Sultan Papağanı Genel Özellikleri

0 104

Papağan Türleri : Sultan Papağanı

Evcildunyasi.net okuyucusu, bir papağan türü olan sultan papağanını tanıttığımız içeriğimize hoşgeldiniz. Sizler için sultan papağanları hakkında en doğru bilgileri derledik. İyi okumalar dileriz.

Sultan Papağanı Genel Özellikleri

Sultan papağanları genellikle sarı, beyaz ve gri renklere sahip bir papağan türüdür. Kafa kısmında bulunan estetik bir tüy ile havalı görünüme sahip olan sultan papağanları, papağan türünün en zeki kuşu olarak da bilinmektedir. Kafeslerinin basit kapılarını gagaları ile açabilen bu zeki kuşların taklit yetenekleri oldukça gelişmiştir. Geniş kelime yelpazesine sahip olabilen bu kuşlar hemen hemen her harfi çıkartabilmektedir. Ortalama 20 yıl gibi bir ömre sahip olan sultan papağanları, ülkemizde olmak üzere dünya genelinde popüler olarak sahiplenen kuş türleri arasında yer almaktadır. Diğer kuşlara nazaran daha fazla insancıl özellik gösteren bu güzellik abidesi kuşlar, sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Oldukça fazla ilgi isteyen sultan papağanları, ilgiden mutlu olmaktadır. Psikolojik olarak kolay etkilenebilen bir kuş türü olması nedeni ile düzenli ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Düzenli bakım ve ilgi ile ev ortamına kolayca adapte olabilmektedir.

Sultan papağanlarının bir başka önemli özelliği de güzel bir melodide sesler çıkartmaktadır. Genellikle ince bir sese sahip olan bu tatlı kuşlar, evinizin tatlı neşeleri konumundadır. Haberlerde de bazen sultan papağanlarını görmemiz mümkün. Popüler olan şarkıları güzel bir şekilde seslendirmeleri ile ünlenen sultan papağanları arasında “Ölürüm Türkiyem” ve “Mehter Marşları” olmak üzere birçok şarkıyı melodisel olarak seslendirmektedir. Bu özellikleri ile sempati toplayan sultan papağanlarının sahiplenilmesi yüzdesi son yıllarda oldukça yükselmektedir. Petshoplarda 100 – 1000 TL fiyat bandında sahiplendirilmesi yapılmaktadır.

sultan papağanı

Sultan Papağanları Cinsiyet Belirlenmesi

Sultan papağanları için kolay bir cinsiyet belirlenme tekniği mevcuttur. Bu teknik sayesinde papağanızın cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Sultan papağanları içerisinde sadece erkek kuşların konuşma yeteneği gelişmiştir. Dişi sultan papağanları konuşmayı pek sevmemektedir. Eğer kuşunuz geveze bir konuşkan ise büyük ihtimal erkek cinsiyeti göstermektedir. Taklit yeteneğine sahip olan erkek kuşlar ayriyeten uzun ve birbirinden farklı ötebilmektedir. Ancak dişi kuşlar bunda da yetenekli değildir. Kısık ve tek tip sesler ile ötmektedir. Bu 2 yöntemi yavruluk döneminin tamamlandığı aylar olan 6 – 8 aylık iken kolayca tespiti mümkündür. Büyük yaşlara ulaşsalar da bu yetenekleri devam etmektedir. Belirttiğimiz gibi bu 2 yöntem sayesinde cinsiyet tayini kolayca yapılmaktadır. 

Sultan Papağanları Dış Görünümü

Sultan papağanlarının en dikkat çekici görünümü kafasında bulunan uzun tüydür. Adeta bir saça benzeyen bu tüyler sayesinde kendilerine has bir görünüme sahip olmaktadır. Ayrıca gözünün altı olan yanaklarında kendi rengi dışında bir renk olan kırmızı benekler bulunmaktadır. Uzun bir kuyruğa da sahiptirler. Bu şekilde asil bir görünüme sahip olan sultan papağanları, görenleri büyülemektedir. Resimleri üzerinden inceleyebilirsiniz. 

Sultan Papağanları Sağlık ve Bakım

Sultan papağanları kuvvetli bir bünyeye sahiptirler. Diğer kuşlara nazaran hastalıklara karşı biraz daha dirençlidir. Ancak bakımının düzenli yapılmaması hasta olmayacağı anlamına gelmemektedir. Kafes içerisinin temizliği, bünyesinin temizliği, yem ve suyunun düzenli değiştirilmesi, yeminin bayat olmaması (sürekli taze olması) gibi bir takım bakım gereklilikleri yerine getirilmelidir. Ayrıca uzun süreli ilgi eksikliğine karşın kafesinde sevebileceği bir oyuncağın da bulunması gerekmektedir. Sosyal ve ilgi isteyen bir kuş olan sultan papağanlarının psikolojik olarak etkilenmemesi açısından düzenli bir şekilde onunla sohbet edilmeli, ilgi gösterilmelidir. Bu türden kolay bakım ve ilgi ile kuşunuz için gerekli tüm maddeleri yerine getirmiş olursunuz.

Evimizin neşesi sultan papağanları hakkında sizlere genel bilgileri verdik. Sultan papağanları hakkında daha detaylı başka bilgilere sahip olmak isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, sitemizde bulunan her şey sadece hayvanlarımız için..

Cevap bırakın