuz durumdan etkilenerek hayatını kaybedebilmektedir. Bu nedenle ciddi bakım ve ilgi gerektiğini belirtmek isteriz.


Gloster Türü Kanaryalar 

Geniş bir göğüse sahip olan bu kanarya türü, ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bacakları diğer kanarya türlerine nazaran biraz daha içe bükük şekildedir. Ayriyeten daha da az pul bulundurmaktadır. Görünüş olarak heybetli olan bu kuşların özellikle de kafa kısmı olmak üzere vücut bölgesi, daha fazla tüy ile kaplıdır. Diğer kanarya türlerine göre de iyi bir ses senfonisine sahip olamayan bu kuşlar, daha çok gösteriş ve sergi amaçlı yetiştirilmektedir. Ayriyeten boyutunun büyük olması nedeni ile de geniş kafes kullanımı oldukça elzemdir. Ortalama 12 yıl gibi uzun bir yaşam süresine sahip olan bu kanarya türü, yine popüler olarak beslenen kanaryalar arasında yer almaktadır.

Harz Roller Türü Kanaryalar

Diğer kanarya türlerine göre daha dayanıklı ve daha güçlü olan bu kuşlar, ilk kez Almanya’da görülmüştür. Beslenme gibi temel bakımları dışında ek bir ilgi istemeden de yaşama ve üreme yüzdeleri oldukça yüksektir. Dişi harz roller türü kuşlarda dikkat çekici bir şekilde yuva bağlılı gözlemlenmektedir. Eski çiftleştiği kuşlarla dahi ilgilenmektedir. Ayrıca iyi bir anne olan dişi harz roller kanaryalar, yavrularının belirli bir olgunluğa ulaşana kadar yardımcı olmaktadır. Ortalama 10 yıl yaşayan bu kuşların, diğer kuşlardan fiziksel olarak farkı boyun kısımlarının öne doğru sarkmasıdır. Ayrıca kuyruk kısımları da gözle görülür bir uzunluğa sahiptir. Bu sayede kendisine has bir görünümü olan bu kuşların, ses melodileri de kulağa hitap etmektedir. Avrupa’da popüler olarak beslenilen bu kuşlar, ülkemizde de beslenilmektedir. 

Norwich Türü Kanaryalar

1800’lü yıllardan bu yana en eski evcilleştirilen kanarya türü olarak anılmaktadır. Ana vatanı İngiltere olan bu kuşlar, uzun ve geniş bir bünyeye sahiptir. Asil bir görünüme sahip olan bu kanaryalar, İngiltere’de sembol olarak kullanılmaktadır. Bu kuşların diğer kuşlardan en büyük farkı göz bebeğinin üstünde kaşa benzer bir farklı renkte tüy içermesidir. Ciddi bir bakışa sahip olmasını sağlayan bu özelliği sayesinde, kanarya türleri arasında kolayca fark edilebilmektedir. Daha çok üst kesimden veyahut da yetiştiriciler tarafından beslenen bu kuşların üretimi oldukça zordur. Bu nedenle fiyatı en yüksek kanarya türü olarak da bilinmektedir. Ses melodilerinin de belirli bir kaliteyi yakalaması nedeni ile popüler olarak bilinen kanarya türleri arasına girmiştir. Ortalama 8 yıl yaşayan bu kuş türü, oldukça fazla ilgi ve bakım istemektedir.

Serinus Türü Kanaryalar

Ülkemizde “iskete” olarak bilinen bu kanarya türü, daha çok Asya devletlerinde görülmektedir. Kanarya türleri arasında oldukça sıska ve uzun kuyruğa sahip olan bu kuşlar, yetişkin hallerinde bile 12 cm gibi kısa bir boyuta ulaşabilmektedir. Petshoplarda uygun fiyatlı olarak satılan genellikle serinus türü kanaryalardır. Kolay üretilmesi ve maliyetinin düşük olması gibi birçok neden sayesinde ülkemizde sayıları oldukça artmıştır. Malinois türü ile neredeyse kafa kafaya bir oran ile bulunan bu kuş türü, ortalama 8 yıl yaşam ömrüne sahiptir. Güzel bir sese de sahip olan bu kuşların gerekli ilgi ve bakımı yapılmalıdır. Zayıf bir bünyeye sahip olması nedeni ile bu türden temel ihtiyaçlar onun için oldukça önemlidir. Daha çok kafes kuşu olarak gördüğümüz bu kuşları, Asya devletlerinde çokca görebilirsiniz.

Çütre Türü Kanaryalar

Kalın bir gagaya sahip olan bu kanarya türü, kanaryalar arasında sınıflandırılma yapılan ilk kanarya türleri arasında yer almaktadır. Dağlık alanlarda çokca görülen bu kuşlar, insanlardan uzak kesimlerde yaşamaktadır. Dağ çevresinde olan ormanlık alanlarda duyulan kanarya seslerinin büyük bir kısmı çütre türü kanaryalardan gelmektedir. Özellikle akarsu kenarlarını seven bu kuşları, akarsuyun akış sesi ile dinlemek insana oldukça huzur vermektedir. Sesi insanı büyülemektedir. Bir Asya türü olan çütre, pek fazla beslenilen türler arasında yer almamaktadır. Belirttiğimiz gibi doğada yaşamaktadır. İnsancıl özelliğe sahip olmayan bu kuşlar, kafes hayatından pek memnun olmayacaklardır. Bu nedenle petshoplarda satıldığı pek görülmemektedir. Doğada ortalama 12 yıl yaşayan bu kuş türü, bilinen popüler kanaryalar arasında yer almaktadır.

kanarya türleri

Yorkshire Türü Kanaryalar

Göbek kısmı şişkin olan bu kuşların anavatanı İngiltere’dir. Diğer kanarya türlerine nazaran daha dik durması ile bilinmektedir. Tüyleri düzleşmiş gibi gözükmesi onu ayrıca hoş durmasını sağlamaktadır. Kanatlarının başlangıç yerleri ile vücudu birbirlerine çarpraz bir şekilde gözükmektedir. Melez bir tür olan yorkshire türü kanaryaların üretimi oldukça zordur. Bu nedenle sahiplenmek isteyen kişilerin üst düzey fiyatlar ödemesi gerekmektedir. Bu fiyatta sesinin de güzel olması, önemli rol oynamaktadır. Kanarya türleri arasında en fazla tüy döken tür olarak da belirtilmektedir. Bu nedenle döktükleri tüylerin yerine, yenilerinin çıkması adına iyi beslenme ve bakım gerekmektedir. Ortalama 10 yıllık bir ömre sahip bu kuşlar, popüler olarak bilinen kuş türleri arasında yerini almıştır.

Dünya genelinde popüler olan ve ülkemizde de bulunma oranı yüksek olan 7 kanarya türünden bahsettik. Varlıkları ile evimize ses olan kanaryalar hakkında başka bilgiler de edinmek isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, sitemizde bulunan her şey sadece hayvanlarımız için..

Eğer Kanarya Türleri yazımızı beğendiyseniz benzer diğer makalelerimizi de okumak ister misiniz ?

 

Cevap bırakın