Papağan Bakımı

0 9

Papağan Bakımı

Papağan bakımı

Hepimizin en iyi arkadaşı papağanlar, evimize bir ses bir mutluluk getirmektedir. Ezber yetenekleri ile istediğimiz kelimeleri onun da ağzından 

kolayca duyabilmekteyiz. Peki bizim için bu kadar değerli papağan bakımını nasıl yapmalıyız, haydi maddeler halinde sıralayalım. İyi okumalar dileriz.

Kafes Temizliği

Evcil kuşlar için genel olarak hep bu maddeyi hatırlatmaktayız. Kuşlarımızın, özelliklede papağanlarımızın yoğun olarak yaşadığı ortam olan kafeslerin temizliği oldukça önemlidir. Kafes içinin temiz ve ferah olması, papağanlarımızın her türlü hastalığa karşı korunabilme yüzdesini arttırmaktadır. Her ne kadar tünek ve diğer oyuncakları temiz olsa da papağanlarımızın kafesin alt tarafında dışkıları bulunmaktadır. Zamana bağlı olarak her türden mikrop ve bakterinin üremesine olanak veren bu ortamın, her gün düzenli olarak temizlenmesi oldukça elzemdir. O zaman papağanımızım bakımını üstlenmek istiyorsak ilk olarak kafes temizliğine oldukça fazla önem vermeliyiz.

Papağan bakımı

Yem ve Su

Geldik bir başka önemli noktaya. Papağanlarımızın kafeslerinin temiz olması kadar yeminin ve suyunun temiz olması da oldukça önemlidir. Yemlerinin kaliteli ve taze olmasını özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bayat ve sağlığa zarar verebilecek türden yemler nedeni ile kuşunuz, hastalıklara kolay bir şekilde yakalanacaktır. Bunun önüne geçmek adına papağanızın yemini, güvenilir yerden tedarik edilmesi gerekmektedir. Ayriyeten gündelik olarak da suyunun değiştirilmesi elzemdir. Zamana bağlı olarak su içerisinde artan toksit madde nedeni ile kuşunuz maalesef mide hastalıklarına yakalanacaktır. Bunun da önüne geçmek yine sizin elinizde. Suyunu hergün düzenli olarak değiştiriniz. 

Papağan bakımı

Vücut Bakımı

Her ne kadar belirli aralıklarda yıkanmasını sağlasak da bir süre sonra papağanlarımızın vücutları tekrardan kirlenebilmekte. Bu nedenle düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. En büyük hastalıkların bünye temizliğinin olmaması nedeni ile meydana gelmesinin bilinci ile hareket edilmelidir. Havuz ya da elinizle kuşunuzun temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tropikal bir hayvan türü olması nedeni ile içgüdüsel olarak havuzda kendisini temizleme bilincine sahiptirler. Bu nedenle kolay bir şekilde havuzda yıkanma eğitimini verebilirsiniz. Petshoplarda satılan havuzlar ile bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eliniz ile temizlemek istiyorsanız dikkatli bir şekilde, burnuna su getirmeden yıkama işlemini yapabilirsiniz. Ancak hassas bir deri yapısına sahip papağanlar için bu işlem sırasında oldukça dikkatli olmak elzemdir. Kalıcı bir hasar bırakmamak adına yumuşak ovalama hareketleri ile vücut temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Papağanlarımızı düzenli olarak yıkayarak, hastalıklara karşı koruma altına kolayca almış oluruz. Ayriyeten bir başka önemli nokta da vücuttaki bazı bölgelerin bakımıdır. Gaga ve pençe bölgesindeki tırnaklar her geçen süre uzamaktadır. Bu durum hem sizin için hem de kuşunuz adına bir takım sorunları getireceğinden bu bölgelerin bakımı oldukça elzemdir. Gaga ve tırnak kesimi için profesyonel destek almak önemlidir. Veteriner yardımı ile küçük dostlarınızın gaga ve tırnak kesimi işlemini kolayca halledebilirsiniz.

Papağan bakımı

İlgi 

Yukarıdaki maddeler her ne kadar fizyolojik olarak önem arz eden madde olsa da psikolojik olarak da önem arz eden maddelerimiz bulunmakta. Bunlardan birisi ,hatta önemli maddeler arasında yer almakta, ilgidir. Papağanlar insancıl hayvanlar olup ilgi beklemektedir. Kendisi ile ilgilenilmesinden oldukça memnuniyet duymaktadırlar. Özellikle de kafesinde tek yaşayan kuşlar adına en büyük eğlencesi sahibi ile dostluğudur diyebiliriz. Günün belirli zamanlarında kafesinden çıkartarak onunla sohbet ederek ilgilenebilirsiniz. Özelliklede konuşturma amacındaysanız ilgilenerek bunu da sağlamış olursunuz. Kuşunuzun psikolojik olarak rahatlamasını istiyorsanız lütfen bu maddemizi gözden geçirin. Kuşunuzu mutlu edecek yol bu maddeden geçmekte.

Papağan bakımı

Ortam Şartları

Papağanlarımız ortam şartlarından kolayca etkilenmektedir. Bu sebeple ani sıcaklık değişimleri, kuşlarımızda olumsuz etkiler bırakmaktadır. Özellikle de soğuk havalarda kuşunuzun hasta olma oranı oldukça yüksektir. Gribal enfeksiyonlara karşı kuşunuzun bulunduğu ortamı, oda sıcaklığında sabit tutmaya çalışmalısınız. Ayriyeten cereyan gibi olumsuz olaylara karşı da kuşunuzu korumanız gerekmekte. Rüzgarlı ortamların da kuşlarda hasarlar bıraktığı bilinmektedir. Bu nedenle ortamın, kuşunuz için en iyi şartları oluşturup oluşturmadığını tekrar bir gözden geçirmenizde fayda var.

Papağan bakımı

Oyuncak

Her ne kadar gün içerisinde ilgilensek de bu süre onun için günün yarısı etmemektedir. Sürekli ilgilenemeyeceğimizden papağanımızda belirli sürelerde tek başına kalacaktır. Bu süre zarfında sıkılmasını önlemek amacı ile kafesinde oyuncak bulundurmak oldukça önemlidir. Zamanını kaliteli ve eğlenerek geçirmesini sağlayarak psikolojik olarak kuşunuzu rahat ettirebilirsiniz. Ayriyeten oyuncağına bağlanarak bir günün uzun zaman diliminde onunla ilgilenerek mutlu oluyorsa, sizin için belirli yükler ortadan da kalkmış olacaktır. Petshoplardan papağanlara özel oyuncakları kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

papağan bakımı

Düzenli Kontrol

Papağanların bazı hastalıkları hemen fark edilemeyen ancak profesyonel bir kontrol ile belirlenebilen bazı sorunları  ortaya çıkmaktadır. Veterinerler yardımı ile bu sorunları büyümeden halledebilirsiniz. Düzenli kontrolünü yaptırarak sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca tavsiye ek gıda ve vitaminler ile dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu maddemizde yine papağanlarımızın fizyolojik olarak sağlıklı kalması adına dikkat edilmesi gereken başlıca önemli bir noktadır. 

papağan bakımı

Papağan bakımı ile ilgili bilmeniz gereken 7 maddeyi, evcildunyasi.net olarak sizler için açıkladık. Papağanlar hakkında başka bilgiler edinmek isterseniz sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Unutmayın, sitemizde bulunan her şey sadece hayvanlarımız için..

Papağan bakımı başlıklı makalemizi beğendiyseniz, beğenebileceğinizi düşündüğümüz bir başka makalemiz papağan türleri.

Kaynak: https://www.parrots.org

Cevap bırakın